Zavrieť

Porady

Daň z príjmu -prijatý príspevok na podnikanie

Dobrý večer,
prosím Vás o radu v mojej nasledovnej situácií.

Od mája 2011 som si otvorila živnost a prijala som príspevok na začatie podnikania. Do konca roku 2011 som nemala žiadny príjem ani výdavok.
Ako bude moje danové priznanie vyzerať, uvádzam si do danového priznania príspevok ako príjem????

Dakujem
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

...a neplatila si od mája ani ZP?
0 0
Janka2012 Janka2012

Janka2012 je offline (nepripojený) Janka2012

nie neplatila som ani ZP
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. no ZP si mala povinnosť platiť ... a čo sa týka dotácie, možno by sa ti oplatilo uplatniť paušálne výdavky - v tom prípade celú dotáciu dáš do príjmu za rok 2011.
Hlavne vtedy - ak predpokladáš v tomto roku vysoké príjmy.
Samozrejme, môžeš aj JU, prípadne daňovú evidenciu - vtedy do príjmu dávaš, len to - čo si minula (v súlade s PZ)
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janka2012 Pozri príspevok
nie neplatila som ani ZP
môžem sa spýtať prečo ?
Nemala si príspevky na zdr.poistenie v podn.pláne ? Z dotácie si naozaj do konca roka nič neminula ?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Janka2012 Pozri príspevok
nie neplatila som ani ZP
Tak to záleží, akou formou si chceš uplatniť výdavky. Či si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, alebo skutočné výdavky - čiže si budeš viesť účtovníctvo.

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak Tvojím príjmom bude tá dotácia z UP a výdavkom bude 40% z dotácie. Vyjde Ti určitá suma, od ktorej si ešte odpočítaš odpočítateľnú položku t.j. 3559,30 na r. 2011. A daň Ti vyjde nulová.

Ak však si chceš uplatňovať skutočné výdavky, tak celú dotáciu si zaúčtuješ ako PNZD (príjem neovplyvniteľný základ dane) a za rok 2011 tuším, ani nie si povinná podať DP, resp. podáš nulové.
Takže v obidvoch prípadoch neplatíš žiadnu daň.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Tak to záleží, akou formou si chceš uplatniť výdavky. Či si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%, alebo skutočné výdavky - čiže si budeš viesť účtovníctvo.

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak Tvojím príjmom bude tá dotácia z UP a výdavkom bude 40% z dotácie. Vyjde Ti určitá suma, od ktorej si ešte odpočítaš odpočítateľnú položku t.j. 3559,30 na r. 2011. A daň Ti vyjde nulová.

Ak však si chceš uplatňovať skutočné výdavky, tak celú dotáciu si zaúčtuješ ako PNZD (príjem neovplyvniteľný základ dane) a za rok 2011 tuším, ani nie si povinná podať DP, resp. podáš nulové.
Takže v obidvoch prípadoch neplatíš žiadnu daň.
tušíš zle - príjem z dotácie je vyšší ako 1/2 NČZD
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
tušíš zle - príjem z dotácie je vyšší ako 1/2 NČZD
OK, ale ako potom bude postupovať v DP za rok 2011, ak si bude chcieť uplatňovať skutočné výdavky? (aj keď vhodnejšie by boli paušálne výdavky, ale predsa ma to zaujíma). Celú sumu zaúčtuje do PNZD a koniec. To je, akoby nemala v r. 2011 žiadny príjem. Či? Až následné čerpanie z dotácie sa zaúčtuje do VOZD a následne do POZD. Vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
OK, ale ako potom bude postupovať v DP za rok 2011, ak si bude chcieť uplatňovať skutočné výdavky? (aj keď vhodnejšie by boli paušálne výdavky, ale predsa ma to zaujíma). Celú sumu zaúčtuje do PNZD a koniec. To je, akoby nemala v r. 2011 žiadny príjem. Či? Až následné čerpanie z dotácie sa zaúčtuje do VOZD a následne do POZD. Vďaka.
Pri vedení JU POZD bude až čerpaná dotácia.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

No veď to som písala vyššie. Takže ak si chce uplatniť skutočné výdavky v r. 2011, tak celú dotáciu zaúčtuje do PNZD a koniec. To znamená, že za rok 2011 nemala žiadny príjem, takže ani nemá povinnosť podávať DP. Alebo to nechápem správne?


....ináč, kdesi tu na porade už som to riešila, ale išlo o SZČO s dotáciou + zamestnanec a tam mi bolo radené, že ak zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky okrem prijatej dotácie, ktorú zaúčtoval ako PNZD, stačí podať DP typ A zo závislej činnosti. A presne toto píšem vyššie aj ja, ale tu ide iba o SZČO.
0 0
Janka2012 Janka2012

Janka2012 je offline (nepripojený) Janka2012

Dakujem pekne za rady.
Plánujem si dotáciu rátat ako príjem a výdavky pausálnym spôsobom.
Môze to byt takto???
....a z dotácie som v roku 2011 neminula nič ani príjem som nemala žiadny....oficiálne som začala vykonávat podnikatel.činnost ale prakticky NIE.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janka2012 Pozri príspevok
Dakujem pekne za rady.
Plánujem si dotáciu rátat ako príjem a výdavky pausálnym spôsobom.
Môze to byt takto???
....a z dotácie som v roku 2011 neminula nič ani príjem som nemala žiadny....oficiálne som začala vykonávat podnikatel.činnost ale prakticky NIE.
Prečo si neplatila preddavky do zdr.poisťovne - tie nie sú podmienené praktickým výkonom činnosti ...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Áno môžeš si uplatniť paušálne výdavky. Ak chceš, tu máš postup výpočtu:

Predpokladajme, že suma dotácie je 4000,- Eur

Takže príjem zo živnosti: 4000,-
Výdavky (40%) 1600,-

Základ dane: 2400,-

Odpočítateľná položka: 3559,30

Základ pre výpočet dane: 0,00 ( 2400 - 3559,30)

Daň na úhradu: 0,00
0 0
Janka2012 Janka2012

Janka2012 je offline (nepripojený) Janka2012

dakujem pekne , takto som chcela postupovat, dufam ze to bude správne
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
No veď to som písala vyššie. Takže ak si chce uplatniť skutočné výdavky v r. 2011, tak celú dotáciu zaúčtuje do PNZD a koniec. To znamená, že za rok 2011 nemala žiadny príjem, takže ani nemá povinnosť podávať DP. Alebo to nechápem správne?


....ináč, kdesi tu na porade už som to riešila, ale išlo o SZČO s dotáciou + zamestnanec a tam mi bolo radené, že ak zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky okrem prijatej dotácie, ktorú zaúčtoval ako PNZD, stačí podať DP typ A zo závislej činnosti. A presne toto píšem vyššie aj ja, ale tu ide iba o SZČO.
Veronikasad, môžeš a vyjadriť ešte k tomuto? Aspoň k prvej časti. Zaujíma ma to.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janka2012 Pozri príspevok
dakujem pekne , takto som chcela postupovat, dufam ze to bude správne
Janka, v akej výške (presne) bola tá dotácia. Aby si sa nechtiac nestala povinným platitelom odvodov do SP. Nie vždy sú paušálne výdavky výhodné, aj keď ti nevyjde platiť žiadna daň
0 0
Janka2012 Janka2012

Janka2012 je offline (nepripojený) Janka2012

dotácia bola 2.575 Eur
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. tak to sprav s paušálnymi výdavkami ..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Veronikasad, môžeš a vyjadriť ešte k tomuto? Aspoň k prvej časti. Zaujíma ma to.
Neidem sa k tomuto vyjadrovať, v zmluve s ÚP má povinnosť preukazovať svoje výdavky. A minimálne poplatky za vedenie účtu v roku 2011 mala (aj keď Janko tvrdí, že výdavky si uplatniť nemusí). DP by som podala, pretože pri skutočných výdavkoch sú prílohou výkaz o majetku, kde bude uvedená výška dotácie aj zostatok na BU alebo v pokladni nebude nulový a výkaz o PaV.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tak to je diskutabilné. O výdavkoch sa účtovať nemusí, prílohou DP je výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o PaV, ale ak dotáciu zaúčtujeme ako PNZD, tým pádom nemá teoreticky žiadny príjem a nie je povinný podať DP, tým pádom ani prílohy podávať nebude. A čo sa týka banky, tak ak si SZČO otvorí nový podnikat. účet, a okrem dotácie žiadny príjem mať nebude, akoby tam bola tiež nula. (ak nepočítam poplatky v banke.) A ak tak stojím ako stojím, neotváram si ani pokladňu. Ale to už asi veľa premýšľam.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Hmmm, ja zijem v tom, ze prijem dotacie sa urcuje podla jej cerpania, teda ako prijem je dotacia az vtedy ked sa skutocne cerpala. a bez ohladu na to ci ide o pausalne vydavky alebo JU.
Aspon nas tak skolili....

ak nic necerpala, nema co zdanit... aspon nateraz, a co nestihne vycerpat to bude musiet vratit
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať