Zavrieť

Porady

MRP nováčik

Pomôžte mi, zakúpila som si nový softwér pre podvojné účtovníctvo a som úplne bezradná, absolvovala som aj školenie, ale pri účtovaní s cítim ako úplný hlupák. Konkrétne sa mi vôbec nedarí zaúčtovať FA v EUR prijatú, naviem aký typ DPH a vôbec mi to nezobrazuje v tlačive DPH. Ak je niekto ochotný mi to popísať alebo aspoň ma odkázať na nejakú stránku. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vd dolina je offline (nepripojený) vd dolina

    vd dolina
    na stránke mrp.sk, nájdeš "Otázky a odpovede" tam je väčšina problémov pekne rozpracovaná, ak sa jedná o faktúru z europskej unie, typ dph je 49 a potom sa v záložke zahraničná mena dá vložiť kurz, potrebuješ kurz NBS -dátum zaradenia faktúry a kurz NBS ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Myslím, že MRP umožňuje aj automatické stiahnutie kurzov z NBS, ale s tým skúsenosti nemám

    vd dolina je offline (nepripojený) vd dolina

    vd dolina
    ešte som zabudla, aby sa ti to zobrazilo v tlačive DPH, prípadne súhrnnom výkaze musíš mať v Adresári pri konkrétnom dodávateľovi správne napísané daňové indentifikačné číslo pre DPH

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    A keď fa zo zahraničia už účtujem v denníku, tak aký typ DPH dám aby sa mi to zobrazilo vo výkaze DPH na r. 16 a 04

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Slávka33 Pozri príspevok
    A keď fa zo zahraničia už účtujem v denníku, tak aký typ DPH dám aby sa mi to zobrazilo vo výkaze DPH na r. 16 a 04
    To či ti to zobrazí v DPH priznaní alebo nie, je podmienené aby si zadala správny kód DPH pri nahadzovaní do knihy došlých faktúr, a nie na účtovaní do denníka.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    No zadala som kód 49 a síce sa mi to zobrazilo na r. 04 ale nie na r. 16 a riadok 04 mi nespočítalo s r. 03. Tak ja už neviem a som ozaj hotová.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Slávka33 Pozri príspevok
    No zadala som kód 49 a síce sa mi to zobrazilo na r. 04 ale nie na r. 16 a riadok 04 mi nespočítalo s r. 03. Tak ja už neviem a som ozaj hotová.
    Kód správne, ale aj sadzbu si nahodila 19%?

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Nie a ani nemám zadanné IČ DPH dodávateľa, tak to ešte skúsim a uvidím. Ale ozaj moc ďakujem určite sa ešte ozvem, lebo sa to ešte len učím a začiatky sú otras.Už som sa učila dva programy takže viem svoje. Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Slávka33 Pozri príspevok
    Nie a ani nemám zadanné IČ DPH dodávateľa, tak to ešte skúsim a uvidím. Ale ozaj moc ďakujem určite sa ešte ozvem, lebo sa to ešte len učím a začiatky sú otras.Už som sa učila dva programy takže viem svoje. Ďakujem.
    Postup pri zadávaní zahraničnej faktúry (samozdanenie):

    Typ DPH: 49

    Zahraničná mena:
    Kurz zaradenia: tu dáš kurz zo dňa, kedy zaraďuješ fa do účtovníctva
    Kurz daňovej povinnosti: tu dáš kurz zo dňa daňovej povinnosti (nie vždy sa zhodujú)
    V položkách faktúry:
    Cena MJ sa uvádza v cudzej mene
    % - tu dáš 19% sadzbu DPH
    Typ: T - tovar, S - služba

    Je to veľmi zjednodušene a narýchlo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.