Zavrieť

Porady

platí za mňa , brigádnika, zam. odvody do ZP alebo SP?

brigádujem v jednej spoločnosti na dohodu a zaujímalo by ma, či za mňa zamestnávateľ platí odvody do ZP alebo SP.Študujem ešte na strednej škole a chcem si založiť živnosť.Neviem preto či by za mňa platil odvody zamestnávateľ alebo ja sám.a či mám ako škudent strednej školy nejaké výhody.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tomas424 Pozri príspevok
    brigádujem v jednej spoločnosti na dohodu a zaujímalo by ma, či za mňa zamestnávateľ platí odvody do ZP alebo SP.Študujem ešte na strednej škole a chcem si založiť živnosť.Neviem preto či by za mňa platil odvody zamestnávateľ alebo ja sám.a či mám ako škudent strednej školy nejaké výhody.
    Dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnicke práce študenta a dohoda o pracovnej činnosti nezakladajú poistenecký vzťah voči zdravotnej poisťovni. Do sociálnej poisťovne zamestnávateľ odvádza z hrubej odmeny - mzdy iba úrazové a garančné poistenie. Ostatné zložky sociálneho poistenia (starobné, invalidné, nemocenské, poistenie v nezamestnanosti) neplatí.

    tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

    tomas424
    Ďakujem za odpoveď.a ešte k tej živnosti.Mám ako študent nejaké výhody?chcem prevádzkovať nevýherné hracie automaty- stolné futaly.

    tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

    tomas424
    a ešte niečo.viem že sa platí ročná daň mestu.tým pádom by som asi nemal už žiaden môj zisk zdaňovať.ako je to potom s daňovým priznaním?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Dań mestu platíš za nehnuteľnosť,ktorú vlastníš a využvaš na podnikat.účely,daň zo zisku platíš štátu na základe podaného daňového priznania.

    tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

    tomas424
    ale tu je to asi trochu iné.ako som sa na internete dočítal, pre výherné a nevýherné automaty sa neplatí normálna daň, ale iba jedenkrát do roka daň mestu za každú prevádzku.je to asi kvôli tomu, že nemám ako vykázať môj príjem z toho automat.tteda neviem ako by to bolo s daňovým priznaním.to by som si tam mohol napísať zisk aj 20 korún.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    tomas424 Pozri príspevok
    a ešte niečo.viem že sa platí ročná daň mestu.tým pádom by som asi nemal už žiaden môj zisk zdaňovať.ako je to potom s daňovým priznaním?
    Mestu platíš vlastne za povolenie prevádzkovania automatov. Na konci roka platíš zase daň z príjmov.

    tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

    tomas424
    a ako dokážem koľko som presne zarobil?to predsa musím uviesť.veď si predsa nebudem viešť nijaké účtovnictvo.teda dúfam.veď nemá vykázateľný príjem.neviem ako to je s týmto.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Tebe bude spoločnosť,ktorá je vlastníkom výher.automatov vyplácať podiel na tržbách na základe dohodyv % za prevádzkovanie,zdaňuješ práve tento príjem,ktorý ti bude vyplatený na príjm.poklad.doklad alebo na BÚ,a to zaradíš do účtovníctva.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak dobre viem, tak existuje aj štátny dozor na prevádzkovanie herných automatov. A myslím si, že aj zákonom je určené ako treba tržby evidovať, ak si vlastníkom automatu, a nie len nájomcom, ktorý dostáva % od majiteľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.