Zavrieť

Porady

Dobrovoľne nezamestnaná a PN

Dobrý deň,
Som dobrovoľne nezamestnaná, platím si len odvody do ZP, do SP neplatím žiadne odvody. Teraz mám dlhodobé problémy s ramenom a nedala som sa vypísať na PN, pretože by som aj tak nemala platené žiadne nemocenské dávky. Hrozí mi invalidita, mala by som sa aj napriek tomu, že odvody do SP neplatím, dať vypísať na PN, alebo k uznaniu invalidity stačia len lekárske nálezy. Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
misoft Uznanie invalidity a PN spolu (zdá sa mi) nesúvisia. Keďže si si platila len ZP - nárok na nemocenské nemáš (na to je potrebné splniť stanovené podmienky). Invaliditu a priznanie ID posudzuje SP podľa posudkového lekára a tiež i na tom, ako dlho bol poistený v SP. http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
veronikasad Odkedy si dobrovoľne nezamestnaná, koľko máš rokov? Ak ti invaliditu schvália, pre výplatu ID potrebujes v závislosti od veku, určitú dobu poistenia...
Mila123 koľko máš rokov a koľko rokov si bola poistená v SP (zamestnanec,szčo,dobrovoľné postienie a iné)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podmienky nároku na ID - poistenec :
    - je invalidný
    - získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a
    - ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

    Čiže je jedno, či si bola vypísaná DPN, alebo nie, dôležité je, ako posúdia tvoj zdravotný stav (aké je zníženie schopnosti pracovať oproti zdravému človeku) a či vôbec máš dostatočnú dobu poistenia.
    kuk zák o SP a tiež stránka SP

    Dobrovoľne nezamestnaná a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.