Zavrieť

Porady

Leasing a rozpočtové pravidlá

Dobrý deň.

§ 17 Pravidlá používania návratných zdrojov financovania v Zákone o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy č. 583/2004 Z.z. z 23.9.2004 hovorí v odseku 6 nasledovné, cit.:

(6) Obec a vyšší územný celok môžu na plnenie svojich úloh prijať návratné zdroje financovania, len ak
a) celková suma dlhu obce alebo vyššieho územného celku neprekročí 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka a
b) suma ročných splátok návratných zdrojov financovania vrátane úhrady výnosov neprekročí 25 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.


Prosím o názor, resp. príklad z praxe, najlepšie argumentačne relevantne podložený úradným (metodickým) vyjadrením MF SR alebo audítora či obecného kontrolóra alebo ??? či leasingové záväzky spadajú do výpočtov v zmysle uvádzaného § 17 ods. 6 písm. a) a b)?


Môj názor – leasing je aj pre obec a VÚC návratný zdroj financovania, takže logika mi hovorí, že áno, ale v praxi sa stretávam, že to tak nie je, čo ma dosť prekvapuje. Hľadala som, ale nenašla som k tejto téme (časti zákonu) žiadne metodické usmernenie MF SR, resp. žiadne iné úradné jednoznačné vyjadrenie.

Vopred ďakujem za každý príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    diseda je offline (nepripojený) diseda

    diseda
    Postupovala som rovnakou logikou a považovala som leasing za záväzok vyplývajúci zo splácania istín. Avšak pre istotu som sa obrátila na MFSR, ktoré mi dalo nasledovné stanovisko:
    "V zmysle ustanovenia § 17 ods. 7 v spojitosti s ustanovením § 2 písm. a) zákona sa do celkovej sumy dlhu obce na účely tohto zákona, t.j. na reguláciu prijímania návratných zdrojov financovania, záväzky z leasingových vzťahov nezapočítavajú."

    Leasing a rozpočtové pravidlá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.