Zavrieť

Porady

životné minimum

Dobrý den. Chcela by som sa opýtat , že uznali mi plný invalidný dôchodok pred 10 mesiacmi a manžel je takmer rok v predčasnom dôchodku , ja poberám 190 € manžel 230 € , manžel bol živnostník platil si odvody cca 150 €mesačne , zarábal 1000-1500 mesačne , teraz žijeme z 420 € býva s nami dospela dcéra ktora momentalne pracuje na dohodu a pobera 62 € a zarobi ako kedy okolo 100 -120 € , za byt platíme 290 € (bez internetu telefonu) chcela by som sa opýtat či by som mohla požiadat o nejaky príspevok na bývanie ? Dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jersseyke Pozri príspevok
žije sama v podnájme plati nájom okolo 230eur,nepoberá vôbec nič žiadny príspevok na bývanie akurát nejakých 17eur čo si pichá inzulím tak na lieky...
To má mamka čiastočný alebo plný invalidný dôchodok? A to má normálnu nájomnú zmluvu? Alebo je ubytovaná "na čierno" ?
0 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jersseyke Pozri príspevok
čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako živ.minimum. Ako je to s tou nájomnou zmluvou ?
0 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

tak má nájomnú zmluvu na jednoizbový byt kde je písané že platí inkaso (cca 160eur) +70eur mesačne, to je všetko,nevlastní nič,žiadnu nehnuteľnosť, deti s už dospelé, samostatné, je rozvedená,
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jersseyke Pozri príspevok
čiastočný...ale už pár mesiacov vybavuje zvýšenie ale tak to ešte trvá a ešte to aj potrvá kedže teraz je vatšinu času v nemocnici a ja si myslím že kým jej ho nenavýšia (ak vôbec) tak mi na niečo mohla mať nárok ved výška život.minima 194eur...
Životné minimum je len konštanta od ktorej sa odvíjajú dávky a rôzne príspevky. Nikto nikdy nedoplácal do životného minima.
Tvoja mamka môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi ak má normálnu nájomnú zmluvu.
Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50 eur + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eurá + príspevok na bývanie 55,80 eur spolu je to 118,30 eur.
Tvojej mamke sa ráta za príjem 75% z dôchodku, takže 75% z 130 eur je 97,50 eur. A rozdiel vypočítanej dávky 118,30 a dôchodku je 20,80 eur. Čo jej môže UP doplácať k invalidnému dôchodku.

Kedže píšeš, že je chorá tak nech si dá vypísať PN pre účely posúdenia dávky v hmotnej núdzi. Kým bude na PN tak vypočítaná dávka v hmotnej núdzi 20,80 eur sa jej zvýši o ochranný príspevok kt. je vo výške 34,69 eur .. takže dokopy môže k dôchodku dostať z UP 55,49 eur.

Ale samozrejme musí mať splnené podmienky, tj. nájomnú zmluvu na byt a samozrejme od lekára vypísanú PN. Ak toto mať nebude nárok na dávku v hmotnej núdzi teda na doplatok jej nevznikne.

Ešte doplním, ak je rozvedená menej ako 5 rokov tak musí požiadať o výživné na rozvedeného manžela ( od exmanžela, ináč sa jej na UP ani venovať nebudú ) a netreba zabúdať na zákon o rodine a o vyživovacej povinností detí k rodičom.
2 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

wau...to je teda suma...nenormálna pomoc...ale ďakujem pekne za info...a samozrejme že jej rodina pomáha ako vie...ale nepáči sa mi že na úrade jej sama úradníčka nepomôže a nepovie načo všetko môže mať nárok...veď patrí k ľudom,ktorí vetšinu života pracovali, a keď je v zlej situácii tak sa jej štát otočí chrbtom...niekedy až človek ani nevie či je lepšie patriť k normálnym slušným pracujúcim ľudom alebo k našim spoluobčanom, ktorí aj keď nikdy nepracovali dostanú vždy niečo...je to smutné...:-(
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jersseyke Pozri príspevok
wau...to je teda suma...nenormálna pomoc...ale ďakujem pekne za info...a samozrejme že jej rodina pomáha ako vie...ale nepáči sa mi že na úrade jej sama úradníčka nepomôže a nepovie načo všetko môže mať nárok...veď patrí k ľudom,ktorí vetšinu života pracovali, a keď je v zlej situácii tak sa jej štát otočí chrbtom...niekedy až človek ani nevie či je lepšie patriť k normálnym slušným pracujúcim ľudom alebo k našim spoluobčanom, ktorí aj keď nikdy nepracovali dostanú vždy niečo...je to smutné...:-(
TO máš pravdu,
aj tá suma je lepšia ako prstom do oka. Dúfam, že som to popísala dosť jasne a tu si nájdete všetko čo treba aj do budúcna ak by mamke zvýšili dôchodok http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
0 0
jersseyke jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

áno vďaka....len ten pán na úrade,krorý vybavuje moju mamu tak na jej otázku či jej nevzniká nárok na niečo odpovedal..."a ja to mám odkiaľ vedieť"....tak asi tam budem musieť ísť s ňou a nenechať sa obdiť...:-)....ešte raz ďakujem...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jersseyke Pozri príspevok
áno vďaka....len ten pán na úrade,krorý vybavuje moju mamu tak na jej otázku či jej nevzniká nárok na niečo odpovedal..."a ja to mám odkiaľ vedieť"....tak asi tam budem musieť ísť s ňou a nenechať sa obdiť...:-)....ešte raz ďakujem...
No on to naozaj nemôže vedieť, pretože vidíš je veľa činiteľov čo tento nárok ovplyvňujú. Treba podať žiadosť a až potom sa zistí skutočný nárok na dávku.
0 0
rozmary rozmary

rozmary je offline (nepripojený) rozmary

Mám otázku, mám 36 rokov, uznaný plný invalidný dôchkodok 75% - výška dávky je 189,- Eur, žijem v spoločnej domacnosti s matkou, ktorá je už dôchodkyňa. Mám nárok na vyplatenie rozdielu dávky a životného minima?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rozmary Pozri príspevok
Mám otázku, mám 36 rokov, uznaný plný invalidný dôchkodok 75% - výška dávky je 189,- Eur, žijem v spoločnej domacnosti s matkou, ktorá je už dôchodkyňa. Mám nárok na vyplatenie rozdielu dávky a životného minima?
Nikto nemá nárok na doplatenie do životného minima. Je to len konštanta slúžiaca na výpočty rôznych dávok odvíjajúcich sa od životného minima.
Vlastníš nehnuteľnosť?
1 0
rozmary rozmary

rozmary je offline (nepripojený) rozmary

áno, som spoluvlastníkom chalupy na vidieku - neobývanej.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rozmary Pozri príspevok
áno, som spoluvlastníkom chalupy na vidieku - neobývanej.
No možno keby si mal tam nahlásený prechodný pobyt ... tak by si mohol požiadať o dávku v hmotnej núdzi.
Pre teba teda osobu v tvojej situácii berie UP na účely výpočtu dávky v hmotnej núdzi invalidný dôchodok ako príjem. Ale len 75% z neho čo je 141,75 eur.

Dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50e + príspevok na zdrav. starostlivosť 2e + príspevok na bývanie 55,80 eur + ochranný príspevok kedže si invalidný občan nad 70% vo výške 63,07 eur ... dokopy to je 181,37 eur ...

Takže UP by ti mohol doplatiť dávku v hmotnej núdzi vo výške 39,62 eur.
1 0
rozmary rozmary

rozmary je offline (nepripojený) rozmary

Xanti Ďakujem veľmi pekne.
0 0