Zavrieť

Porady

MRP a kódy DPH v PU

Ahojte poradaci,

chcela by som vas poprosit o pomoc. Viem, ze tato tema uz tu bola v minulosti riesena, lenze nasla som len stare zapisy z roku 2004 a preto by som poprosila aktualne a cerstve informacie.

Ide mi o zadavanie kodov v MRP pri volbe DPH tak pri prijmovych ako aj vydajovych uctovnych operaciach. Viete mi prosim ku kodom napisat, kedy ich mam pouzit, pri akych uctovnych pripadoch:

PRIJEM:
  • 10 - zdanitelne obchody podla §8,9 - to je mi jasne, sme platcami DPH, vystavujeme FA a zadam si tento kod, akonahle predavam na Slovensku
  • 11 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 koef.
  • 12 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 mimo
  • 13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43
  • 14 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §46,47
  • 15 - uprava dane pri odpocitanej pri IM podla §54
  • 18 - danova povinnost pri zruseni registracie §81
  • 19 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
  • 80 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, ods. 4
  • 81 - dodanie tovaru 1. odber. trojstranny obchod,§45
VYDAJ:
39 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet
41 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - bez naroku na odpocet
42 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - ciastkovy narok na odpocet
43 - dan zaplatena pri dovoze - plny narok na odpocet
44 - dan zaplatena pri dovoze - bez naroku na odpocet
45 - dan zaplatena pri dovoze - ciastkovy narok na odpocet
46 - dan za tovar a sluzby - DPP, plny narok na odpocet
47 - dan za tovar a sluzby - DPP, bez naroku na odpocet
48 - dan za tovar a sluzby - DPP , ciastkovy narok na odpocet
49 - dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet
50 - dan z nadobu. tovaru z EU - bez naroku na odpocet
51 - dan z nadobu. tovaru z EU - ciastkovy narok na odpocet
52 - tovar a sluzby DP2P - §69 plny narok na odpocet
53 - tovar a sluzby DP2P - §69 bez naroku na odpocet
54 - tovar a sluzby DP2P - §69 ciastkovy narok na odpocet
58 - nadobudnutie tovaru 1 odberatelom podla §54, ods.2
59 - vrateni dane cest. pri vyvoze tovaru podla §60
61 - uprava dane odpocitanej pri IM podla §54
62 - odpocitanie dane pri registracii podla §55
64 - odpoc. dane - dodanie noveho dopravneho prostriedku - §52
65 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, odst. 4
66 - predavok na dan za zdanovacie obdobie podla §78a
67 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - plny narok
68 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - bez naroku
69 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - ciastk. narok

Budem vam velmi vdacna, ked mi k tymto typom DPH v MRP date take realne vysvetlenia, kedy ktory typ pouzit. Urcite to pomoze viacerym, ak to spolocne takto zosumarizujeme.

Vopred vam vsetkym velmi, velmi pekne dakujem!

A prosim, poradte mi aj v tom, kde mam pri dokladoch bez naroku na odpocet DPH (repre, doklady bez DPH) zadavat celkove sumy - ci do praveho alebo laveho policka v MRP, kedze sa to da do oboch a neviem, na co to ma vplyv.

DAKUJEM!
Usporiadat
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Prosim, vie mi s tymto niekto pomoct?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Typ DPH použiješ podľa toho, aký druh zdaniteľného plnenia zadávaš. Pri účtovaní musíš vedieť, podľa ktorého § zákona o DPH máš zdaniteľné plnenie, alebo nárok na odpočet. Pri typovaní bez DPH typuješ do pravého políčka - bez DPH. Do ľavého sa typujú údaje o oslobodených operáciách.
Ako sa jednotlivé typy DPH prejavia v Daňovom priznaní, vysvetľuje MRP na svojej stránke.
Pripájam link vyjadrenie MRP k typom DPH http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/Fa...aspx?cislo=388.
2 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

Dakujem aspon za tuto pomoc.
Ja viem, ze je potrebne ovladat zakon o DPH, ved som ho aj studovala. Mala som skor na mysli len taky jednoduchy, laicky a ludsky popis obchodnych a uctovnych operacii k jednotlivym kodom, pod ktorymi zadavam jednotlive DPH do MRP.
Napr. takto:
39 - oslobodene od DPH - postovne, kolky, naklady na reprezentaciu
13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43 - predaj tovaru a sluzieb do akejkolvek krajiny EU, ak je druha strana platcom DPH

a pod.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Inga6 Pozri príspevok
Dakujem aspon za tuto pomoc.
Ja viem, ze je potrebne ovladat zakon o DPH, ved som ho aj studovala. Mala som skor na mysli len taky jednoduchy, laicky a ludsky popis obchodnych a uctovnych operacii k jednotlivym kodom, pod ktorymi zadavam jednotlive DPH do MRP.
Napr. takto:
39 - oslobodene od DPH - postovne, kolky, naklady na reprezentaciu
13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43 - predaj tovaru a sluzieb do akejkolvek krajiny EU, ak je druha strana platcom DPH

a pod.
Na takú pomoc by sme potrebovali vedieť, čo konkrétne účtuješ. napr. kód 39 použiješ aj pre zaúčtovanie vstupov od neplatiteľa dane, vpravo.
Tvoja predstava o laickom , jednoduchom postupe je zbeletrizovanie zákona o DPH + komplexné školenie o používaní MRP, bez toho, aby sme vedeli o tom, ktoré prípady používaš. Zadaj konkrétny prípad - a rýchlejšie sa dozvieš odpoveď.
19 a 39 sú napríklad prevody hotovosti z banky a do banky.
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Pre správny výpočet DPH je potrebné do každého dokladu zaevidovaného cez účtovný/peňažný denník, resp. do každej zaevidovanej/vystavenej faktúry, ostatnej pohľadávky/ostatného záväzku, príjmového/výdavkového pokladničného dokladu zadať príslušný typ DPH. Na základe zadaných typov DPH program do jednotlivých riadkov Priznania DPH načíta hodnoty - viď obrázok.

V dokladoch (v účtovnom/peňažnom denníku, vo faktúrach aj v pokladničnej knihe) je možné zadať typ dokladu (bežný daňový doklad, D - daňový dobropis, T - daňový ťarchopis). Prijaté faktúry a výdavkové doklady s typom dokladu D/T nevstupujú do riadkov 22 - 25 Priznania k DPH.

Legenda:

1)
[


ΣX = súčet hodnôt DPH z dokladov s typom DPH 15 + 40 + 43 + 46 + 49 + 52 + 61 + 64 + 65 + 67 - 80

ΣY = súčet hodnôt DPH z dokladov s typom DPH 42 + 45 + 48 + 51 + 54 + 69



2)

predd. - preddavok - typ DPH 66

Rpom = R19 - R20 - R21 - R26 - R27

R19 = R02 + R04 + R06 + R08 + R10 + R12 + R14 + R18

R28: ak Rpom > 0 potom R28 = Rpom, inak R28 = 0

R29: iba ak predd. <> 0

potom ak R28 = 0 a R30 > 0 tak R29 = 0, inak R29 = R28 - predd.

R30: ak Rpom < 0 potom R30 = Abs(Rpom), inak R30 = 0

R31: iba ak predd. <> 0 a R30 >0

potom R31 = R30 - predd., inak R31 = 0

R33: ak predd. = 0 tak R33 = R26 - R32

inak ak R28 > 0 alebo R30 >0 tak potom ak R29 - R32 > 0

tak R33 = R29 - R32, inak R33 = 0



Skontrolovať jednotlivé riadky priznania k DPH si môžete vo výstupnej zostave Záznamná povinnosť (Účtovný/Peňažný denník - Výstupy). Tu nájdete podrobný rozpis dokladov DPH rozdelený podľa toho, ako vstupujú do jednotlivých riadkov priznania DPH.


6 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

aha, tak to som si potom predstavovala vsetko velmi jednoducho a zjavne to tak nie je .

Takze, aspon takto narychlo tieto situacie - my sme platcami DPH:
- vystavena FA za predaj vyrobkov a sluzieb do krajin EU -kod 13 (§43)
- predali sme DHM (uzitkove auto) aj s DPH - to neviem, pod ktory kod zaradit
- predaj vyrobkov a sluzieb do 3 krajin - kod 10, ako pri predaji v tuzemsku?
- kupa tovaru a sluzieb z krajin EU - tomuto nerozumiem, kedy uplatim ktory kod
- kupa tovaru a sluzieb z dovozu - detto

To su take najbeznejsie veci, s ktorymi sa stretavam.

Aj tak velmi pekne dakujem za akukolvek radu .
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Inga6 Pozri príspevok
aha, tak to som si potom predstavovala vsetko velmi jednoducho a zjavne to tak nie je .

Takze, aspon takto narychlo tieto situacie - my sme platcami DPH:
- vystavena FA za predaj vyrobkov a sluzieb do krajin EU -kod 13 (§43) alebo 10 ak nie je platca DPH
- predali sme DHM (uzitkove auto) aj s DPH - to neviem, pod ktory kod zaradit 10
- predaj vyrobkov a sluzieb do 3 krajin - kod 10, ako pri predaji v tuzemsku? od dane osloodené s plným nárokom na odpočet
- kupa tovaru a sluzieb z krajin EU - tomuto nerozumiem, kedy uplatim ktory kod obvykle 46 a samozdanenie
- kupa tovaru a sluzieb z dovozu - detto

To su take najbeznejsie veci, s ktorymi sa stretavam.

Aj tak velmi pekne dakujem za akukolvek radu .
časť odpovedí v texte
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

dakujem velmi pekne Dav.

A moze este otazocku?
- kupene kancelarske potreby - davam kod 40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet? Povodna uctovnicka to stale davala ako neovplyvnujuce DPH, comu nerozumiem .
- ak kupujeme PHM v krajinach EU - kod 49 dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet?

Dakujem a ak by ma este nieco napadlo, mozem napisat ?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Inga6 Pozri príspevok
dakujem velmi pekne Dav.

A moze este otazocku?
- kupene kancelarske potreby - davam kod 40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet? Povodna uctovnicka to stale davala ako neovplyvnujuce DPH, comu nerozumiem .
- ak kupujeme PHM v krajinach EU - kod 49 dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet?

Dakujem a ak by ma este nieco napadlo, mozem napisat ?
Kancelárske potreby 40.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

typ 49 sa dáva iba na fa za tovar z EÚ, nákup PHM si nemôžeš odpočítať DPH
0 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

A kedze nakupujeme PHM v Polsku, niekedy aj nahradne diely, kancelarske potreby - dam to vsetko ako vydaj pod kodom 39 - neovplyvnujuce DPH? Kupujeme to v hotovosti, cize to davam do pokladne.

Ja som si skor myslela, ze to patri pod kod 49 - tovar nadobudnuty z krajin EU a plny narok na odpocet .
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Tovar nakúpený v EÚ v hotovosti na bločky - nemôžeš si uplatniť odpočet DPH, zaúčtuješ celé do nákladov - typ DPH 39.
Tovar nakúpený v EÚ na faktúru od platcu DPH - faktúra je bez DPH, samozdaníš - typ DPH 49.
2 0
Inga6 Inga6

Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

tak to som teda bola zjavne mimo , dakujem .
Teda ak tomu dobre rozumiem, vsetky platby v hotovosti v zahranici a krajinach EU (alebo aj tretich krajinach) sice v danej krajine zaplatim v plnej vyskej aj s DPH, ale pri zadavani uctovneho dokladu do pokladne si natipujem vzdy kod 39 neovplyvnujuce DPH?

Kody pri plnom naroku na odpocet pri kupe tovaru a sluzieb si teda uplatnujem iba uctovani doslych FA z krajin EU (aj tretich krajin), ak su dodavatelia platcovia DPH?

A co ak dodavatel z krajiny EU (alebo tretej krajiny) nie je platcom DPH? Pod aky kod si to zadam?

Som Ti velmi povdacna za tieto cenne rady .
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Inga6 Pozri príspevok
tak to som teda bola zjavne mimo , dakujem .
Teda ak tomu dobre rozumiem, vsetky platby v hotovosti v zahranici a krajinach EU (alebo aj tretich krajinach) sice v danej krajine zaplatim v plnej vyskej aj s DPH, ale pri zadavani uctovneho dokladu do pokladne si natipujem vzdy kod 39 neovplyvnujuce DPH? Nemôžeš si odpočítať daň z inej krajiny

Kody pri plnom naroku na odpocet pri kupe tovaru a sluzieb si teda uplatnujem iba uctovani doslych FA z krajin EU (aj tretich krajin), ak su dodavatelia platcovia DPH? Z krajín EÚ sa jedná o nadobudnutie tovaru, z tretích krajín je to dovoz a DPH sa uplatňuje cez colné orgány , typ DPH 43,44,45

A co ak dodavatel z krajiny EU (alebo tretej krajiny) nie je platcom DPH? Pod aky kod si to zadam? Treba si dôkladne preštudovať zákon o DPH.

Som Ti velmi povdacna za tieto cenne rady .
v texte
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Teraz som na vazkach. Ak dodavam sluzbu podla §15 odst.1 do ineho clenskeho statu, ide do SV, ja davam TYP DPH v Mrp 13, taha mi to automaticky do r.15,16, je to spravne? Ked si citam §43 tak tam tieto sluzby neviem najst. Uz mi z toho sibe.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Typ 19 , služby sa neuvádzajú do DP, do súhrnného výkazu ich dostaneš, keď zadáš S ako službu a typ dph 19 miesto 13, ale keď sa suma zapíše v čiastkach do 0% - oslobodené, nie mimo dph.
6 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
Typ 19 , služby sa neuvádzajú do DP, do súhrnného výkazu ich dostaneš, keď zadáš S ako službu a typ dph 19 miesto 13, ale keď sa suma zapíše v čiastkach do 0% - oslobodené, nie mimo dph.
Neviem ci som spravne pochopila, napisem Typ DPH a dam % oslobodene, nesmiem dat mimo dph? Lebo viackrat som tu citala o type 13.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.
3 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

lenkak Pozri príspevok
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.
idem rychlo urobit opravne DP DPH a poslat klientovi nech ho tam v pondelok hodi.
0 0
scorpions scorpions

scorpions je offline (nepripojený) scorpions

som aká som
prosím poradte mi už som z toho celá dopletená. Vystavila som fa prepravu dreva pre českú firmu ( platca DPH ). Vystavila som ju bez DPH ako ju dostanem do súhrnného výkazu ???? Používam MRP. Nech robím čokoľvek neviem to tam dostať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať