Zavrieť

Porady

Môže rodič, ktorý nemá dieťa v opatere splnomocniť ďalšie osoby na to, aby mohli dieťa vyzdvihnúť zo škôlky?

Aby som upresnila problém, po rozvode som dostala syna do opatery ja. Môj bývalý manžel sa s ním stretáva každý druhý víkend a každý druhý týždeň by mal poňho chodiť do škôlky a večer priniesť domov. Zistila som však, že nie vždy chodí on ale posiela svojich rodinných príslušníkov. V škôlke mi povedali, že na nich splnomocnenie nie je. Mohol by však môj exmanžel splnomocniť bez môjho súhlasu a vedomia jeho rodinných príslušníkov na to, aby mi nosila syna zo škôlky oni?
ivka70 a preco by dieta nemohol vyzdvihnut napr. stary otec ci otcova manzelka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, samozrejme mohol by ich splnomocniť. Veď je otcom dieťaťa. Nie je zbavený otcovských práv, či? A ak splnomocnenie škôlke nedal,a dieťa vydajú cudzej osobe, nepostupujú podľa platných pravidiel. Splnomocnenia sa v škôlke odovzdávajú na začiatku školského roka.
    profesional Hahaha.. Podľa teba môže sudca splnomonocniť inú osobu, aby za neho súdil, však? Rodičovské práva sú NEPRENOSITEĽNÉ.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Mám za to, že aj po rozvode ostávajú obidvaja rodičia zákonnými zástupcami dieťaťa a teda majú právo splnomocniť pri niektorých úkonoch, u ktorých to školská legislatíva vyžaduje, inú osobu. Nejedná sa o prenos rodičovských práv.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ak na "rodinných príslušníkov" splnomocnenie nie je, nemá škôlka dieťa takejto osobe vydať. Treba v prvom rade dôrazne požiadať o to, aby dieťa vydali len osobe, ktorá je na to poverená a podať sťažnosť riaditeľke alebo zriaďovateľovi na tú pracovníčku, ktorá toto nerešpektovala. Ak otec dieťaťa splnomocnil svojich rodinných príslušníkov, čo môže byť priamo pokrvná rodina dieťaťa, alebo jeho nová manželka, treba si to v prvom rade vybaviť s otcom dieťaťa. Ak sú závažné dôvody, aby dieťa s konkrétnou osobou nechodilo, lebo napr. rovno zo škôlky idú do krčmy, treba sa obrátiť na súd so žiadosťou o úpravu práv a povinností voči dieťaťu na čas po rozvode a požiadať o úpravu stretávania dieťaťa s otcom. Ak taký dôvod nie je, treba sa zamyslieť nad tým, či dieťa má dobrý alebo zlý vzťah s tými "rodinnými príslušníkmi" a ak je všetko okrem papiera v škôlke v pohode, tak sa nad to povzniesť.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Kedze profesionalov prispevok ktosi vystrcil do "opsajdu" a neda sa komentovat, pisem len takto.
    Ja ako stary otec vodim vnuka do a vyberam zo skolky - mam sa ist udat a moje priznanie bude polahcujuca okolnost?
    Nastastie mladi nespisali plnu moc, tak si to nevyzeru, niet dokazu ze sa zbavili rodicovskych povinnosti.
    Beries to akosi moc prisne.
    Naposledy upravil vicktor : 18.01.18 at 13:03
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 skor nepochopil otazku ....
    profesional Pochopil otázku. Lenže mám 2 možnosti: Buď budem písať, ako to robia skoro všetci, hoc to robia z neznalosti práva protiprávne, alebo napíšem, ako to v skutočnosti je. Je mi jasné, že pravda bolí a ľudia ju neradi počujú.
    vicktor Rodicia maju vyzivovaciu povinnost voci svojim detom.
    Moze moja manzelka navarit vnucatam ked su u nas na prazdninach?
    Napis pravdu aj ked ma zaboli.
    ivka70 nesuhlasim, ta reakcia bola na nieco uplne ine
    dat v skolke splnomocnenie na prebratie dietata zo skolky nie je splnomocnenie na odovzdanie rodicovskych prav, sorry
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    A čo ti na tom prekáža? Bijú ho snáď, vodia ho do krčmy a či inak mu ubližujú? Upresni, lebo nerozumiem.
    Doplnené:
    Závažné dôvody matka neuviedla. Mohla som stručne požiadať o doplnenie otázky, ale netreba z nás robiť hlupákov, ani nikoho ponižovať.
    citujem:
    Dnes 19:47 anet
    Väčšina z Vás tu prezentovala osobný postoj, bez toho aby ste poznali príbeh zadávateľky. Lenže nie všetci ex sú normálny! Vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie ... možno raz založím tému Výroky našich ex ... by ste sa divili čo niektorí ex dokážu "vypotiť".
    koniec citátu.

    Tvoja odpoveď je namierená voči otcom, to isté sa dá napísať o niektorých matkách. Za chvíľu tu ďalší múdry právnik poženie riaditeľku na súd, lebo vydala dieťa bez papiera. Na jednej strane rozvadení rodičia, na druhej strane dieťa, komu treba pomôcť?
    Čo ak sú tvoje dôvody malicherné? Ak nie sú, tak sa ti ospravedlňujem. Pýtaj sa svojho dieťaťa a urob ako si želá.
    Naposledy upravil kukučka : 18.01.18 at 21:30
    Jarka 1 Kukučka, nie si sama, čo nerozumie. Ak zadávateľka neuvedie rozumný dôvod, tak potom si myslím, že ide len o to robiť prieky.
    anet Písala som ex... bez udania pohlavia. Rovnako môže byt nie celkom normálna aj matka. A dôvody? ja nemám žiadne. Vychádzam mu v ústrety, dcéra sa s ním stýka. On si to pokašľal sám v momente, keď sa začal vyhrážať svojej 2 ročnej dcere a dal to ešte aj na papier, vyjadrenia sama "perla".
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    pavol36
    Neužitočné (3)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    -3
    buchač Väčšina z Vás tu prezentovala osobný postoj, bez toho aby ste poznali príbeh zadávateľky. Lenže nie všetci ex sú normálny! Vyhrážanie, zastrašovanie, vydieranie ... možno raz založím tému Výroky našich ex ... by ste sa divili čo niektorí ex dokážu "vypotiť".
    ================
    Hehehe...a Ty si snáď nedala práve ten osobnejší postoj ?

    Založ tému...ale nezabudni dať nie iba výroky otcov.
    Lebo pokiaľ ja viem (nie som rozvedený, takže nemám skúsenosť) z tých médií, tak to, čo robia poniektoré exky je teda fest neskutočné.
    Áno, beriem, že chlapom ide zväčša o čo najmenšie platenie na decká. Lenže to neplatenie - neschopnosť platieb aj zo objektívnych dôvodov jej nebráni poslať chlapa do basy.
    Ženskej ide ale o čo ? Nie náhodou tiež ide o lóve ?

    Každý prípad je špecifický, každý rodič je iný.
    Ale ak sa dvaja nevedia aj po rozchode dohodnúť, robia si prieky aj z tých najmalichernejších dôvodov...lebo ego utrpelo ? Pritom je decko na úplne vedľajšej a slepej koľaji ?
    Škoda reči.
    anet Buchač, súhlasím. Ale toto nie je moj pripad. Vzdy som si myslela, ze zivot stoji na istej slusnosti a moralnych hodnotach, ktore clovek proste neprekroci. Ked dvaja nevedia spolu fungovat, idu od seba a zacnu proste od znova. Clovek vie, ze sa iste veci deju, ale nevnima ich, pretoze idu tak nejako pomimo. Vnimat ich zacnes az ked sa deju tebe alebo tvojim blizkym. Jednoducho kto nezazije nepochopi.
    A v konecnom dosledku tu vobec nejde o mna. Zadavatelka sa pytala ci moze otec splnomocnit inu osobu na preberanie dietata zo skolky. Dieta je zverene matke, otec ma urceny styk, skolka ma odvzdat dieta osobe/am v splnomocneni.
    vicktor Ked teda obhajujes profika ako super odpovedal, pytam sa ta: kolko poznas starych rodicov, krstnych rodicov, starsich surodencov, tetiek, ujcov, susedov, ... ktori pri vybere dietata zo skolky ci druziny mavaju papierom ze "som splnomocneny" ?
    anet Viktor zachadzas do extremov. Urcite bezne nevyberaju deti zo skolky ujovia, tety ... ale najblizsia rodina, ktoru to dieta pozna. A bola som pritom osobne, ked dieta vyberalo zo skolky starsi surodenec a riaditelka ju poprosila, aby prisla aj mama, ze ju este nikdy nevidela. To ti pride normalne? Mne pride normalne, ze ide babka do skolky, dieta ju pozna, predstavi sa ze dobry den, ja som stara mama martinka klingaca ... budem chodit casto vyberat vnuka zo skolky, alebo budem chodit obcas a rodic ma splnomocni aby aj skolka mala papier v ruke a bola chranena.
    vicktor Teraz otacas a pises ze vybratie babkou (nie rodicom) je normalne. Tak si to ujasni.
    Ake percento babiek je vyzbrojene papierovym splnomocnenim? A naco je to skolke? Ved si predtym podporila profika ze je to protizakonne.
    anet Ale veď profík to napísal z právneho hľadiska. A ja som to napísala ako matka s dieťaťom v predškolskom veku. A papierom nemáva babka, ten sa výpise a odovzdá v ms. A načo je to škôlke? Odovzdaním dieťaťa v ms nesie za nebo zodpovednosť. Rovnako nesie zodpovednosť aj osoba poverená rodičom. Dnes je iná doba, všetko funguje inak ako v 70tych rokoch, kedy aj upratovačka zostala s dieťaťom v škôlke kým nepríde rodič aj do šiestej vecer. Dnes nestíhas? stane sa ti to 3 krát a nahlásia ta za zanedbanie starostlivosti. Rozbije si dieťa hlavu? Pruuuser. Časy kedy deti lietali po vonku a rodič ani netušil kde, sú preč.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    pavol36, mari2x, anet
    Neužitočné (7)
    -4
    veronikasad Vyzdvihnutie dieťaťa zo škôlky je rodičovské právo, ktoré je striktne viazané na osobu rodiča ?
    profesional Nie právo, ale povinnosť. Formálne vzaté áno. Ale koho na Slovensku zaujíma právo..?
    misoft Odovzdanie a prevzatie dieťaťa z predškolského zariadenia nie je rodičovské právo - ak náhodou by rodič ochorel, bol v nemocnici, niekto by ho mal zastupovať - v prípade výkladu od profesionála "profesional" by sa to nesmelo - pretože (podľa neho) sa nedajú preniesť.
    Výklad práva z jeho strany je zavádzajúci - neužitočný.
    profesional Ach jaj. Zase právny analfabet. Tvoj pohľad je, že keď sudca ide na PN, že súdiť jeho spisy bhde iný sudca a keď ochorie prezident republiky, že ho bude zastupovať jeho strýko..? Formálne z hľadiska práva je to proste tak, že ide o povinnosť striktne viazanú ma osobu. To, že väčšina ľudií na právo z vysoka ser.e, je iná vec. Als otázka je l, či to, že niekto ignoruje právo je dôvod, aby ho ignorovali ostatní. Tomu sa totiž hovorí anarchia. Ja sa nebavím o tom, či je zákon správg, alebo nie. Proste ho rešpektujem. A iba pre tvoje info, ak ani jeden z rodičov nemôže z objektívnycb príčin vykonávať rodičovské povinnosti, tak zákon o rodina presne vraví, čo vtedh. A plnomocenstvo to nie je. Ale to by bolo treba viac študovať a menej písať domnienky a nádeje vydávané za právo. Ale to je bežný prejav právneho analfabetizmu. Takže sa nečudujem.
    misoft Prosím ťa - NEPLEŤ sem iné kompetencie! Prečítaj si zákon o rodine §28-30 - tam sú uvedené POVINNOSTI RODIČA - tam sa nikde nepíše, že nemôže dieťa prevziať okrem rodiča iný člen rodiny z predškolského zariadenia. Je to zákonom zakázané?
    To by potom napríklad nemohol prevziať zo škôlky ani 15-16 ročný súrodenec - veď predsa nie je rodič. Zobuď sa!
    Nikto totiž nespomínal, že sa starými rodičmi prevzali rodičovské práva - oni len doprevádzali člena rodiny. To preberanie rodičovských práv spomínaš len TY!!
    ČO NIE JE ZAKÁZANÉ - JE POVOLENÉ! Tak to vravia i právnici!!!
    A k prezidentovi - keď ochorie, je stanovené zákonom, kto ho môže zastupovať, keď ochorie sudca, predseda súdu určí náhradu - pretože tam sú dané iné kompetencie.
    avalik tak ked nie je mozne "splnomocnit" inu osobu ako zabezpecit prevzatie dietata, zo skolky inou osobou? ved skolky nie su 24/7 zariadenia a rodicia pracuju aj na zmeny, ci dochadzaju a pod. - to potom asi vacsina rodicov porusuje zakon ... ako to praktizujes ty - ak teda mas deti a nestihas z nejakych dovodov ich vyzdvihnut?
    profesional Zákln umožňuje nechať ustanoviť opatrovníka, alebo aj viacero, alebo osoby ktorým je dieťa zverené do dočasnej starostlivosti. Ale nie plnomocenstvom.
    Ja nič také nepraktizujem.
    avalik cize, skolka ma prevadzku do 17:00, ja pracujem do 18:00 ... to mam ziadat o ustanovenie opatrovnika v pracovne dni od 16:30 do 18:30? ci si podat navrh na tu dobu na zverenie do docasnej starostlivosti? ...

    hmmm ... super, teraz sudy nestihaju a ked takto by mal postupovat kazdy rodic tak uz vobec nestihnu ... deti aj skoncia povinnu skolsku dochadzku kym by to prebehlo

    nepraktizujes lebo este nemas deti?
    anet Škôlky majú tlačivo Splnomocnenie na preberanie dieťaťa ... stačí tam uviesť kto môže preberať dieťa a prísť ho predstaviť. Veď MŠ tiež nemôže dať dieťa hocikomu cudziemu.
    buchač Fujtajbl....nemôžem reagovať ironicky....zakopali sme s profesionalom vojnovú sekeru.

    Ale slušnou formou by som sa priklonil k postrehu, že asi fakt nemá deti.
    Lebo také názory by proste normálny rodič asi nemal...
    No ako pozerám, žeby sme tu zišli viacerí rodičia, ktorí ale nebudeme celkom " normálni "....či ?

    P.S.:
    Manželka bežne vyberala vnučku zo škôlky...teraz aj zo školskej družiny.
    ivka70 profesional, problem je teda vlastne len v nazve dokumentu: Splnomocnenie .... v nicom inom, ze?
    kukučka Tvoju podporu tam nevidno.

    Môže rodič, ktorý nemá dieťa v opatere splnomocniť ďalšie osoby na to, aby mohli dieťa vyzdvihnúť zo škôlky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.