Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

ahojte, pekný deň želám, chcela by som niekoho poprosiť o radu. Manžel si v auguste 2008 založil živnosť: prípravné práce k realizácii stavby, dokončovacie stavebné práce pri lealizácii exteriérov a interiérov, montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení elektrických.
Rada by som vedela ako správne postupovať pri podaní daňového priznania, poprípade, čo by b olo preňho jednoduchšie v prípade, že do konca roka budú jeho príjmy dosahovať cca 230.000Sk. Predpokladám, že paušálne výdavky. Ako presne to funguje?
ďakujem Naďa
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Výpočet pri paušálych výdavkoch:
Príjem 230 000,-
- náklady 40% z príjmov t.j. 92 000,-
- zaplatené odvody do SP a ZP
Dostaneme základ dane, od toho sa odpočíta nezdaniteľná časť na daňovníka v r.2008 činí 98496,- poprípade iné nezdaniteľné časti podľa paragr.11 Zákona o dani z príjmu a výsledok sa vynásobí 19%, a dostaneme daňovú povinnosť.
To je tak zhruba neviem či Ti to bude stačiť
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
naduska129 naduska129

naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

myslím, že stačí, veľmi pekne ďakujem. Zaujímalo by ma ešte , na koho sa vzťahuje tých 60 %
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

naduska129 Pozri príspevok
myslím, že stačí, veľmi pekne ďakujem. Zaujímalo by ma ešte , na koho sa vzťahuje tých 60 %
... na remeselné činnosti.
0 0
naduska129 naduska129

naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

niečo som už o tom čítala, ale celkom sa v tom nevyznám, myslela som, že podľa vyššie opísane tam spadá aj manžel
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Pozri tu
http://www.porada.sk/t4391-remeselne-zivnosti.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Niečo novšie tu http://www.porada.sk/843314-post18.html
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Dobrý deň, chcela by som vedieť či príjem za mesiac december 2008 prijatý v januári 2009 patrí do príjmu za rok 2008 alebo 2009 do danového priznania pri uplatnení paušalnych výdavkoch, dakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sníček Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som vedieť či príjem za mesiac december 2008 prijatý v januári 2009 patrí do príjmu za rok 2008 alebo 2009 do danového priznania pri uplatnení paušalnych výdavkoch, dakujem za radu.
Nepatrí do roku 2008.
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Ďakujem za skorú odpoveď
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Môže si uplatniť paušálne výdavky 40% aj prepravca nákladov ??
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Pochopila som teda dobre, môže prepravca nákladov uplatniť 40% paušálne výdavky nieje platcom DPH a nevykonáva remeselnú živnosť
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Áno, správne si to pochopila.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ešte mám otázku k paušalným výdavkom. Fo je SZČO od 1.9.2008 môže si aj v takomto prípade uplatniť 40%? Nemusí byť živnostníkom celý rok ?? som v tomto nováčik
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Aj v tomto prípade si môže podnikateľ uplatniť paušálne výdavky.
0 0
wermon wermon

wermon je offline (nepripojený) wermon

Ahojte poradáci,
Stala sa mi taká vec že som vystavil fakturu jednej firme do zahraničia v roku 2008 v celkovej sume 1500,-Sk.Ten pán mi to nezaplatil v slovenskej mene
ale v zahraničnej.Zaplatená suma na bankovom výpise je ale 1497,71-SKK .
Uplatnujem si paušálne výdavky a chcel by som to dať do poriadku viete mi prosím poradiť ako túto vec vyriešiť aby som nemal 2,29 halierovú pohladávku?
Myslel som,že mu pošlem príjmový doklad na 2,29-SK ale v tom čase sa zaokrúhlovalo na cele 50 hal. tak to asi možné nieje.Neskôr ma napadlo mu urobiť opravnú faktúru ale program JU mi faktúru na 1497,71-SKK bez zaokrúhlenia neurobí.
Viete prosím poradiť?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

wermon Pozri príspevok
Ahojte poradáci,
Stala sa mi taká vec že som vystavil fakturu jednej firme do zahraničia v roku 2008 v celkovej sume 1500,-Sk.Ten pán mi to nezaplatil v slovenskej mene
ale v zahraničnej.Zaplatená suma na bankovom výpise je ale 1497,71-SKK .
Uplatnujem si paušálne výdavky a chcel by som to dať do poriadku viete mi prosím poradiť ako túto vec vyriešiť aby som nemal 2,29 halierovú pohladávku?
Myslel som,že mu pošlem príjmový doklad na 2,29-SK ale v tom čase sa zaokrúhlovalo na cele 50 hal. tak to asi možné nieje.Neskôr ma napadlo mu urobiť opravnú faktúru ale program JU mi faktúru na 1497,71-SKK bez zaokrúhlenia neurobí.
Viete prosím poradiť?
Nemáš 2,29 Sk pohľadávku. Je to kurzový rozdiel, nakoľko účtuješ o paušálnych výdavkoch do príjmu si zarátaš sumu 1497,-Sk. A tých 2,29 len odpíšeš preč - ak by si viedol JU, tak by sa to odpísalo cez nepeňažné operácie.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

manzel robi len pripravne prace 60% pausalnu dan si mozu napr. murari. Prace na ktore sa vzathuje 60% pausalna dan su definovane.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Môžem jednu otázku, len či na overenie. živnostník si uplatňuje 60% paušálne výdavky z príjmov a rád by si okrem poistného zahrnul aj výdavky na zváračský kurz - zvýšenie kvalifikácie; a výdavky za spracovanie DP za rok 2007.

Podľa môjho to spadá do paušálu, ako to chápete vy? Má to ísť ešte nad rámec paušálu?
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Paušál je všetko okrem poistného.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať