Zavrieť

Porady

Je nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade odsťahovania do zahraničia?

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu (až sa s tým niekto stretol). Dnes mi šéf oznámil, že v dôsledku zlej finančnej a ekonomickej situácie so mnou od júla nepočíta. Jeho dcéra totiž končí ekonomickú školu a bude mu účto už robiť ona. Oficiálne som ale nadbytočná, vraj si mám urobiť živnosť a budem mu to fakturovať, že by ho to stálo menej.
Do práce som nastúpila, resp. sa vrátila 15.augusta 2009 po 3 rokoch materskej/rodičovskej dovolenky, predtým som tu pracovala od roku 1998. Šéf chce, aby som pristúpila na dohodu, mali sme vždy dobré vzťahy, neviem ako sa rozhodnúť.
1) mám nárok na dávku v nezamestnanosti aj keď som v posledných 4 rokoch bola 3 roky na rodičovskej?
2) ak mám nárok na dávku, dostanem ju aj v prípade, že ukončíme pracovný pomer dohodou?
3) manžel pracuje v zahraničí, chodí na týždňovky, on mi navrhuje, aby som pristúpila na dohodu a odišla bývať mimo SR. Pokiaľ by som si tam chcela hľadať prácu, musela by som si tam nahlásiť trvalý pracovný pomer. Mala by som nárok na dávku v nezamestnanosti do nájdenia prac. miesta v zahraničí? Pretože v zahraničí mi nárok na dávku nevzniká.

Veľmi pekne ďakujem za rady.
Naposledy upravil mimulik : 30.04.10 at 14:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mimulik Pozri príspevok
    Ďakujem Veronika za upozornenie. Už som to upravila. Rodičovská mi skončila v auguste 2009.

    Pracovný pomer by mal byť ukončený k 30.6.2010 a to buď dohodou, ak na ňu pristúpim alebo výpoveďou pre nadbytočnosť. Samozrejme, šéfovi by lepšie vyhovovala dohoda...vyšlo by ho to lacnejšie.
    Nenašla som v novele zákona o soc. poistení, či sa pri priznaní dávky v nezamesnanosti po skončení RD skúma dôvod rozviazania prac.pomeru.
    Doba rod. dovolenky sa započítava do doby poistenia v nezamestnanosti. Asi by bolo vhodnejšie keby si dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti (s odstupným) a počas výpovednej doby skončila prac.pomer dohodou z tohto dôvodu.

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...lnom+poistení

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mimulik Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som poprosiť o radu (až sa s tým niekto stretol). Dnes mi šéf oznámil, že v dôsledku zlej finančnej a ekonomickej situácie so mnou od júla nepočíta. Jeho dcéra totiž končí ekonomickú školu a bude mu účto už robiť ona. Oficiálne som ale nadbytočná, vraj si mám urobiť živnosť a budem mu to fakturovať, že by ho to stálo menej.
    Do práce som nastúpila, resp. sa vrátila 15.augusta 2009 po 3 rokoch materskej/rodičovskej dovolenky, predtým som tu pracovala od roku 1998. Šéf chce, aby som pristúpila na dohodu, mali sme vždy dobré vzťahy, neviem ako sa rozhodnúť.
    1) mám nárok na dávku v nezamestnanosti aj keď som v posledných 4 rokoch bola 3 roky na rodičovskej? Ano máš ak sa zaeviduješ na UP.
    2) ak mám nárok na dávku, dostanem ju aj v prípade, že ukončíme pracovný pomer dohodou? Tak ako písala Veronikasad, neskúma sa ukončenie PP.
    3) manžel pracuje v zahraničí, chodí na týždňovky, on mi navrhuje, aby som pristúpila na dohodu a odišla bývať mimo SR. Pokiaľ by som si tam chcela hľadať prácu, musela by som si tam nahlásiť trvalý pracovný pomer. Mala by som nárok na dávku v nezamestnanosti do nájdenia prac. miesta v zahraničí? Ako chceš mať nárok na dávku v nezamestnanosti, ked budeš v zahraničí????
    Prepáč ale na dávku v nezamestnanosti majú nárok osoby evidované na UP, tie preukazujú si hladanie zamestnania minimálne raz do mesiaca na príslušnom UP. Ako chceš dostávať podporu v nezamestnanosti ak nebudeš na SVK a nebudeš spolupracovať s UP??? Či minimálne raz do mesiaca prídeš na SVK sa prihlásiť na UP, a donesieš potvrdenie o aktívnom hladaní zamestnania.

    Prepáč naozaj si to neviem predstaviť
    Pretože v zahraničí mi nárok na dávku nevzniká.
    Veľmi pekne ďakujem za rady.
    v texte.
    Podpora v nezamestnanosti sa poskytuje v dlžke 6 mesiacov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mimulik skontroluj si v príspevku dátum ukončenia rod. dovolenky. K akému dátumu bude ukončený prac. pomer a akou formou ?

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    Ďakujem Veronika za upozornenie. Už som to upravila. Rodičovská mi skončila v auguste 2009.

    Pracovný pomer by mal byť ukončený k 30.6.2010 a to buď dohodou, ak na ňu pristúpim alebo výpoveďou pre nadbytočnosť. Samozrejme, šéfovi by lepšie vyhovovala dohoda...vyšlo by ho to lacnejšie.

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    Ďakujem za odpoveď. Ja som práve tiež prešla zákonník práce, tú novelu, čo spomínaš v príspevku, ale neviem to akosi napasovať na svoju situáciu.

    A čo prípadné sťahovanie do zahraničia, došlo by k zmene trvalého pobytu, čo potom - je tam nárok na dávku či nie? Toto tiež nemôžem nikde nájsť. Asi skúsim napísať na ministerstvo, UPSVAR, Sociálnu poisťovňu, hádam niekde poradia.

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    Ďakujem za odpovede.

    XANTI - čo sa týka aktívneho hľadania zamestnania, tak s tým nie je absolútne žiadny problém. Jedná sa o sťahovanie do dolného Rakúska, pričom do Bratislavy do centra to je asi 30minút, ďaleko je to iba od mesta, kde teraz bývam. Bohužiaľ, u nás je dosť problém s prácou. A aj keď ostanem doma, určite si budem hľadať prácu v BA, ale keby som sa odsťahovala za manželom, nahlásila si tam trvalý pobyt, dostala by som zároveň povolenie (to som si zistila priamo na AMS), môžem si prácu hľadať aj v Rakúsku aj na Slovensku, mne je to jedno, kde dostanem prácu. Ale pokiaľ mám nárok na podporu, tak nevidím dôvod, prečo by mal byť problém v presťahovaní. Sme v EÚ a dávky sa poskytujú aj cezhranične.

    Čo je to vlastne aktívne hľadanie zamestania? Pre mňa posielanie žiadostí do firiem, ktoré ponúkajú prácu zodpovedajúcu môjmu vzdelaniu a kvalifikácii. Nie každá firma posiela negatívnu odpoveď, mnohé majú napísané už v inzeráte, že odpovedia iba kandidátom, ktorých pozvú na pohovor. Viem napr. že tí čo sú evidovaní na ÚP, chodia k nám s lístočkom, aby sme im to potvrdili, že si hľadali prácu. Je to chorý prístup ÚP, keď im toto stačí ako dôkaz aktívneho hľadania práce. Pokiaľ sa človek s vysokoškolským vzdelaním uchádza o prácu, nikdy to nerieši "otravovaním" a žobraním o pečiatku, dokonca pokiaľ ťa na pohovor nepozvú, berie sa akákoľvek osobná návšteva bez ich pozvania ako obťažovanie. A pokiaľ mi to má opečiatkovať slečna na recepcii, len preto, aby sa urobilo zadosť nejakému predpisu, je to zvláštne. Ale čo už.

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    Podľa toho, čo som našla na nižšie uvedenej stránke, je možný export dávky v nezamestnanosti aj do zahraničia, teda do krajín EHP. Pokiaľ spĺňam podmienky na dávky v SR, je možné túto dávku exportovať do krajiny mimo SR, za podmienky, že sa tam zaevidujem na príslušnom úrade práce a budem dodržiavať podmienky, ktoré vyžaduje príslušný úrad práce, t. z. tiež sa asi hlásiť, aktívne hľadať prácu, poprípade absolvovať nejaké kurzy.... Už len zájsť na našu soc.poisťovňu a ÚP a zistiť, čo všetko treba preto urobiť.

    http://www.socpoist.sk/davka-v-nezam...ka-unia/29274s

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mimulik Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.

    XANTI - čo sa týka aktívneho hľadania zamestnania, tak s tým nie je absolútne žiadny problém. Jedná sa o sťahovanie do dolného Rakúska, pričom do Bratislavy do centra to je asi 30minút, ďaleko je to iba od mesta, kde teraz bývam. Bohužiaľ, u nás je dosť problém s prácou. A aj keď ostanem doma, určite si budem hľadať prácu v BA, ale keby som sa odsťahovala za manželom, nahlásila si tam trvalý pobyt, dostala by som zároveň povolenie (to som si zistila priamo na AMS), môžem si prácu hľadať aj v Rakúsku aj na Slovensku, mne je to jedno, kde dostanem prácu. Ale pokiaľ mám nárok na podporu, tak nevidím dôvod, prečo by mal byť problém v presťahovaní. Sme v EÚ a dávky sa poskytujú aj cezhranične.

    Čo je to vlastne aktívne hľadanie zamestania? Pre mňa posielanie žiadostí do firiem, ktoré ponúkajú prácu zodpovedajúcu môjmu vzdelaniu a kvalifikácii. Nie každá firma posiela negatívnu odpoveď, mnohé majú napísané už v inzeráte, že odpovedia iba kandidátom, ktorých pozvú na pohovor. Viem napr. že tí čo sú evidovaní na ÚP, chodia k nám s lístočkom, aby sme im to potvrdili, že si hľadali prácu. Je to chorý prístup ÚP, keď im toto stačí ako dôkaz aktívneho hľadania práce. Pokiaľ sa človek s vysokoškolským vzdelaním uchádza o prácu, nikdy to nerieši "otravovaním" a žobraním o pečiatku, dokonca pokiaľ ťa na pohovor nepozvú, berie sa akákoľvek osobná návšteva bez ich pozvania ako obťažovanie. A pokiaľ mi to má opečiatkovať slečna na recepcii, len preto, aby sa urobilo zadosť nejakému predpisu, je to zvláštne. Ale čo už.
    Mimulik,
    ani srnka netušila s tvojho príspevku, že ty sa chceš sťahovať 30 minút od BA do Rakúska. Prepáč nemám vešteckú gulu. Napísala som všeobecnú informáciu, ktorá možno pomôže a nasmeruje aj ostatných.

    A čo sa týka predpisov, tak stačí ti odniesť raz do mesiaca bud opečiatkovaný lístok ( je to chorí prístup ale ani ja ani ty to nezmeníme ) alebo potom vytlačenú žiadosť, ktorú si zasielala mailom. Ale kedže sú nedôverčivý tak musíš vytlačiť aj ponuku danej spoločnosti na ktorú si reagovala, a toto odniesť osobne na UP raz do mesiaca ... a to je preukázanie sa aktívneho hladania práce.

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    XANTI - jasne, ja som to písala len všeobecne, beriem to ako krajnú možnosť to sťahovanie, ale chcem byť pripravená na všetko, preto hľadám informácie.

    A moc ďakujem za tip, že im stačí aj emailom odoslaná žiadosť a kópia ponuky práce, o ktorú sa uchádzam. Dobre vedieť. Neviem si predstaviť ako by sa tvárili napr. v Ernst&Young, keby som tam prišla s lístočkom, že chcem u nich pracovať a pokiaľ pre mňa nič nemajú, nech mi to potvrdia. Asi by som sa nedostala ďalej ako po recepciu

    Ale podľa toho linku, čo som sem pripojila, by pravdepodobne malo stačiť ak si budem aktívne hľadať prácu trebárs aj v Rakúsku a plniť ich stanovené podmienky.

    Uvidím

    Je nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade odsťahovania do zahraničia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.