Zavrieť

Porady

Súvaha po prevodovom mostíku

Mám IBEU 1,08 Dos program.V prevodovom mostíku som chcela opraviť majetok , počítač mi ho dal automaticky na 701/428 901, prepísala som to na 701/355 -od zriadovatela a 701/384 - od štátu. Keď som to však urobila aktíva mi nesedeli s pasívami. Mám to nechať na 428? Akosi sa mi to nezdá. Kde robím chybu? Ak viete pomôžte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anežob je offline (nepripojený) Anežob

    Anežob
    Podľa mňa je postup správny.
    Napr.
    901 5 000 000,- Sk stav 31.12.2007
    355 4 000 000,- Sk stav 1.1.2008
    428 1 000 000,- Sk stav 1.1.2008
    začiatočný účet súvahový
    701/355 4 mil.Sk
    701/428 1 mil.Sk
    Aktíva a pasíva by mali byť vyrovnané.
    Program IBEU nepoznám. Po účtovnej stránke to máš v poriadku.

    Účet 355 má zrkadlovo súhlasiť na zriaďovateľa,čiže na tomto účte musí byť zostatková hodnota majetku vlastného bez neodpisovaného majetku-napr.pozemky. Ja som dala pozemky na účet 428 a cudzí majetok nemám. Zriaďovateľ od nás pýtal tieto hodnoty, tak teraz čakám čo ešte vymyslia naši nadriadení.

    sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

    sojciakova
    Podľa príkladov, ktoré nám dali na školení, aj pozemok patrí do 355. Je to totiž majetok zriaďovateľa, iba sa neodpisuje.Ak si bola na školení akruálneho účtovníctva štátu, pozri si to v riešení komplexného príkladu na strane č.6. Nechápem však prečo, keď to tak zaúčtujem mi nesedí súvaha. Zvláštne.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    áno, aj pozemok má ísť na 355. Potom by ti to malo sedieť. Na 428 by si mala mať len časové rozlíšenie, ak si ho účtovala

    sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

    sojciakova
    Už som na to prišla. Súvaha mi nesedí,keď zaúčtujem 384- kapitálové zo štátneho rozpočtu. Dala som všetko na 355 a súvaha je vyrovnaná . Nechápem, prečo treba majetok vôbec deliť.Nechám to radšej tak.
    Ako postupujete po odsúhlasení počiatočných stavov? Zostavím súvahu začiatočných stavov k 1.1.2008 v Sk aj tisícoch, až potom zaúčtujem rezervy, opravné položky, atď. a znova zostavím súvahu? Je to tak dobre, alebo nie? Ďakujem

    natascha je offline (nepripojený) natascha

    natascha
    Podľa mňa musíme majetok rozlišovať podľa zdrojov na vlastné resp. cudzie, aby sme vedeli, z čoho vzniká výsledok hospodárenia,

    natascha je offline (nepripojený) natascha

    natascha
    Podľa mňa musíme majetok rozlišovať podľa zdrojov na vlastné resp. cudzie, aby sme vedeli, z čoho vzniká výsledok hospodárenia

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    natascha Pozri príspevok
    Podľa mňa musíme majetok rozlišovať podľa zdrojov na vlastné resp. cudzie, aby sme vedeli, z čoho vzniká výsledok hospodárenia,
    Zostatková cena majetku obstaraného z vlastných zdrojov zriaďovateľa a tiež zo zdrojov ŠR nesmie ovplyvniť výsledok hospodárenia. Preto sa ZC majetku obstaraného z vlastných zdrojov od zriaďovateľa účtuje na zúčtovací účet 355 (tento účet používa aj zriaďovateľ - je to zrkadlový účet) a v priebehu roka sa postupne rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s oprávkami (a tiež s opravnými položkami ak sú vytvorené, alebo so ZC ak sa majetok neodpísaný vyradí). Podobne je to aj so ZC majetku obstaraného z prostriedkov ŠR. V priebehu roka sa účet 384 postupne rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s oprávkami (a opravnými položkami, resp. ZC vyradeného majetku). V tomto prípade nejdo o zrkadlový obraz so zriaďovateľom, preto sa nepoužíva zúčtovací vzťah.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    sojciakova Pozri príspevok
    Lenže mne potom nesedí súvaha. Tak čo mám robiť? Som zúfalá.
    pozrite FS 12/2007, str. 556 Súvaha

    anfro11 je offline (nepripojený) anfro11

    anfro11
    Upozornujem ze treba sledovat zmeny v Ibeu kde uz boli 3 opravy po prvom prevodovom mostiku kde jednou z chyb bola aj zla suvaha. Treba si IBEU 1.08 akzualizovat!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.