Zavrieť

Porady

Uplatnenie stravného vo výdavkoch

Zdravim všetkých!
Chcela by som sa informovať ako je to s uplatňovaním stravného od 1.1.2006 pre živnostníka, ktorý si vedie jednoduché učtovníctvo a nie je platcom DPH. Môže si dať do výdavkoch len FA na ktorej je nákup stavných lístkov, alebo si môže dať aj klasický doklad z registračnej pokladne(tzv. bloček) z reštaurácie?
Môžte mi to vysvetliť ako to vlastne je?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    má si kúpiť SL - obdoba SL pre zamestnancov. Ani zamestnancom nepreplácajú zamestnávatelia bločky z reštaurácií.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lida
    má si kúpiť SL - obdoba SL pre zamestnancov. Ani zamestnancom nepreplácajú zamestnávatelia bločky z reštaurácií.
    Osobne súhlasím s tým, čo napísala Lida, ale boli tu už aj také nározy a tvrdenia, že je možné uplatniť aj bločky z reštaurácií. Dokonca im to vraj potvrdili aj z DU. Treba sa poriadne prelúskať podobnými príspevkymi a prípaden osloviť tých, ktorí majú opačný názor, aby to podložili.

    Dnes sa legislatíva dosť rýchlo mení, takže čo platilo včera, už o mesiac môže byť inak. Niekedy stačí na to nejaké dodatočné usmernenie z DÚ. Kým to však nie je oficiálne potvrdené alebo zabehnuté v praxi, tak by som to neriskoval.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Chobot
    Osobne súhlasím s tým, čo napísala Lida, ale boli tu už aj také nározy a tvrdenia, že je možné uplatniť aj bločky z reštaurácií. Dokonca im to vraj potvrdili aj z DU. Treba sa poriadne prelúskať podobnými príspevkymi a prípaden osloviť tých, ktorí majú opačný názor, aby to podložili.

    Dnes sa legislatíva dosť rýchlo mení, takže čo platilo včera, už o mesiac môže byť inak. Niekedy stačí na to nejaké dodatočné usmernenie z DÚ. Kým to však nie je oficiálne potvrdené alebo zabehnuté v praxi, tak by som to neriskoval.
    Áno, niekde tu v príspevkoch je prelepené vyjadrenie DÚ, že nárok na stravné sa môže preukazovať SL, ale aj bločkom z reštaurácie, najviac však do výšky 55% z 89,- Sk, t.t. 48,95 Sk.
    Lenže v tom istom vyjadrení DÚ sa píše aj to, že pokiaľ si SZČO kúpi SL v hodnote napr. 50,- Sk, môže si dať do náklado len 55% z 50,- teda z ceny stravného lístka, to znamená, že najvýhodnejšie pre SZČO je mať SL v hodnote 89,- aby si mohol uplatniť do nákladov najvyššiu možnú sumu t.j. 48,95 Sk. S týmto názorom ja osobne nesúhlasím, zákon predsa vraví 55% z ceny stravného, nie 55% z ceny stravného lístka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    [quote=dogicka] Sk.
    Lenže v tom istom vyjadrení DÚ sa píše aj to, že pokiaľ si SZČO kúpi SL v hodnote napr. 50,- Sk, môže si dať do náklado len 55% z 50,- teda z ceny stravného lístka, /quote] Toto vyjadrenie je nesprávne.Vo FS č.5 z roku 2005 je Opatrenie k účtovaniu straveniek, ktoré odporuje takému tvrdeniu.

    Uplatnenie stravného vo výdavkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.