Zavrieť

Porady

Dôchodok z Rakúska

Dobrý deň, prosím Vás, vie mi niekto poradiť ako to funguje s rakúskym dôchodkom. Mám 5 rokov odpracovaných v Rakúsku ako opatrovateľka. Už som poberateľkou starobného dôchodku na Slovensku, ale keďže mi na Slovensku priznali 278 eur za 30 odrobených rokov, v Rakúsku ešte stále pracujem na živnosť ako opatrovateľka. Kde, kedy a koho môžem požiadať o dôchodok z Rakúska. Počula som, že je to možné aj cez EU. Ale na koho sa tam obrátim? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Predtým, ako požiadate o dôchodok z Rakúska - píšete, že hodláte ešte naďalej v Rakúsku podnikať - si prepočítajte, koľko bude reálne navýšenie vášho príjmu. Pretože pri platbe minimálnych odvodov je dôchodok cca 40 EUR - ak ste platila odvody zo skutočného príjmu, podľa DP, niečo vyšší. Pri jeho výplate bude však strhnuté rakúske zdravotné poistenie zo sumy, ktorú tvorí súčet rakúskeho a slovenského dôchodku. Ak počkáte so žiadosťou a začnete rakúsky dôchodok poberať po skončení živnosti, budete dostávať dôchodok, ktorý bude zvýšený o bonus za roky "po". Žiada sa na príslušnej pobočke SP v SR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.