Zavrieť

Porady

Faktúra k prijatej platbe a vyúčtovacia faktúra - alfa

Dobrý večer,
chcela by som sa spýtať, ako v alfe účtujete preddavok, faktúru k vyúčtovacej platbe a nulovú vyúčtovaciu faktúru?
Zapísala som preddavkovú faktúru a faktúru k prijatej platbe ako úhradu z preddavku. Teraz chcem zapísať nulovú vyúčtovaciu a neviem ako, lebo mi dph odráta aj s prijatej platby aj z vyúčtovacej.
Môžem zapísať len preddavkovú, faktúru k vyúčtovacej platbe a nulovú len priložiť a nezapisovať? Alebo to riešite nejako ináč? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zorenka1 je offline (nepripojený) Zorenka1

    Zorenka1
    Napr. dostaneš zálohovú fa, zaeviduješ ako preddavok, uhradíš, zaradíš do nákladov.. Na základe uhradenej preddavkovej fa Ti zašlú faktúru k prijatej platbe , kde je rozpísaná úhrada zálohovej fa na DZ a DPH, s poznámkou k úhrade 0. Túto faktúru zaeviduješ v záväzkoch s rozpisom na daň základ a DPH. Úradu v Alfe neriešiš cez peňažný denník, ale ako opravu, kde sa nastaviš na vyrovnanie a zaklikneš úhrada príslušnou preddavkovou faktúrou. Potom však interným dokladom urobíš preúčtovanie DPH. Ak prsacuješ v programe Alfa plus, na Krose sú aj videonávody k tejto problematike. Keby si si založila len preddavkovú, z tej Ti neodráta DPH! Preto treba aj tá nulová fa , ktorá je zúčtovacou fa s rozpisom DPH
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem, viem, že musím zaevidovať faktúru k prijatej platbe, len som chcela vedieť, či stačí zaúčtovať preddavok a faktúru k prijatej platbe a nulovú faktúru stačí len priložiť, alebo treba zaúčtovať aj fa k prijatej platbe aj nulovú
    Zorenka1 Ak tomu rozumiem, na jeden prípad dostaneš až tri fa? Prvá je preddavková napr. materiál 300,- zaúčtuješ pri úhrade do materiálu./nevstupuje do DPH/ Potom Ti príde fa k prijatej platbe s rozpisom na 250,-.+50,- DPH./vstupuje do DPH/ Ako tretia Ti príde nulová fa na ktorej je zúčtovaná preddavková fa s prijatou platbou? priznám sa, že s týmto postupom som sa osobne nestretla, ale je možná. V tomto prípade na základe tejto nulovej faktúre urobiš rozúčtovanie ako došlá fa, ale urob rozpis sumy tlačidlom R - do základu 20% daj 250, doplní sa mi DPH a suma spolu 300, do riadku N daj do základu- /mínus 300, doplní sa ti DPH 0 a spolu - 300.Keď to odklikneš, zrejme sa ta program opýta, či chceš uložiť 0 doklad. Odklikni áno, ale voľbu zápis do DPH musíš mať vypnutú./táto fa nesmie vstupovať do DPH/, ale mala by v konečnom dôsledku ti opraviť sumu z preddavkovej fa - mat 300, odpočíta - 50 do DPH.Vyskúšaj a daj mi vedieť. veľa zdaru Samozrejme po zaevidovaní tej nulovej faktúry vstupiuješ do nej cez peňažný denník, a následne ID-výdaj.
    marions Ďakujem za vysvetlenie, idem skúšať, len sa mi to vidí dosť komplikované a tie vyúčtovacie faktúry sú nulové všetky a je ich pomerne dosť. Majú asi taký program, čo im to všetko vytvára aj keď nieje treba. Preto sa hrám s myšlienkou, či by mohlo byť, že zaúčtujem preddavok a faktúru k prijatej platbe, a tú nulovú len priložím k tej faktúre za prijatú platbu. Zdá sa mi to logické, a správne, môže byť nejaký problém v súvislosti s postupmi účtovania. A vyúčtovaciu zaúčtujem len v prípade, že by nebola nulová, len v sume nedoplatku.
    marions Prosím, mohlo by to tak byť, že sa nulová faktúra nezapíše?
    Zorenka1 Ak sa jedná o jedného dodavateľa, radšej k nim zavolaj, kam smerujú nulovú faktúru v DPH. Ktorá fa im vstupuje do výkazu ako zúčtovacia. Ak fa k prijatej platbe, je to OK, nulovú založ, ale ak zúčtovacia je tá nulová, nebudete ladiť v kontrolnom výkaze DPH a to by mohol byť problém...
    marions Ďakujem, to zistím, ale podľa môjho názoru by mala byť v kontrolnom výkaze faktúra k prijatej platbe, lebo na základe nej sa uplatňuje DPH. Ale overím. A ak to bude tak, potom by malo byť v poriadku, že nulovú len priložím k nej a nazaevidujem do záväzkov. Lebo mne sa to vidí zbytočné. Ďakujem za odobrenie
      zbaliť

    Natty je offline (nepripojený) Natty

    Natty
    Pozri prílohy

    Komunikácia s pracovníčkou Kros-u:
    Nulová vyúčtovacia faktúra
    (Erika Dingová, 08.01.2015, 14:50, Reakcia na: Nulová vyúčtovacia faktúra)
    Dobrý deň,
    postup účtovania prijatých a poskytnutých preddavkov aj pre neplatiteľa DPH nájdete na našej stránke www.kros.sk/11265. Do textu doplňte napr. Preddavky.
    Faktúru k prijatej platbe je potrebné zaevidovať opätovne do evidencie záväzkov. Úhradu tohto záväzku zaevidujete na záložke Vyrovnanie - Ručne.

    ...Reakcia na: re: Nulová vyúčtovacia faktúra)
    Ak zaúčtujem faktúru vo výške preddavku (preddavok=vyúčtovanie), bude v evidencii záväzkov táto suma duplicitná, aj keď ju ručne vyrovnám preddavkovou faktúrou. Je to správne?

    re: Nulová vyúčtovacia faktúra
    (Erika Dingová, 08.01.2015, 15:33, Reakcia na: re: Nulová vyúčtovacia faktúra)
    Dobrý deň,
    faktúru je potrebné zaevidovať so skutočnou sumou - lebo je to daňový doklad.
    V evidencii záväzkov bude táto suma uvedená dvakrát - raz ako daňový doklad a druhý raz ako preddavková faktúra (nedaňový doklad).
    Naposledy upravil Natty : 22.03.15 at 13:31

    Faktúra k prijatej platbe a vyúčtovacia faktúra - alfa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.