Zavrieť

Porady

Mám nárok na jeden voľný víkend do mesiaca?

Zdravím, chcela by som vedieť, či je to nejako dané v zákonníku práce, že musíme mať jeden voľný víkend do mesiaca, lebo ja pracujem v Merkury Markete a zamestnávateľ to berie tak, že na nedeľu nemôžme mať voľno, lebo to nie je pracovný deň, aj ked sme otvorený a ak chceme mať voľný víkend tak nám automaticky sám od seba dá jeden deň dovolenky cez týždeň, môže to robiť?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Aký týždenný úväzok máš v pracovnej zmluve ? Ak robíš cez víkend, máš volno v iný pracovný deň ? (koľko dní v týždni máš volno) ?
Dadula 44 Mám odrobiť 5 dní do týždňa a z toho dva dni voľna, ktoré máme väčšinou za sebou, ale on nám stopol víkend, až do vianoc. Iba ak si dáš dovolenku v strede týždňa, tak ti ho dá. Ale ked nemáš dovolenku nemáš voľný víkend
veronikasad Píšeš to dosť nezrozumitelne, ale myslím, že postup zamestnávatela je v poriadku, Ak máš stanovený 40 hod. týždenný prac.čas, musíš ho odpracovať, alebo si zobrať dovolenku. Keďže víkend je tvojim riadnym pracovným dňom a chceš naň ďalšie volno, chýbajúce hodiny musíš nahradiť dovolenkou.

Odsleduj si to na konkrétnom prípade, či máš odrobených 40 hodín, vrátane dovolenky, ak robíš na plný úväzok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial chceš volno čerpať v nedeľu, odvolaj sa na § 93 odst. 5 ZP

    (5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2014-a.html#93

    Mám nárok na jeden voľný víkend do mesiaca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.