Zavrieť

Porady

kúpa auta v hotovosti pre neplatcu DPH

Dobrý deň,
som neplatca DPH a mám záujem o kúpu auta na podnikateľské účely.
Je výhodnejšie stať sa platcom DPH?
Chcem si dat auto do obchodného majetku, odpisovať ho rovnomerne OC avšak neviem ako je to s bločkami PHM. Dá sa robiť kniha jázd a priznať si sumu z bločkov vrátane DPH?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Olgica Pozri príspevok
    Ak sú autá na podnikanie tak sa určite musí robiť kniha jázd!

    Nie celkom. Je možnosť rozhodnúť sa, že kniha jázd pre firemné auta sa robiť nebude. Ale v tom prípade náklady na PHM sa delia na daňové a nedaňové, v 80:20 pomere.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Ivana Halajová Pozri príspevok
    Dobrý deň, stále sa trápim či si konateľ firmy, ktorý si kúpil 2 vozidlá na firmu môže tieto vozidla odpisovať napr. rovnomerne skupina 1 4 roky alebo je to výhodnejšie zrýchlenou formou . Ďalej neviem ako zaúčtovať túto kúpu motorových vozidiel v PÚ. Ide celá suma do nákladov a potom sa ešte aj odpisuje v OC?
    Prosím poraďte mi niekto.
    Ďakujem
    Celú sumu do nákladov a potom ešte odpisovať? veď to by bolo v náklade 2 x
    Kúpu MV v PU zaúčtovať 042/321, zaradenie do používania 022/042 a potom ročne účtovať odpisy do nákladov.
    Musím, ale povedať, že "účtovník - živnostník " ako máš uvedené v profile by určite mal takúto vec vedieť, to patrí myslím si medzi úplne základné znalosti

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ivana Halajová Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    som neplatca DPH a mám záujem o kúpu auta na podnikateľské účely.
    Je výhodnejšie stať sa platcom DPH?
    Chcem si dat auto do obchodného majetku, odpisovať ho rovnomerne OC avšak neviem ako je to s bločkami PHM. Dá sa robiť kniha jázd a priznať si sumu z bločkov vrátane DPH?
    Ďakujem
    Nie si neplatcom dph, ale neplatiteľom dph. AK MV bude v majetku, budeš ho môcť odpisovať, účtovať o všetkých nákladov naň,( v celkovej výške, teda aj dph) samozrejme, ak budú súvisieť s podnikaním, budú VOZD. Kedže nie si platiteľom dph, ani o nej účtovať nebudeš.
    Dobrý deň, ďakujem za pripomienku a odpoveď.
    V tomto prípade pôjde o s.r.o, ktorá nie je zatiaľ platiteľom DPH a konateľ firmy si chce kúpiť v hotovosti 2 autá. Ide hlavne o to, či nie je výhodnejšie byť platiteľom DPH aj keď zatiaľ s.r.o. nevykázala žiadnu ek. činnosť.
    Ak som dobre pochopila, keď bude neplatiteľom a bude mať autá v obchodnom majetku, može ich odpisovať v OC a účtovať aj o všetkých nákladoch /teda aj bločky PHM/ s DPH.
    Musí sa pri s.r.o. robiť aj kniha jázd?
    Vopred ďakujem
    Myslíte vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
    Zrejme však bude výhodnejšie robiť aj knihu jázd a dať si všetky bločky do nákladov.
    Ešte sa chcem spýtať či nám stačí kúpno-predajná zmluva, autá boli kupované v hotovosti, žiadne iné doklady nemáme.
    Do nákladov sa môžu dať len odpisy, platba zrejme nie.
    Ďakujem
    Dobrý deň, stále sa trápim či si konateľ firmy, ktorý si kúpil 2 vozidlá na firmu môže tieto vozidla odpisovať napr. rovnomerne skupina 1 4 roky alebo je to výhodnejšie zrýchlenou formou . Ďalej neviem ako zaúčtovať túto kúpu motorových vozidiel v PÚ. Ide celá suma do nákladov a potom sa ešte aj odpisuje v OC?
    Prosím poraďte mi niekto.
    Ďakujem
    Takze len na vysvetlenie, zauctovat tymto uctovnym zapisom som to vedela, len som si chcela overit ako je to v PU, ci sa dava cela suma do nakladov formou odpisov alebo sa zauctuje len faktura, a co je vyhodnejsie rovnomerne ci zrychlene odpisovanie.
    Uctovala som zatial len v JU a PU sa zatial len ucim.

    A som velmi vdacna ludom, ktori chcu pomoct

    kúpa auta v hotovosti pre neplatcu DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.