Zavrieť

Porady

chcela by som sa poradit ohladom poberania materskej u otca

Som na rodicovskom prispevku a chceli by sme aby manzel poberal matersku dovolenku,nakolko je zivnostnik a momentalne nema stalejsiu pracu.vedeli by ste nam poradit ako to mame urobit.ja som bola pred RP zamestnana mam aj narok na podporu,pripadne som aj rozmysla o PN.dakujem za radu
11 komentárov     zbaliť
veronikasad manžel je ako živnostník nemocensky poistený = platí povinné odvody do SP po dobu aspoň 270 kal.dní ?
veronikasad doplň vek dieťaťa
Dana Sokolakova Syn bude mat 2roky,manzel bol zamestnany 17rokov dostal vypoved 30.6.2015,potom bol na PN do 24.8.2015 a od 16.10.2015 ma zivnost a plati si len zdravotne poistenie lebo do SP je oslobodeny platit.
veronikasad Bohužial, za súčasnej situácie mu nárok na materské nevznikne, aj keď splňa podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch . Ako nový živnostník nie je povinne poistený v SP, musel by sa pred nástupom na MD prihlásiť na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba. Počas poberania materského sa poistenie neplatí. Po ukončení poberania materského sa treba z poistenia odhlásiť.
Dana Sokolakova a neni tam doba ako dlho musi byt poisteny ako zivnostnik,to bz nebol problem aby sa prihlasil na cely balik poistenia
Katy a R ešte má dostatočnú rezervu - stačí mu "pár dní".... lenže dosiahne iba minimálnu materskú .. ale aní tá nie je v súčasnosti na zahodenie
veronikasad Nebude poistený ako živnostník, ale dobrovolne poistená osoba - stačí 12 dni pred nástupom na MD.
Dana Sokolakova dakujem pomohli ste mi este raz dakujem
veronikasad Staci 1-2 dni poistenia, predch.komentari chyba pomlcka
Dana Sokolakova ok dakujem
Dana Sokolakova A nevedeli by ste mi poradit postup ako a kde začať,aby som niečo neskopalo.či prv ísť ja na dovolenku,a potom na úrad a ako manžel má prejsť na rodičovský alebo hneď materské.nevieme ako to začať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak spĺňa podmienky - dostatočná doba nemocenského poistenia - tak si požiada v SP o materské .
    ty sa môžeš zaevidovať na UPSVaR ako UoZ - ak spĺňaš podmienky - môžeš aj v SP o dávku v nezamestnanosti požiadať . a čo sa platenej DPN týka - ak budeš zamestnaná,alebo v ochrannej lehote, resp dobrovoľné poistenie treba mať.
    http://www.zakonypreludi.sk/hladanie?text=461%2F2003
    pozri aj témy tu na porade - konkrétne skúsenosti nájdeš.
    Po tvojom doplnení - že manžel nemá vôbec nem. poistenie - tak materské neprichádza do úvahy. Pomohol by nový PP, alebo dobrovoľné poistenie v SP.
    Naposledy upravil Katy a R : 05.04.16 at 11:37

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas rodičovskej dovolenky si mala prerušené nem.poistenie, preto nárok na nemocenské nemáš ak RD neukončíš a nenastúpiš do práce.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dana Sokolakova ja by som nastupila do prace na jeden den a mam este aj dovolenku nevycerpanu.
    veronikasad Ak si chceš navýšiť vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti, požiadaj zamestnávatela o vyčerpanie jedného dňa dovolenky a zbytok nech ti preplatí. Pracovný pomer bude ukončený nie posledným dňom RD, ale dňom kedy bola čerpaná dovolenka.

    Neplatí v prípade, ak si počas RD mala nejaký príjem, napr. z dohody alebo preplatenej dovolenky.
    nikolino Ahoj veronikasad nekukla by si na náš problém či sa muž chytá na MD alebo je všetko stratené,,,,.....budeme ti vďačný . 22.2. sme doniesli všetky papiere na soc. že muž má do 29.2. TPP a od 1.3. chce ísť na MD a ja že si k 29.2. ruším rodičák . volala sém do soc.že mi doteraz neprišlo rozhodnutie či má priateľ nárok na materské alebo nie a pani zo soc. mi povedala že im treba doniesť prac.zmluvu s ktorej si nárokuje a aj novú prac.zmluvu lebo že našli v systéme že má od 1.3. novú zmluvu tak že podľa toho to potom posúdia. A tu je problém druhá zmluva mala byť vystavená k 2.3. druh činnosti má zmenený nieje rovnaká 1.TPP je vodič a 2.TPP strojník-opravár motor.vozidiel. Len problém je to že on celý marec odrobil cca 240 hodín. dnes som volala z jeho vedúcim ich ekonómka je staršia paní ktorá v živote nič takéto že muž ide na MD neriešila aj on je s toho paf. Povedal mi že za marec musí zaplatiť odvody kedže muž má odrobený celý mesiac.Ide o to že muž je vodič v Mobise a tam si každý vodič vypisuje stasky či ako sa to volá a okrem toho jazdia na kotúče kde je uvedené jeho meno a toto všetko sa ukazuje kontrole keby náhodou prišli a toto sa za ten marec nedá nijako vymazať. Nedalo by sa to nejako takto? Zamestnávateľ odvody zaplatí normálne z tej zmluvy a aj mzdu keď sa inak nedá a napr.by sme 11.4.urobili Dovp do 30.4. ako napr. závozník na cca 240 hod.(lebo tolko aj v skutočností odrobí) aby im sedeli stasky atď. odmena cca 460 eur. a napr.1.5. by sa nemohol vrátiť k tej prvej zmluve a na ňu robiť až do konca MD a by sa to podarilo? lebo už neviem ako až mi je do revu .....jeden dátum a mohlo to byť v pohode. čo myslíš mohlo by to vísť nestretla si sa s takýmto niečim vdaka
    veronikasad Prepáč, nemám skúsenosti s výkonom práce na prac.zmluvu počas poberania materského. Mali ste to mať pozisťované predtým ako odišla do SP Žiadosť o materské, teraz to SP môže posúdiť ako špekuláciu ...
      zbaliť

    chcela by som sa poradit ohladom poberania materskej u otca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.