Zavrieť

Porady

predkupné právo

dobrý deň mám konkrétnu otázku, prosím o odpoveď,,,
vlastním 1/4 z ceny nehnuteľnosti, môj švagor chce predať svoj podiel synovi aj všetci ostatný vlastníci-súrodenci, mám nárok na predkupné právo? ďakujem
Usporiadat
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

V pripade prevodu na blizku osobu sa predkupne pravo ostatnych spoluvlastnikov neuplatnuje.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

a čo by som mohla robiť? ak to nechcem predať za takú cenu ako mi navrhuje? hrozí mi súd?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ty svoj podiel nemusíš predať. Ak by sa obrátili na súd a ten by o predaji rozhodol, predaj by sa uskutočnil za cenu bežnú = trhovú, porovnateľnú s predajom podobných iných nehbuteľností v lokalite.
4 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

určite je to tak, lebo oni mi tvrdia, že musím, a že to dali oceniť, a za tú cenu to musím predať im???? to je hrozné
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Predkupné právo nemajú spoluvlastníci k prevádzanému spoluvlastníckemu podielu vtedy, ak sa podiel prevádza blízkej osobe. Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel, iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Spoluvlastníci, ktorým bol spoluvlastnícky podiel ponúknutý na predaj, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov, ak sa nedohodnú o výkone predkupného práva iným spôsobom.
1 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

čo to znamená pre mňa? ďakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Švagor ako spoluvlastník chce svoj podiel previesť na syna. To znamená, že zmluvná voľnosť spoluvlastníka (vás) je obmedzená, lebo svoj spoluvlastnícky podiel môže bez ďalšieho previesť iba na blízke osoby (okruh blízkych osôb - priamo, tým, že výslovne za blízke osoby považuje
1. príbuzných v priamom rade,
2. súrodencov a
3. manžela).

Príbuznými v priamom rade (v priamom pokolení) sú priami predkovia (ascendenti) a priami potomkovia (descendenti), napríklad rodičia a deti, starí rodičia a vnuci.). V tomto prípade ostatní spoluvlastníci nemajú predkupné právo na prevádzaný spoluvlastnícky podiel. Takže tu sa predkupné právo neuplatňuje.
Postup, akým môžete konať vám uviedla Mária27 vo svojom príspevku.
1 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ďakujem dá sa mi nejako pomôcť? alebo to mám vzdať??
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Skus trochu podrobnejsie:
svagor vlastni aku cast nehnutelnosti?
ten mize na syna prepisat svoju cast ako je uz opisane vyssie
kto su dalsi vlastnici a aky maju podiel a pribuzensky vztah k svagrovmu synovi?
(ak to nie je jeho manzelka, tak to nepojde len tak jednoducho) ...
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

sú 4 vlastníci švagor, švagriná, švagriná, a ja každý má 1/4 z celku,, on švagor to prepísal na syna ten syn odkúpil ďalší podiel od obidvoch švagrín,,,takže ten syn bude mať 3/4 a ja len 1/4....čo ďalej,,,
0 0
jurmiro jurmiro

jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

To, či sa rozhodnete svoj podiel predať alebo nie, je len Vaša vec. Spoluvlastník však môžu návrhom na súd, žiadať zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
V takom prípade bude súd postupovať podľa § 142 Občianskeho zákonníka.
§ 142


(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

Dohodou sa myslí dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. V prípade dvoch spoluvlastníkov by rovnaký efekt prevod podielu jedného spoluvlastníka na druhého, s tým, že v jeho rukách sa stretnú všetky spoluvlastnícke podiely.

Rozhodne na Vás nikto nemôže vyvíjať nátlak, že musíte predať a jedine za nimi určenú cenu. Ak nesúhlasíte s cenou alebo prevodom vôbec, rozhodne súd.
Súd bude samozrejme zaujímať, aj to ako fakticky teraz užívate predmetnú nehnuteľnosť.
1 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ďakujem teraz sa to neužíva nikým,,on si tam chce bývať, ale mesto sa vyjadrilo,že na bývanie ten pozemok nie je vhodný, lebo tam je priemyselná zóna a oni tam nikomu bývať nedovolia, tak neviem,,,
0 0
jurmiro jurmiro

jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

Tak v tom prípade naozaj ťažko odhadovať ako by súd rozhodol... Rozhodne aj keby súd prisúdil Váš podiel do vlastníctva väčšinového vlastníka, patrí Vám náhrada tak ako už bolo povedané skôr. Netreba podľahnúť nátlaku a v strese prijať nevýhodnú ponuku od väčšinového spoluvlastníka
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

veľmi pekne ďakujem skúsime ísť do toho:-)
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ešte jedna otázka, ďakujem, ak on sa tam teraz nasťahuje, môžem žiadať od neho nájomné ak koľko?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odplatu za využívanie aj svojej časti môžeš žiadať, len sa to nevolá nájomné. Môže to však byť v takej výške ako je tam bežné nájomné (samozrejme 1/4). Prečítaj si priložený judikát.
8 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

to musím spísať nejakú zmluvu? ako sa to žiada?ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Inak, napadlo mi, ze tie 2 svagrine, ktore idu predat svoj podiel synovcovi, musia predsa ponuknut najskor tebe ako spoluvlastnikovi svoj podiel.
Cize ten predaj by bol napadnutelny.
Ak by synovec bol najskor vlastnikom 1/4 rovnako ako ty, museli by vam ponuknut odpredaj obom, nielen jemu, lebo obaja ste spoluvlastnici.
3 0
jurmiro jurmiro

jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

Súhlasím, dobrý postreh.
Ak by švagriné neponúkli svoj podiel aj Vám a predali synovcovi, boli by tieto ich právne úkony relatívne neplatné (§ 40a, § 140 OZ) a vy by ste sa mohla dovolať ich neplatnosti žalobou na súde.
1 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ďakujem veľmi pekne, neponúkli to mne,,,ste tu veľmi zlatý že takto pomáhate,,,ešte raz veľké ďakujem,,,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať