Zavrieť

Porady

Z čoho sa vypočítava preplatenie práce za nadčas ?

Ak dostanem odmenu za pracu nadcas, tak viem ze mam narok na 25% zvyhodnenie. Ale z akej sumy sa pocita praca nadcas ?
Moja mzda je:
Zaklad 500 + premie.
Pricom v mzdovom vymere mam uvedene, ze moja mzda musi byt minimalne 800.
Nadcasy mi preplatili z tych 500.
Takze za 32 hodín som dostal 500/176 (hodinovy fond v mesiaci) = 2,84*32 hodín = 90,88 + 25% priplatok za nadcas= 113,60 €
Nemalo sa to ratat minimlane z tych 800 ? Alebo z primemernej mzdy, ci dovolenkoveho priemeru ?
Primernu mzdu ako aj dovolenkovy primer mam totizto podstatne vyssi.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 121
    Mzda za prácu nadčas

    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aktivator Toto som si nasiel v zakonniku, ale nie je mi to jasne.
    1. Co je to pojem "dosiahnuta mzda" ?
    2. A z tohto mi vyplyva, ze tych 25% by sa malo ratat z dovolenkoveho priemeru, alebo z ineho priemeru, ale akeho ?
    veronikasad Dosiahnutá mzda = tarifná hodinová alebo mesačná mzda, dohodnutá v prac.zmluve . Výpočet tvojho zamestnávatela pri mesačnej mzde je správny

    Ano, z dovolenkového priemeru, ktorý sa spravidla počíta z príjmu za predch.kal.štvrťrok. Výnimky pre výpočet pravdepodobného priem.zárobku nájdeš v Zákonníku práce
    aktivator :-) DAKUJEM. Teraz mi je to uz lopatisticky vysvetlene a pochopil som. :-)
      zbaliť

    FilipG. je offline (nepripojený) FilipG.

    FilipG.
    mzda za nadčas sa v našej firme počíta :hrubá základná hodinová mzda x 25% x počet hodín odpracovaných ako nadčasové,to je iba príplatok za nadčas k tomu sa ešte samozrejme priráta mzda za hodiny,neráta sa to z dovolenkového priemeru
    Naposledy upravil FilipG. : 16.03.16 at 10:51
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Nesúhlasím, nadčasový príplatok sa počíta z priemerného zárobku, teda dovolenkového priemeru.
    aktivator :-/ Takze u Vas je to zakladna hodinova mzda * 25% * pocet nadcasov. Ale v zakone sa pise: Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % JEHO PRIEMERNÉHO ZÁROBKU. A to nie je zakladna hruba hodinova mzda. Ci ?
    veronikasad Práca nadčas sa prepláca 2 zložkami - mzda za nadčas, tá sa počíta tak ako tvoj zamestnávatel + príplatok za prácu nadčas, ten je 25 % z priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok.
      zbaliť

    Z čoho sa vypočítava preplatenie práce za nadčas ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.