Zavrieť

Porady

životné minimum

Dobrý den. Chcela by som sa opýtat , že uznali mi plný invalidný dôchodok pred 10 mesiacmi a manžel je takmer rok v predčasnom dôchodku , ja poberám 190 € manžel 230 € , manžel bol živnostník platil si odvody cca 150 €mesačne , zarábal 1000-1500 mesačne , teraz žijeme z 420 € býva s nami dospela dcéra ktora momentalne pracuje na dohodu a pobera 62 € a zarobi ako kedy okolo 100 -120 € , za byt platíme 290 € (bez internetu telefonu) chcela by som sa opýtat či by som mohla požiadat o nejaky príspevok na bývanie ? Dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kolko rokov má dcéra ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Kolko rokov má dcéra ?
Tipujem, ze asi viac ako 25, ked pobera davku v hmotnej nudzi 62 EUR ....
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

dcera ma 30 rokov zatial pracuje na dohodu ... uchádza sa o to miesto ,len ešte nevedia či ju prijat do zamestnania bez živnostenského listu alebo ako to ma byt...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je tvoj a manželov dôchodok teda 190+ 230 € spolu 420 eur.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z invalidného dôchodku,

Za príjem sa nepovažuje 25% z ID teda pre UP je to ako keby si ty dostávala ID vo výške 142,50 eur.
U manžela je to zložitejšie, nakoľko netuším koľko mal odpracovaných rokov ale rátam, že cca 40 rokov. Takže za príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi sa u manžela považuje príjem vo výške 60% z dôchodku teda suma 138 eur.
Spolu pre účely dávky v hmotnej núdzi máte príjem 142,50+ 138 eur tj. 280,50 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu je :
105,20 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 eur tj. 4 eurá + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok nakoľko si na plnom ID vo výške 63,07 eur spolu 261,47 eur.

Predpokladaná dávka v hmotnej núdzi je 261,47 eur čo je menej ako príjem 280,50 eur.
Takže žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi Vám nevznikne.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
4 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Xanti Pozri príspevok
Príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je tvoj a manželov dôchodok teda 190+ 230 € spolu 420 eur.

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z invalidného dôchodku,

Za príjem sa nepovažuje 25% z ID teda pre UP je to ako keby si ty dostávala ID vo výške 142,50 eur.
U manžela je to zložitejšie, nakoľko netuším koľko mal odpracovaných rokov ale rátam, že cca 40 rokov. Takže za príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi sa u manžela považuje príjem vo výške 60% z dôchodku teda suma 138 eur.
Spolu pre účely dávky v hmotnej núdzi máte príjem 142,50+ 138 eur tj. 280,50 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu je :
105,20 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 2x2 eur tj. 4 eurá + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok nakoľko si na plnom ID vo výške 63,07 eur spolu 261,47 eur.


Predpokladaná dávka v hmotnej núdzi je 261,47 eur čo je menej ako príjem 280,50 eur.
Takže žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi Vám nevznikne.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
Ja platím mesačne cca 45 € za lieky plnú igelitku každy mesiac ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bohužial skús sa opýtať na svojej ZP či Ti lieky nerefundujú. Tuším na niečo také majú nárok dôchodcovia. Ja som to nevyužila tak neviem presné podmienky.
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

ja vie, zákon je zákon , ale bola by som zvedava ako by vyžili z toho ludia z parlamentu a ani my sme nepracovali menej , skôr si myslím viac , ja ked som bola zdrava až do noci a manžel soboty nedele . je to velmi smutné... mimo veci, akurat včera zomrel jeden náš známy dlhé roky bol chorý neuznali mu invalidny dôchodok až v novembri , včera zomrel , bol už aspon 10 rokov velmi chory a davku si užival v uvodzovkach pol roka ....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Holka,
oni by nevyžili. Dávka v hmotnej núdzi je na prežitie nie na život. Ty ak vládzeš tak ešte môžeš robiť na dohody aj na pracovný pomer. A tvoj mng. to isté. Na živnosť nie, lebo by prišiel o dôchodok ale na dohodu môže aj on pracovať a trošku si pomôcť.

Ak si sama nepomôžeš, nikto Ti nepomôže
Skús ešte Tie lieky, štvrťročne čosi ZP prepláca zo zákona. Ale nič bližšie o tom neviem.
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Dakujem pekne za odpovede ...Pekný den
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Holka,
oni by nevyžili. Dávka v hmotnej núdzi je na prežitie nie na život. Ty ak vládzeš tak ešte môžeš robiť na dohody aj na pracovný pomer. A tvoj mng. to isté. Na živnosť nie, lebo by prišiel o dôchodok ale na dohodu môže aj on pracovať a trošku si pomôcť.

Ak si sama nepomôžeš, nikto Ti nepomôže
Skús ešte Tie lieky, štvrťročne čosi ZP prepláca zo zákona. Ale nič bližšie o tom neviem.
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...SZtrt5AvDbVvzA
1 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Xanti dakujem pekne , žial ja som na tom dost zle a manžel dlhé roky pracoval a vela , je už hotový ,vyštavený ,ale možno ja by som mohla z domu ešte niečo , ale asi by som potrebovala živnost či ako to je ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Verads,
ty kľudne môžeš mať živnosť otvorenú, do ZP zaplatíš polovičné odvody prvým rokom tj. cca 24 eur necelých mesačne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

verads Pozri príspevok
Xanti dakujem pekne , žial ja som na tom dost zle a manžel dlhé roky pracoval a vela , je už hotový ,vyštavený ,ale možno ja by som mohla z domu ešte niečo , ale asi by som potrebovala živnost či ako to je ?
Ešte ma napadlo, keby si sa evidovala na UP a požiadala po troch mesiacoch o niektorý príspevok http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13317 na pomoc pri vytvorení nového pracovného miesta.
Možno sa Ti podarí rozbehnúť aj niečo čo pomôže tvojej dcére a mng. Ti môže tiež pomáhať.
1 0
ivka1979 ivka1979

ivka1979 je offline (nepripojený) ivka1979

chcela by som sa opytat som matka 2 deti vo veku (8,10)som v rozvodovom konani rozvod ešte neprebehol iba navrh na rozvod ,kde mi manžel plati 100eur na 1 dieta a sudne nepriznane vyživne na mna 50eur .som vlastnik bytu , ,ale vyživne na mna tam už priratali,moj prijem je 100+100+(50,ktore nemam)+45,08(pridavky) ,so mnou byva matka životne minimum pre nas je 343,13 bez matky,kolko by som mala mat davku
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivka1979 Pozri príspevok
chcela by som sa opytat som matka 2 deti vo veku (8,10)som v rozvodovom konani rozvod ešte neprebehol iba navrh na rozvod ,kde mi manžel plati 100eur na 1 dieta a sudne nepriznane vyživne na mna 50eur .som vlastnik bytu , ,ale vyživne na mna tam už priratali,moj prijem je 100+100+(50,ktore nemam)+45,08(pridavky) ,so mnou byva matka životne minimum pre nas je 343,13 bez matky,kolko by som mala mat davku
Dávka v hmotnej núdzi:
pre jednotlivca s 1-4 deťmi 115,10 € + príspevok na zdravotnú starostlivosť 3x 2€ tj. 6 € + príspevok na bývanie 89,20 € + príspevok ak dieťa plní povinnú školskú dochádzku 2x 17,20 € spolu 244,70 eur.

Tvoj príjem pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi je 250 eur. Nárok na dávku v hmotnej núdzi Ti nevznikne.

Životné minimum, je len nejaká konštanta ktorá slúži k výpočtu dávok pre nezamestnaných, pre invalidov, pre deti ale nedopláca sa do výšky životného minima.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Dnes bolo zverejnené v Zbierke zákonov v čiastke 42 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o úprave súm životného minima, ktoré prikladám.
3 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jersseyke Pozri príspevok
ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(
málo informácii ... Žije sama, alebo sa spoločne posudzuje s inými členmi domácnosti ? Má nárok na príspevok na bývanie ?

Za príjem sa považuje 75 % inv. dôchodku - viac info tu

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jersseyke Pozri príspevok
ahojte ja by som sa chcela opýtať či keď mama poberá invalidný dôchodok 130,00eur a je registrovaná na urade práce a už mesiac nemá žiadnu dohodu čiže žiadny iný príjem či jej nevzniká náhodou nárok aby niečo dostala?veď z 130,00 eur sa nedá žiť...:-(
S kým žije mamka v spoločnej domácnosti? Má vlastný byt?
0 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

žije sama v podnájme plati nájom okolo 230eur,nepoberá vôbec nič žiadny príspevok na bývanie akurát nejakých 17eur čo si pichá inzulím tak na lieky...
0 0
Načítať ďalšie