Zavrieť

Porady

vratka poistné

V roku 2009 bola uzatvorená poistná zmluva a zaplatené poistné na časť roku 2009 a 2010. Tento rok bolo treba dopoistiť nejaké hnuteľné veci a výhodnejšie zmluvu prepracovať. Opäť bolo zaplatené poistné, časť na rok 2010 a časť na rok 2011. Časť poistného z tej prvej zmluvy nám poisťovňa vrátila (za obdobie, kedy by sa zmluvy prelínali). Ako toto účtovať v RO zriadenej obcou, keď šlo o prenesené kompetencie? Môžem ponížiť položku poistné, ponížiť náklady a zúčtovanie (357/693)? Alebo vrátiť zriaďovateľovi a pýtať späť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Aj mňa to prvé napadlo, no teraz neviem, pretože nám v podstate vracajú poistné zaplatené v minulom roku. Neporuším tým rozpočtové pravidlá, keď ponížim náklady a zúčtovanie?

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    kunkelovaa Pozri príspevok
    Aj mňa to prvé napadlo, no teraz neviem, pretože nám v podstate vracajú poistné zaplatené v minulom roku. Neporuším tým rozpočtové pravidlá, keď ponížim náklady a zúčtovanie?
    Poistné r.2010 malo byť aj zaúčtované v nákladoch r. 2010, tam nevidím problém ponížiť náklady, horšie to je s účtom 357. Keby nebol koniec roka ja by som to prehnala cez zriaďovateľa. Tento proces však obnáša viac transakcií a nakoniec aj odvod nespotrebovaných fin. prostr. zriaďovateľovi. Je otázne či to ešte stihneš resp. zriaďovateľ. Za rok 2010 sa budú konsolidovať aj štátne peniaze, už by som to asi neriskovala a ponížila náklady aj účet 357.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Mám to zaúčtované takto:
    568 a 381/222.09.121.poistné (poistné z novej zmluvy)
    357 a 384/693 poistné z novej zmluvy

    -568/-222.09.121.poistné (vratka poistné z predchádz.zmluvy)
    -357/-693 poistné - vratka

    Môže to byť? Podľa mňa by to ovplyvniť nemalo konsolidáciu, pretože som v situácii, že vlastne poistné platené v tomto roku bolo nižšie o vratku poistného. A peniaze, ktoré som tým získala vyčerpám inde. Rozmýšľam dobre?

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Ďakujem za rady a súhlasy. Možno to pomôže aj niekomu inému. Mne to pokoj nedalo, radila som sa aj s našim audítorom, ktorý mi tento spôsob potvrdil.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.