Zavrieť

Porady

Benzínové bločky z Maďarska

Séf chodí na služobné cesty Košice - Bratislava cez Maďarsko. Tvrdí, že cez Maďarsko je v Bratislave rýchlejšie, pretože maďari majú diaľnice. V Maďarsku kupuje 15 dňovú známku na diaľnicu a aj tankuje benzín. Všetky tieto výdavky ešte k tomu uhrádza platobnou kartou, za čo nám potom banka účtuje svoje poplatky.

Neviete mi poradiť čo s tými bločkami ? Nákup PHM, diaľ. známky bude nákladom ? Počítať cenu bez DPH alebo s DPH ?

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

    som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac Anonymka
    Ja sa stretávam tiež s takýmito prípadmi - môj šéf chodí zas do Nemecka.

    Natankuje (síce platí v hotovosti) a to vyúčtujeme na cestovnom príkaze, prepočítam aktuálnym kurzom (v ten deň, čo je na bločku) samozrejme sumu s DPH (lebo tu nič neodpočítavaš) - zaúčtuješ to na 501AE, a dialničnú známku môžeš dať na 512AE spolu so stravným a vedľajšími výdavkami. Dôležité je benzín vždy účtovať na príslušný nákladový účet, kam účtuješ aj nakúpený benzín v SR - aby si to vedela presne vykázať a na konci r. prepočítať spotrebu a porovnať. V tvojom prípade, že to bolo platené kartou, mu tú náhradu nevyplácaš - za ved.výdavky - pokiaľ platil firemnou kartou, lebo to priamo hradil z firem.účtu (nie z vlastných peňazí), v tomto prípade :
    VBÚ 261/221 a potom ID 501AE/261.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Anonymka Pozri príspevok
    Ja sa stretávam tiež s takýmito prípadmi - môj šéf chodí zas do Nemecka.



    VBÚ 261/221 a potom ID 501AE/261.


    Dobrý deň trochu oživím staršiu tému.

    Hľadal som v tejto porade tému PHM čerpané v zahraničí.

    Zákon o cestovných náhradách v § 15 ustanovuje, že náhrada PHM čerpaná v zahraničí v cudzej mene je možná až po prejdení 350 km.

    Riešim otázku či pri firemných vozidlách je povinnosť aplikovať toto ustanovenie pri nákupe PHM v zahraničí. V staršom zákone o dani z príjmu sa výpočet nákladov spotreby PHM odvolával na osobitný predpis Zákon o cestovných náhradách. Teraz je formulácia jednuduchá - káže urobiť prepočet podľa TP, alebo iného dokladu a nič viac sa pre firemné vozidlá sa nevyžaduje.

    Mám záujem o skúsenosti z daňovej kontroly.


    Poznámka ku pôvodnej téme:
    Domnievam sa, že správny postup pri všetkých nákupoch uhrádzaných platobnou kartou je tento:
    1. Doklad o nákupe zaúčtovať ako predpis v evidencii záväzkov
    501 / 379,325,321
    2. Pri účtovaní banky už len likvidovať záväzok
    379,325,321 / 221

    Tento postup je zvlášť výhodný ak z nákupov odpočítavame DPH nakoľko prikladať k bankovým výpisom doklady na odpočet DPH je nevhodné a ťažko sa obháji splnenie povinnosti viesť evidenciu o dokladoch na odpočet dane.

    Pozdravujem

    apo

    Benzínové bločky z Maďarska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.