Zavrieť

Porady

MRP a kódy DPH v PU

Ahojte poradaci,

chcela by som vas poprosit o pomoc. Viem, ze tato tema uz tu bola v minulosti riesena, lenze nasla som len stare zapisy z roku 2004 a preto by som poprosila aktualne a cerstve informacie.

Ide mi o zadavanie kodov v MRP pri volbe DPH tak pri prijmovych ako aj vydajovych uctovnych operaciach. Viete mi prosim ku kodom napisat, kedy ich mam pouzit, pri akych uctovnych pripadoch:

PRIJEM:
  • 10 - zdanitelne obchody podla §8,9 - to je mi jasne, sme platcami DPH, vystavujeme FA a zadam si tento kod, akonahle predavam na Slovensku
  • 11 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 koef.
  • 12 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 mimo
  • 13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43
  • 14 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §46,47
  • 15 - uprava dane pri odpocitanej pri IM podla §54
  • 18 - danova povinnost pri zruseni registracie §81
  • 19 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
  • 80 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, ods. 4
  • 81 - dodanie tovaru 1. odber. trojstranny obchod,§45
VYDAJ:
39 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem.
40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet
41 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - bez naroku na odpocet
42 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - ciastkovy narok na odpocet
43 - dan zaplatena pri dovoze - plny narok na odpocet
44 - dan zaplatena pri dovoze - bez naroku na odpocet
45 - dan zaplatena pri dovoze - ciastkovy narok na odpocet
46 - dan za tovar a sluzby - DPP, plny narok na odpocet
47 - dan za tovar a sluzby - DPP, bez naroku na odpocet
48 - dan za tovar a sluzby - DPP , ciastkovy narok na odpocet
49 - dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet
50 - dan z nadobu. tovaru z EU - bez naroku na odpocet
51 - dan z nadobu. tovaru z EU - ciastkovy narok na odpocet
52 - tovar a sluzby DP2P - §69 plny narok na odpocet
53 - tovar a sluzby DP2P - §69 bez naroku na odpocet
54 - tovar a sluzby DP2P - §69 ciastkovy narok na odpocet
58 - nadobudnutie tovaru 1 odberatelom podla §54, ods.2
59 - vrateni dane cest. pri vyvoze tovaru podla §60
61 - uprava dane odpocitanej pri IM podla §54
62 - odpocitanie dane pri registracii podla §55
64 - odpoc. dane - dodanie noveho dopravneho prostriedku - §52
65 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, odst. 4
66 - predavok na dan za zdanovacie obdobie podla §78a
67 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - plny narok
68 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - bez naroku
69 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - ciastk. narok

Budem vam velmi vdacna, ked mi k tymto typom DPH v MRP date take realne vysvetlenia, kedy ktory typ pouzit. Urcite to pomoze viacerym, ak to spolocne takto zosumarizujeme.

Vopred vam vsetkym velmi, velmi pekne dakujem!

A prosim, poradte mi aj v tom, kde mam pri dokladoch bez naroku na odpocet DPH (repre, doklady bez DPH) zadavat celkove sumy - ci do praveho alebo laveho policka v MRP, kedze sa to da do oboch a neviem, na co to ma vplyv.

DAKUJEM!
Usporiadat
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Môže mi niekto poradiť s typom DPH. Ubytovanie v PL a hotel vystavil faktúru s DPH. Faktúra bola vystavená na slov. firmu CK platcu DPH. Nakoľko ste informovali hotel o tom, že sme platcovia DPH aj tak nám vystavili faktúru s DPH.
Ja uvažujem o type 47. Je to správne?

Účtujem v MRP Wind.
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Môžem poprosiť o radu? Posúvam otázku. Ďakujem.
Naposledy upravil EMILY04 : 23.01.11 at 10:51
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

EMILY04 Pozri príspevok
Môže mi niekto poradiť s typom DPH. Ubytovanie v PL a hotel vystavil faktúru s DPH. Faktúra bola vystavená na slov. firmu CK platcu DPH. Nakoľko ste informovali hotel o tom, že sme platcovia DPH aj tak nám vystavili faktúru s DPH.
Ja uvažujem o type 47. Je to správne?

Účtujem v MRP Wind.
Nemám skúsenosť s ubytovacími službami ani s CK, ale faktúra bola podľa môjho názoru vystavená správne s DPH, nakoľko sa jedná o službu viažúcu sa k nehnuteľnosti. Citujem z Poradcu :
- Služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti (ods. 1) sa zdaňujú v tom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Medzi tieto služby patrí najmä nájom nehnuteľnosti, ubytovacie služby, služby zamerané na prípravu a koordináciu stavebných prác, služby architektov, realitných maklérov, znalcov, stavebného dozoru a taktiež služby, ktoré bezprostredne súvisia s využitím pozemku.
Ešte som tam našla k § 65 toto:
- ods. 2
CK si nemôže uplatniť odpočet dane pri obstaraní služieb, ktoré tvoria súčasť kombinácie služieb cestovného ruchu. Služby obstarané od platiteľa dane (ubytovanie, stravovanie, doprava,...) zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu s daňou. CK si pri obstaraní týchto služieb nemôže uplatniť odpočítanie dane. Služby obstarané od osoby v tuzemsku, ktorá nie je platiteľom dane, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu vo výške, za ktorú služby obstarala. Služby obstarané od osôb z iného členského štátu, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu s daňou uplatnenou k cene služby. CK si nemôže žiadať refundáciu dane v členskej krajine EÚ, v ktorej sa služby cestovného ruchu poskytnú. Služby obstarané od osôb z tretích štátov, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu vo výške, za ktorú služby obstaral.

Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Naposledy upravil Tamila : 23.01.11 at 19:18 Dôvod: doplnenie
2 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Tamila veľmi pekne ďakujem za radu. Takže mám dať typ DPH 39. Neovplyvňujúce DPH.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, aky typ DPH dat pri vystavenej fakture za prepravu tovaru, ktora je oslobodena od DPH lebo splna podmienku §48 odst.8? Ja by som dala typ 14, nakolko je to vlastne oslobodenie podla § 47. Nemylim sa?
0 0
JANULA999 JANULA999

JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

Zdravím, prosím Vás ak účtujem samozdanenie tak v prišlých faktúrach dávam typ 49 a v účtovnom denníku 39. Ale ak si dám vo výstupoch zoznam DPH dokladov tak sa pri type 49 objaví nula. Vôbec tú daň tam nemám dopočítanú. Máte to aj vy? Neviem ako tú daň by som tam dostala. Prosím potrebujem to súrne Ďakujem pekne.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Skontroluj v došlých faktúrach , že ako máš nahratú tú zahraničnú faktúru.
Položky faktúry : musíš tam doklikať 20 % DPH + kurz pre zahr.menu.
2 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Či Ti dobre urobilo DPH si môžeš odkontrolovať v došlej faktúre, stisni tlačítko "čiastky".
3 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Daj si výstupnú zostavu č. 003 - Zoznam DPH dokladov (+mimo, dopočítaná DPH). Iba v tejto zostave sa ti zobrazí dopočítaná DPH.
3 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Prosím, do tlačiva priznania DPH mi vypisuje DIČ, aj keď ho tam nedám (myslím do priznania)- asi to naťahuje priamo z nastavenia programu. Na DÚ mi to vytkli, že to tam nemá byť, lebo to slúži pre prípadných neplatcov dph, ktorí podávajú priznanie napr. pri kúpe vozidla zo zahraničia atď. a ja to neviem nijako vybrať. Ako to máte vy?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, doteraz som mala len platitelov, ktori prijimali sluzby z EU a mimo EU. Teraz mam jedneho neplatitela, registrovaneho podla § 7a. Vo fakture prijatej od dodavatela mimo EU: kod 67? nerozumiem tomuto 67 - plny narok, 68 -bez naroku, 69 - ciastocny narok. Ved neplatitel, iba registrovany si nema narok odpocitat DPH, musi ju len zaplatit nie? zauctovanie na uctu 518/343 a kod 68 - dufam ze spravne
Naposledy upravil nika.sum : 03.10.11 at 10:10
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

posuvam
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Pekný deň, mám takú prosbu, aký typ DPH dať do faktúry pre predaji kovového šrotu. Používam JU - MRP vizuálny systém
Viem to že tam platí § 69 ods.12 citujem:
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b) v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov

Ďakujem!
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

dobsony Pozri príspevok
Pekný deň, mám takú prosbu, aký typ DPH dať do faktúry pre predaji kovového šrotu. Používam JU - MRP vizuálny systém
Viem to že tam platí § 69 ods.12 citujem:
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b) v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov

Ďakujem!
Ja som mala tento prípad minulý mesiac, dala som typ DPH 19.
Kuk sem: http://www.porada.sk/t111725-a-69-od...-mimo-dph.html
a sem: http://www.porada.sk/t105393-p3-dph-...ml#post1019324
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, doteraz som mala len platitelov, ktori prijimali sluzby z EU a mimo EU. Teraz mam jedneho neplatitela, registrovaneho podla § 7a. Vo fakture prijatej od dodavatela mimo EU: kod 67? nerozumiem tomuto 67 - plny narok, 68 -bez naroku, 69 - ciastocny narok. Ved neplatitel, iba registrovany si nema narok odpocitat DPH, musi ju len zaplatit nie? zauctovanie na uctu 518/343 a kod 68 - dufam ze spravne
Neúčtovala som platiteľa podľa § 7a, ale uvažovala by som tak ako ty. Nemá nárok na odpočet, má iba povinnosť.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tamila Pozri príspevok
Neúčtovala som platiteľa podľa § 7a, ale uvažovala by som tak ako ty. Nemá nárok na odpočet, má iba povinnosť.
Tak zatial ani ten moj neprijal ziadnu fa mimo EU, pripravovala som sa dopredu, ma len vydane, cize SV. Ale rada by som vedela na co su tie kody 67 a 69.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
Tamila Pozri príspevok
Ja som mala tento prípad minulý mesiac, dala som typ DPH 19.
Kuk sem: http://www.porada.sk/t111725-a-69-od...-mimo-dph.html
a sem: http://www.porada.sk/t105393-p3-dph-...ml#post1019324
ďakujem pekne!
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Prosím Vás poraďte, mám pred sebou fa z Indie. Aký kód dám pri zaúčtovaní ... ak dám 43, vypočíta mi aj dph, avšak DPH mám vyúčtovanú na JCD od slovenskej spoločnosti, ktorá tovar preclieva a jej platíme DPH aj clo - toto vôbec neviem ako nahodiť...
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

kód 39
0 0
leonardík leonardík

leonardík je offline (nepripojený) leonardík

prosím Vás aký typ DPH mám dať pri prijatej faktúre za špedičné služby, prepravu z 3. krajiny (Ukrajina)? samozdaním, ale neviem typ. 46?
z EU krajiny ? 46?
z SK od platcu DPH a faktúra je bez DPH lebo tovar pokračuje na Ukrajinu?

Prosím o pomoc, už som z tých paragrafov zúfala :-((((
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať