Zavrieť

Porady

HPP(strata) + podnikanie

Zdravím všetkých
zaujíma ma sled udalostí a vlastne ake povinnosti ma očakávajú.

V pondelok 18.9.2006 ukončujem HPP, popri zamestnaní mám otvorenú aj živnosť (od júla 2006), ale doteraz som ju absolutne na nič nevyužil.
Kde mám ísť od pondelka-predpokladám na úrad práce sa asi nemôžem ísť zaregistrovať, vhľadom na živnosť. Mám teraz povinnosť ísť do zdravostnej a sociálnej poisťovne?

Nemám záujem neako v tomto čase živnosť rozvíjať, ale skôr si dať mesiac, dva pauzu z práce a potom nabehnuť opäť.
- Aby som nemusel nič odvádzať, môžem živnosť dôčasne pozastaviť?
- Na aký čas je to možné?
- Môžem sa potom zahlásiť na úrade práce?
- Alebo nemám nič pozastavovať a riešenie je dať sa na PN počas povedzme 2 mesiacov? Vyriešilo by to niečo a ako by sa vypočítavala PNka?

Ďakujem za akékoľvek rady
jojo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    bjojo
    Zdravím všetkých
    zaujíma ma sled udalostí a vlastne ake povinnosti ma očakávajú.

    V pondelok 18.9.2006 ukončujem HPP, popri zamestnaní mám otvorenú aj živnosť (od júla 2006), ale doteraz som ju absolutne na nič nevyužil.
    Kde mám ísť od pondelka-predpokladám na úrad práce sa asi nemôžem ísť zaregistrovať, vhľadom na živnosť. Mám teraz povinnosť ísť do zdravostnej a sociálnej poisťovne?

    Nemám záujem neako v tomto čase živnosť rozvíjať, ale skôr si dať mesiac, dva pauzu z práce a potom nabehnuť opäť.
    - Aby som nemusel nič odvádzať, môžem živnosť dôčasne pozastaviť?
    - Na aký čas je to možné?
    - Môžem sa potom zahlásiť na úrade práce?
    - Alebo nemám nič pozastavovať a riešenie je dať sa na PN počas povedzme 2 mesiacov? Vyriešilo by to niečo a ako by sa vypočítavala PNka?

    Ďakujem za akékoľvek rady
    jojo
    V tvojom prípade je asi riešenie ísť krátkodobo na PN, táto sa vypočíta z roku 2005, prvé 3 dni je 25% a ďalšie dni 55% z vymeriavacieho základu.
    Denný vymeriavací základ za rok 2005 môže byť za normálnych okolností maximálne cca 745 Sk, z toho potom 25 a 55 %.
    Na ÚP nemôžeš ísť ani pri pozastavenej živnosti, lebo sa stále posudzuješ ako SZČO.

    bjojo je offline (nepripojený) bjojo

    bjojo
    Podľa akého ustanovenie je max. VZ 745 Sk, zatial som to nikde nenašiel.

    Vdaka jojo
    Naposledy upravil bjojo : 15.09.06 at 21:24

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    bjojo
    Podľa akého ustanovenie je max. VZ 745 Sk, zatial som to nikde nenašiel.

    Vdaka jojo
    V zmysle § 138, ods. 12 zákona o sociálnom poistení nasledovne:
    6 x 21548 + 6 x 23738 = 271716 Sk / 365 dní = 744,4274 Sk. To za predpokladu, že si nemal v minulom roku žiadne vylúčiteľné obdobia (PN, neplatené voľno, poberanie ošetrovného atď.) Ak si takéto obdobia mal, odpočítajú sa z celkového počtu 365 dní.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    bjojo
    Zdravím všetkých
    zaujíma ma sled udalostí a vlastne ake povinnosti ma očakávajú.

    V pondelok 18.9.2006 ukončujem HPP, popri zamestnaní mám otvorenú aj živnosť (od júla 2006), ale doteraz som ju absolutne na nič nevyužil.
    Kde mám ísť od pondelka-predpokladám na úrad práce sa asi nemôžem ísť zaregistrovať, vhľadom na živnosť. Mám teraz povinnosť ísť do zdravostnej a sociálnej poisťovne?

    Nemám záujem neako v tomto čase živnosť rozvíjať, ale skôr si dať mesiac, dva pauzu z práce a potom nabehnuť opäť.
    - Aby som nemusel nič odvádzať, môžem živnosť dôčasne pozastaviť?
    - Na aký čas je to možné?
    - Môžem sa potom zahlásiť na úrade práce?
    - Alebo nemám nič pozastavovať a riešenie je dať sa na PN počas povedzme 2 mesiacov? Vyriešilo by to niečo a ako by sa vypočítavala PNka?

    Ďakujem za akékoľvek rady
    jojo
    Živnosť sa prerušuje min. na 6 mesiacov.

    konf2 je offline (nepripojený) konf2

    konf2
    bjojo Pozri príspevok
    Zdravím všetkých
    zaujíma ma sled udalostí a vlastne ake povinnosti ma očakávajú.

    V pondelok 18.9.2006 ukončujem HPP, popri zamestnaní mám otvorenú aj živnosť (od júla 2006), ale doteraz som ju absolutne na nič nevyužil.
    Kde mám ísť od pondelka-predpokladám na úrad práce sa asi nemôžem ísť zaregistrovať, vhľadom na živnosť. Mám teraz povinnosť ísť do zdravostnej a sociálnej poisťovne?

    Nemám záujem neako v tomto čase živnosť rozvíjať, ale skôr si dať mesiac, dva pauzu z práce a potom nabehnuť opäť.
    - Aby som nemusel nič odvádzať, môžem živnosť dôčasne pozastaviť?
    - Na aký čas je to možné?
    - Môžem sa potom zahlásiť na úrade práce?
    - Alebo nemám nič pozastavovať a riešenie je dať sa na PN počas povedzme 2 mesiacov? Vyriešilo by to niečo a ako by sa vypočítavala PNka?

    Ďakujem za akékoľvek rady
    jojo
    Ja mám podobnú situáciu. Končím HPP k 31.12.2009 a súčasne mám živnosť popri zamestnaní.
    Ani ja som na živnosť nevykazoval činnosť a zatiaľ mám obavy so začatia podnikania (chce si to najskôr dobre premyslieť), preto by som chcel ísť na úrad práce a poberať nejaký čas podporu.
    Aký je postup v tomto smere?
    - Zrejme nestačí len pozastaviť živnosť. Dokedy potom treba ukončiť živnosť aby som bol posudzovaný výlučne iba ako zamestnanec, ktorý stratil zamestnanie?
    - podpora sa vypočíta iba z HPP alebo má na ňu aj nejaký vplyv živnosť popri zamestnaní?
    - Rád by som po nejakom čase evidovanom na úrade práce začal znovu živnosť aj s príspevkom na podporu v podnikaní. Bude mať na priznanie príspevku vplyv to, že som už v minulosti mal živnosť?
    Prosím poraďte!

    HPP(strata) + podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.