Zavrieť

Porady

stravné lístky a DPH

Prosím vás, vie mi niekto poradiť ako to robíte, ak máte stravný lístok v hodnote 89,- SK. 55% ´= 48,95 - daňovo uznané náklady, ostatné hradí zamestnávateľ zo sociálneho fondu čiže 40,05 SKK. Zamestnanec nehradí nič.
Rozmýšľam nad tým, či sa nemá niečo zamestnancovi zdaňovať z titulu nepeňažného príjmu. Nemám to riešiť radšej tak, že dáme 90 korunový lístok a 1,- SKK bude zamestnanec doplácať, aby to nevyzeralo, že SL dostáva zdarma?
Potrebujem to ešte dnes vedieť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Minulý týždeň som sa venovala stravným lístkom a našla som odpoveď aj na takýto príklad môžeš to účtovať tak ako účtuješ . Zamestnanec môže dostať lístok bezplatne ak sa uplatní do daňových nákladov max.48,95Sk a zostatok hradí zamestnávateľ zo SF.Zdaňovať nie. DPH pri stravných lístkoch nie,len pri strave ak je zabezpečované stravovanie prostredníctvom iného dodávateľa. /faktúra za obedy/
    Naposledy upravil Libusa : 24.01.08 at 06:22

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Tak som rozmýšľala. V prípade DPH by sa to zrejme nemalo dodaňovať, lebo základom dane je všetko to, čo tvorí protihodnotu, ktorú za tovar alebo službu dostanem. A v tomto prípade nedostanem nič.
    Čiže by to takto aj mohlo zostať. Ďakujem za odpoveď. A neskúmala si to z hľadiska dane z príjmov, či sa to fakt nemôže považovať za naturálny príjem a teda zdaňovať?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    kalkulka Pozri príspevok
    Prosím vás, vie mi niekto poradiť ako to robíte, ak máte stravný lístok v hodnote 89,- SK. 55% ´= 48,95 - daňovo uznané náklady, ostatné hradí zamestnávateľ zo sociálneho fondu čiže 40,05 SKK. Zamestnanec nehradí nič.
    Rozmýšľam nad tým, či sa nemá niečo zamestnancovi zdaňovať z titulu nepeňažného príjmu. Nemám to riešiť radšej tak, že dáme 90 korunový lístok a 1,- SKK bude zamestnanec doplácať, aby to nevyzeralo, že SL dostáva zdarma?
    Potrebujem to ešte dnes vedieť.
    Podľa § 5 ods. 7 písm. b) ZoDP je od dane oslobodená aj hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov (= stravné lístky). Nie je tam žiadny limit ani obmedzenie výšky príspevku, rozhodujúci vo vzťahu k zdaneniu zamestnanca je účel.
    Naposledy upravil andrej_rv : 24.01.08 at 06:32

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Libusa Pozri príspevok
    Zamestnanec môže dostať lístok bezplatne ak sa uplatní do daňových nákladov max.48,95Sk a zostatok hradí zamestnávateľ zo SF.
    Zamestnávateľ môže hradiť príspevok na stravovanie nad limit ustanovený v zákone aj ako ostatný sociálny náklad z účtu 528 (pripočítateľná položka).

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    andrej_rv Pozri príspevok
    Zamestnávateľ môže hradiť príspevok na stravovanie nad limit ustanovený v zákone aj ako ostatný sociálny náklad z účtu 528 (pripočítateľná položka).
    Tento príspevok je z rozdelenia zisku prídelom do SF, takže tuná 528 nebude.
    Ďakujem za pomoc. Už som si preštudovala celú FO v ZDP a prišla som presne na to, čo mi tu radíte. Díky krásne.

    stravné lístky a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.