Zavrieť

Porady

Úväzok a min. vym. základ pre zdrav. poistnie

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom minimálnych vymeriavacích základov pre zdravotné poistenie, ktoré počíta program POHODA. Pre zamestnancov som vystavovala Doklad o výške príjmu a preddavkoch na ZP za rok 2007. Máme aj zamestnancov na kratší pracovný úväzok, odmeňovaných hodinovou mzdou. No pri týchto zamestnancoch sa v doklade ukazovali v IV. Oddiely "vysoké sumy". Vo firme máme stanovený 40 hod. pracovný týždeň. Uvediem príklad:

Zamestnanec je zamestnaný na 15 hod. / týždeň,
Mzda 50 Sk / hod,
Za mesiac odpracuje 60 hod., jeho hrubá mzda je 3000,- Sk
Pohoda počíta min. VZ podľa nasledujúceho vzorca:

min. VZ = [(údaj z legislatívy * 40) / týždenný pracovný úväzok] * odprac. hod

t. j. :


min VZ = [( 43.7 * 40) / 15] * 60 = 6 992,-


Program Pohoda do menovateľa (týždenný pracovný úväzok) vyberie pracovný čas, ktorý je uvedený pri danom zamestnancovi v políčku Úväzok. Avšak v menovateli by podľa mňa mal byť uvedený ustanovený pracovný čas, t. j. pracovný čas firmy:


Min. VZ = [(43,7 * 40) / 40 ] * 60 = 2 622,-


Na otázku, či by nebolo vhodné rozlišovať ustanovený pracovný čas pre firmu (alebo pre určitú skupinu zamestnancov) a konkrétny pracovný čas jednotlivých zamestnancov, mi odpísali, že ich výpočet je správny. Čo si o tom myslíte? Ďakujem za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Výpočet Pohody nie je správny. Hodinová minimálna mzda sa navyšuje iba pri nižšom ustanovenom pracovnom čase, nie ak je dohodnutý nižšom pracovný čas ako ustanovený.

    S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

    S.Ch.
    Ďakujem naozaj veľmi, veľmi penke za rýchlu odpoveď. S pracovníkmi Pohody si ohľadom tohto dopisujem už dlhšie, ale neúspešne...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Videla som už ich komunikáciu ohľadom tohoto problému s nejakým klientom, takže viem, čo im nie je jasné.

    Úväzok a min. vym. základ pre zdrav. poistnie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.