Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Zdravím Vás, milí kolegovia!
Som tu medzi Vami celkom nová. Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zrážkovej dane pri dovoze "krabicového" softvéru z Čiech pre širokú verejnosť.
Prečítala som si Vaše príspevky týkajúce sa tejto problematiky, ale stále nemám jednoznačnú odpoveď. Tak k čomu som sa doteraz dopracovala a čo mi zostalo ešte nevyjasnené?
Jeden výklad hovorí, že takýto štandardný softvér pre širikú verejnosť, ktorý výrobca distribuje prostredníctvom svojich distribútorov, ktorí na softvéri nič nemenia len ho v nezmenenej podobe predávajú na nosičoch CD konečným používateľom sa považuje za tovar a v súlade s Pokynom Ministerstva financií č.3/1998 sa z predaja takéhoto softvéru zrážková daň neodvádza.

Vzniká tu však otázka, či Pokyn MF z roku 1998, ktorý bol vydaný za účinnosti starého zákona o dani z príjmu môžeme aplikovať aj na terajší Zákon o dani z príjmu č.595/2003, alebo s účinnosťou starého zákona o dani z príjmu zanikla účinnosť aj tohto opatrenia?

Druhý výklad hovorí, že podľa súčasného zákona o dani z príjmu na základe §16 ods.1 písm e) 1. až 3. bodu a §43 sa daň vyberá zrážkou bez ohľadu na to, o aký softvér sa jedná.

Už vopred som Vám vďačná za vyjadrenie Vašich názorov a skúseností k tejto problematike.

Maja6
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.