Zavrieť

Porady

životné jubileum

Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tereza5 Pozri príspevok
    Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
    Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
    V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.
    Ako odmenu môže vyplatiť hocijakú sumu - no ak by to chcel ako jubilejnu bez odvodov do SP - to mu pri kontrole zo SP neprejde. Že budeš mať z tohto dôvodu daňovú kontrolu je málo pravdepodobné. Pozor na milionársku daň a odpočitatelnú položku - vznikne nedoplatok v RZD.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tereza5 Pozri príspevok
    Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
    Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
    V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.
    AK ti to dal príkazom, tak to urob, ale daj to jemu podpísať. Keby náhodou v budúcnosti boli problémy, tak nech to nemôže zvaliť na teba.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tereza5 Pozri príspevok
    Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
    manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
    Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
    A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

    Dakujem za pomoc.
    pravidlá na poskytovanie odmien pri životných a pracovných jubileach by mala mať firma zahrnuté v kolektívnej zmluve alebo mzdovom predpise.
    Inak sa takáto odmena bude považovať za riadnu odmenu, z ktorej firma platí všetky odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

    PS : šéf je taký štedrý aj k ostatným zamestnancom ?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tereza5 Pozri príspevok
    Dobrý den, viem, že sa už o tom popísalo vela, ale aj tak chcem poprosit o radu:
    manželka mojho šéfa pracuje vo firme a mám jej dat ku mzde odmenu vo výške 20 000 eur za to, že má okrúhle narodeniny.
    Nie je tam nejaké finančné obmedzenie?.može dostat takú vysokú odmenu?
    A ešte neviem, či som to správne spravila ako danenú položku ku mzde zamestnanca, čiže mi vyšla dan z príjmu 3800 eur, ,ktorú zaplatí zamestnanec k výplatnému termínu?

    Dakujem za pomoc.
    ... opýtaj sa ho, či aj ostatným zamestnancom máš odteraz dávať odmenu pri jubileu 20.000 EUR.. nasledujúce zúčtovanie výplat už asi robiť nebudeš...

    Ako, môže dostať, prečo nie? Len mu to dosť navýši mzdové náklady. A ak by sa do toho obula daňová kontrola, môže sa stať, že mu to neuznajú...

    tereza5 je offline (nepripojený) tereza5

    tereza5
    Ide o to, že si chce už preventívne ponižit danové priznanie, a kedže z jubilejných odmien sa neplatia odvody, tak zaplatí len dan.
    Le sa bojím toho, že ked teraz spravím mzdy a vybehne mi dan 3700 eur, tak hned príde danová kontrola a neviem či si takú sumu obháji.
    V kolektívnej zmluve nie je o zakýchto odmenách ani zmienky, dokonca kolektívna zmluva ani neexistuje.

    tereza5 je offline (nepripojený) tereza5

    tereza5
    Chcela by som sa ešte spýtat, ak sa vyplatí odmena v tejto výške, nemá to vplyv na ročné zdravotné poistenie?
    Z tejto odmeny sa teraz odvody platit nebudú.

    tereza5 je offline (nepripojený) tereza5

    tereza5
    Re: životné jubileum
    Chcela by som sa ešte spýtat, ak sa vyplatí odmena na životné jubileum zamestnancovi, zamestnanec z toho odvedie dan, ZP a SP sa neodvádzajú -nebude to mat žiadny vplyv na ročné zúčtovanie do ZP pre zamestnanca?
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.