Zavrieť

Porady

Darovanie a vrátenie daru v prípade smrti obdarovaného

Vlastním pozemok na ktorom syn postavil s mojou finančnou pomocou dom. Pri kolaudácii sme sa dohodli,že polovica domu bude napísaná na mňa.Syn sa oženil 5 mesiacov pred kolaudáciou a čaká rodinku. Chcela by som svoju časť domu previesť darovacou zmluvou s doživotným užívaním na syna. Aký by bol postup,keby obdarovaný syn zomrel skôr, ako ja/modlím sa,aby to tak nebolo/. Môžem dar žiadať späť? Ako by sa dedilo?
marjankaj Ak by syn nebodaj zomrel, tak asi ťažko od neho budeš žiadať dar späť.
Mária27 tak, tak
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak mu chceš darovať - tak daruj! Ale potom to bude jeho majetok a on si môže s ním robiť to, čo on uzná za vhodné. A ak by aj umrel - tak do dedičstva pôjde jeho majetok (či už sa bude dediť len podľa zákona, alebo aj podľa závetu) .
    Dar síce môžeš žiadať späť - od neho - ale zase také jednoduché to nie je, musel by sa k tebe veľmi škaredo správať ... vi´d http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R ešte doplním, že ak by ... ??? https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...80642063,d.ZGU
    marjankaj Katy, ona chce žiadať dar späť až po prípadnej smrti syna.
    Katy a R veď preto som napísala, že môže žiadať dar - od neho .. a aj zákon má priložený ...
    marjankaj No a nebolo by jednoduchšejšie keby nedarovala? Nemusí potom žiadať vrátenie daru.
    Katy a R ale to je predsa ich vec - ona sa rozhodne sama - či chce, alebo nechce darovať. veď zatiaľ si len zisťuje, že čo a ako .....
    marjankaj No jasné, je to iba jej vec.
    Taký malý scenár:
    Matka daruje všetko synovi. Kataster to zapíše.O týždeň sa synovi stane nehoda, nejaký opilec ho pripraví o život. Bude dedičské konanie, Keďže nespísal závet, dediť bude nevesta s dieťaťom. Nevesta si po čase nájde iného a vezmú sa. Veď vychovávať dieťa sama nie je jednoduché. A zo svokry sa stane baba prebytečna.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dediť po synovi bude jeho(aj keď ešte nenarodené) dieťa a manželka. Každý jednu polovicu.
    Katy a R môže sa dediť aj zo závetu ... nielen takto!
    marjankaj No samozrejme, ak by napísal závet, tak sa bude dediť podľa závetu. Ale to počaté dieťa(možno aj trojčatá) budú neopomenuteľní dediči.

    Darovanie a vrátenie daru v prípade smrti obdarovaného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.