Zavrieť

Porady

Predkupné právo mesta

Dobry den, mohli by ste mi prosim niekto poradit s predajom-kupou bytu. Chcela by som kupit byt, ktory je v osobnom vlastnictve mojej matky, ale este 3 roky ma na tento byt predkupne pravo mesto. Byt bol odkupeny od mesta po 10 rokoch uzivania mojim starym otcom, ktory ho daroval jeho dcere - mojej matke. Lenze byt je stale v lehote predkupneho prava mesta. Mam teda moznost kupit ho? Alebo az po uplynuti tejto doby? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martina2907 Pozri príspevok
    Dobry den, mohli by ste mi prosim niekto poradit s predajom-kupou bytu. Chcela by som kupit byt, ktory je v osobnom vlastnictve mojej matky, ale este 3 roky ma na tento byt predkupne pravo mesto. Byt bol odkupeny od mesta po 10 rokoch uzivania mojim starym otcom, ktory ho daroval jeho dcere - mojej matke. Lenze byt je stale v lehote predkupneho prava mesta. Mam teda moznost kupit ho? Alebo az po uplynuti tejto doby? Dakujem.
    Ako ho mohol darovať niekomu inému (hoci aj svojej dcére), keď má na byt predkupné právo mesto??

    Máš k dispozícii zmluvu, na základe ktorej starý otec odkupoval byt? Tak si ju poriadne preštuduj - tam budú uvedené všetky podmienky. Možno ten byt je možné previesť na priameho potomka.

    Pokiaľ je v tej lehote, a zmluva neumožňuje previesť ani na rodinného príslušníka, tak ho asi nebudeš môcť kúpiť.

    V každom prípade ale treba pozrieť zmluvu.

    martina2907 je offline (nepripojený) martina2907

    martina2907
    Dakujem za info, mozno to tam niekde je, ze na potomka to ide, bolo to prevedene na matku s tym, ze st.otca dochova. Pozriem tu zmluvu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdepodobne nejde o predkupné právo, lebo obec mala povinnosť previesť byt. Predpokladám, že ide zaplatenú sumu za byt - viď § 18 ods. 1 a § 18b ods. 5 zákona o vlastníctve bytov.

    martina2907 je offline (nepripojený) martina2907

    martina2907
    Mozno nejde konkretne o predkupne pravo, neviem, nemozem sa momentalne dostat k zmluve. Ale ide o to, ze ten byt odkupil st.otec od mesta po xy rokoch uzivania. Po nejakej dobe ho daroval mame s tym, ze ho dochova. V LV som prave videla nieco o tom prave mesta na ten byt,bolo to nieco v tom zmysle, aby sa nekupcilo s bytami a ak ho chcel vlastnik predat, tak mesto malo byt na 1. mieste a potom dalsi zaujemcovia alebo tak nejak, neviem, nevyznam sa v tom. Momentalne tam zostava cca 3 roky a tak sa to zrusi. Lenze ten byt by som chcela kupit uz teraz do konca roka.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martina2907 Pozri príspevok
    Mozno nejde konkretne o predkupne pravo, neviem, nemozem sa momentalne dostat k zmluve. Ale ide o to, ze ten byt odkupil st.otec od mesta po xy rokoch uzivania. Po nejakej dobe ho daroval mame s tym, ze ho dochova. V LV som prave videla nieco o tom prave mesta na ten byt,bolo to nieco v tom zmysle, aby sa nekupcilo s bytami a ak ho chcel vlastnik predat, tak mesto malo byt na 1. mieste a potom dalsi zaujemcovia alebo tak nejak, neviem, nevyznam sa v tom. Momentalne tam zostava cca 3 roky a tak sa to zrusi. Lenze ten byt by som chcela kupit uz teraz do konca roka.
    Bez tej zmluvy sa nepohneš. Prípadne keby si mala výpis z katastra, mohli by sme presne pozrieť, ako je definovaná ťarcha. Výpis nájdeš bezplatne na stránke www.katasterportal.sk.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bude to ten § 18: Starý otec dostal pri kúpe zľavu, ak by byt predal do 10 rokov niekomu inému ako blízkemu príbuznemu, musela by sa suma zľavy vrátiť To sa zapisuje do katastra, ktorý by predaj zahlásil obci. Ty si ale dcéra, tak sa nemusíš báť.

    § 18
    Cena bytu a ateliéru

    (1) Cena za 1 m2 podlahovej plochy bytu alebo ateliéru, ktorý sa prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktoré sú uvedené v § 17 ods. 3 sa zisťuje tak, že z obstarávacej ceny domu sa odpočíta

    a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu,
    b) pri byte 2 % a pri ateliéri 0, 5 % opotrebenia za každý začatý rok veku domu,

    a vydelí sa súčtom podlahovej plochy bytov a ateliérov v dome. Ak nemožno zistiť obstarávaciu cenu domu, určí ju Ministerstvo financií Slovenskej republiky.


    § 18b
    (5) Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru.

    martina2907 je offline (nepripojený) martina2907

    martina2907
    V tom LV - cast C:Tarchy je uvedene:Záložné právo v zmysle § 15 ods.1 zák.182/93 Zz.
    PREDKUPNE PRAVO PO DOBU 10 ROKOV PRE MESTO XY NA BYT C.XY NA XY.POSCH.,VCHOD XY-V
    3543/2005, snad to pomoze

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Takže v LV máš zapísané 2 ťarchy:

    martina2907 Pozri príspevok
    V tom LV - cast C:Tarchy je uvedene:Záložné právo v zmysle § 15 ods.1 zák.182/93 Zz.
    Toto je úplne bežná ťarcha, ktorá sa zapisuje všetkým majiteľom bytoviek. Vyplýva zo zákona 182/1993 a s tou si starosti nerob.

    martina2907 Pozri príspevok
    PREDKUPNE PRAVO PO DOBU 10 ROKOV PRE MESTO XY NA BYT C.XY NA XY.POSCH.,VCHOD XY-V
    3543/2005, snad to pomoze
    Táto ťarcha vyplýva z predaja obecného bytu a bola zapísaná na základe kúpnej zmluvy. Vyplýva z toho istého zákona a už ti to popísala Mária 27.

    martina2907 je offline (nepripojený) martina2907

    martina2907
    jéé, dakujem vam vsetkym, som velmi rada, ze to nie je ta druha moznost, este raz vam vsetkym dakujem, esteze ta porada existuje

    kmdanila je offline (nepripojený) kmdanila

    Vylúčený člen kmdanila
    Orim Pozri príspevok
    Podľa mňa by si to mohla odkúpiť od mamy bez problémov.

    Najma ak už predtým bolo niečo v LV zapísané.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Mária27 Pozri príspevok
    Pravdepodobne nejde o predkupné právo, lebo obec mala povinnosť previesť byt. Predpokladám, že ide zaplatenú sumu za byt - viď § 18 ods. 1 a § 18b ods. 5 zákona o vlastníctve bytov.
    Ano par.18 je casto na LV takto opisany. Ide v podstate o zlavu na byt a pripadne pozemok (podiel na pozemku). Predkupne pravo podla §18 iba znači, že treba vratiť zlavu mestu. Ak nepomože LV, treba vidiet Zmluvu o prevode nehnutelnosti medzi mestom a nadobudatelom.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    duves Pozri príspevok
    Ano par.18 je casto na LV takto opisany. Ide v podstate o zlavu na byt a pripadne pozemok (podiel na pozemku). Predkupne pravo podla §18 iba znači, že treba vratiť zlavu mestu. Ak nepomože LV, treba vidiet Zmluvu o prevode nehnutelnosti medzi mestom a nadobudatelom.
    Ale nie ak ide o prevod medzi manželmi deťmi vnukmi a rodičmi. V tomto prípade sa nevracia nič.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je pravda, že v tomto prípade, keď je napísané "predkupné právo", môže ísť o predkupné právo podľa § 602 obč. zák. Možno išlo o kúpu podľa zákona 278/1993 o správe majetku štátu (§ 11 ods.4), ktorý správcovi ukladá povinnosť dohodnúť v zmluve predkupné právo na nehnuteľnosť, ak sa predáva za nižšiu cenu ako je primeraná.

    Treba pozrieť zmluvu, ako píše Chobot. Predkupné právo platí len pre predaj, ak v zmluve nie je dohodnuté aj iné, napr. darovanie, čo by ste mohli využiť.

    Pri prevode na dcéru, keď predkupné právo zostalo zachované, mohlo ísť napr. o prípady:
    - išlo o darovaciu zmluvu, kedy právo prechádza
    - mesto po ponuke na odkúpenie sa dohodlo, že byt neodkúpi, ale mu zostane právo zachované (to by teraz už asi neurobilo).
    Naposledy upravil Mária27 : 23.09.08 at 10:49 Dôvod: doplnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.