Zavrieť

Porady

Opravená škoda na majetku a DPH

Dobrý deň,
prosím, ako mám správne zaúčtovať nasledujúcu situáciu:
Na predajni nám rozbili výklad, dodávateľská firma ho zasklila na vystavila faktúru na 400,- + DPH. Zároveň nám od poisťovne prišla náhrada škody 300,-.

1. Mám faktúru zaúčtovať normálne ako službu na 518 a môžem si uplatniť celú DPH na vstupe? V tom prípade pôjde náhrada škody od poisťovne na 648 do prevádzkových výnosov?

2. Alebo mám faktúru zaúčtovať na 582 ako škodu (celú alebo len do výšky náhrady, tj. 300,- a zvyšok na 518) - ale čo potom s DPH z tejto faktúry, môžem ju uplatniť? A oproti tomu náhradu od poisťovne na 682?

Ktorá varianta je správna? Nejde mi ani tak o čísla účtov, ale hlavne o uplatenie DPH - ako a či sa vôbec uplatňuje.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    - máš nárok na odpočet DPH v plnej výške, čo si uhradila. Plnenie od poisťovne dostaneš bez DPH a prípadnej spoluúčasti.
    - bola to bežná oprava, takže normálne 518,343 /321
    - liebesbrief od poisťovne 378/648 , úhrada 221/378

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím, ale ak ide o predajňu = priestory vo vlastníctve firmy, tak nie 518, ale 511-opravy

    Opravená škoda na majetku a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.