Zavrieť

Porady

Cenne papiere

Poradaci zdravim, dnes mam fakt na nic den , natrafila som na pripad, ktory uctujem po prvykrat, potrebujem poradit v oblasti cennych papierov. Ospravedlnujem sa, ak som nespravne zaradila temu.

Jedna sa mi o situaciu
1.nakupu rocnych vkladovych certifikatov s urokom 4 percenta...200.000,-
2.uhrada poplatku brokerovi v hotovosti.....................................2.00 0,-
3.zaradenie dlhovych CP do evidencie.................................... ???
(???zaradene do evidencie CP by mali byt v hodnote nakupu, ci i vratane sumy zaplatenej brokerovi)

1. 065/221....200.000,-
2. 065/211.......2.000,-
3. 256/065..........???
?!?!....nie som si ista, ci postupujem spravne.

A dividendy vyplatene z cennych papierov...?!?! sa uctuju ako spravne?

Poprosim o radu ako danu vzniknutu uctovnu povinnost uctovat. Dakujem velmi za pomoc, potrebujem odpoved co najskor, prosim!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    tina2426
    Jedna sa mi o situaciu
    1.nakupu rocnych vkladovych certifikatov s urokom 4 percenta...200.000,-
    2.uhrada poplatku brokerovi v hotovosti.....................................2.00 0,-
    3.zaradenie dlhovych CP do evidencie.................................... ???
    (???zaradene do evidencie CP by mali byt v hodnote nakupu, ci i vratane sumy zaplatenej brokerovi)
    1. 065/221....200.000,-
    2. 065/211.......2.000,-
    3. 256/065..........???
    ?!?!....nie som si ista, ci postupujem spravne.
    A dividendy vyplatene z cennych papierov...?!?! sa uctuju ako spravne?
    Poprosim o radu ako danu vzniknutu uctovnu povinnost uctovat.
    Vkladové certifikáty patria medzi tzv. dlhové cenné papiere, v závislosti od doby splatnosti sa účtujú na účet 065 (nad 1 rok) alebo 256 (krátkodobé). Cenné papiere sa podľa § 25 ods. 1 písm. a) bod 3. Zákona o účtovníctve oceňujú obstarávacou cenou. O účtovaní a oceňovaní podrobne pojednáva § 14 ods. 1 Postupov PÚ:"
    § 14
    Zásady pre členenie cenných papierov a podielov a ich účtovanie
    (1) Cenné papiere a podiely sa oceňujú pri obstaraní podľa § 25 zákona. Súčasťou obstarávacej ceny cenného papiera a podielu sú náklady súvisiace s obstaraním cenného papiera, napríklad poplatky a provízie maklérom, poradcom, burzám. Súčasťou obstarávacej ceny nie sú najmä úroky z úverov na obstaranie cenných papierov a podielov, kurzové rozdiely a náklady spojené s držbou cenného papiera a podielu. V priebehu obstarávania sa jednotlivé zložky obstarávacej ceny nakupovaných cenných papierov a podielov účtujú na účte 043 – Obstaranie dlhodobého finančného majetku alebo ak ide o krátkodobý finančný majetok na účte 259 – Obstaranie krátkodobého finančného majetku."

    Spôsob účtovania výnosu z cenného papiera (vrátane povinnnosti časového rozlíšenia výnosu ku dňu uzávierky u CP držaného „cez rok“) je uvedený v § 14 ods. 13 Postupov PÚ:

    (13) U dlhových cenných papierov sa účtuje o úrokovom výnose na ťarchu príslušného účtu, pričom sa tento úrokový výnos zaznamenáva na analytický účet k príslušnému účtu cenných papierov a v prospech účtu účtovej skupiny 66 – Finančné výnosy. O úrokovom výnose sa účtuje v priebehu doby, ktorá uplynie medzi nákupom cenného papiera a splatnosťou cenného papiera vo vecnej a časovej súvislosti.


    Účtovanie u Teba (pre CP splatný nad 1 rok) by malo podľa mňa byť asi nasledovné:
    1. Obstaranie certifikátu………...................…200.000.- 043/221
    2. Provízia maklérovi…………....................……….2.000,- 043/321
    3. Príjem certifikátu v OC……….................... 202.000,- 065.1/043
    ………
    Ku dňu uzávierky zaúčtovanie pomerného výnosu (napr. 2.5 %)
    4. Časovo rozlíšený výnos……….................….. 5,000,- 065.2/665
    (výnos sa má účtovať na samostatnej analytike)
    ……….
    Při predložení certifikátu na inkaso
    5. Doúčtovanie časového rozlíšenia výnosu .….....3000,- 065.2/665
    6. Výplata istiny certifikátu …………………....……200.000.- 221/065.1
    7. Náklady na obstaranie fin.majetku…………………..2.000.- 566/065.1
    8. Zrážková daň z výnosu (§ 43 ods. 3 b) ).……. 1.520.- 591/065.2
    9. Inkaso výnosu po zdanení……………………….……. 6.480.- 221/065.2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.