Zavrieť

Porady

DPH

Prosím o radu, či si môžem uplatniť odpočet DPH pri obstaraní nehnuteľnosti.
Danú nehnutedľnosť má podnikateľ vo vlastníctve a dodávateľsky ju rekonštruuje. Vďaka! šošonka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    šošonka Pozri príspevok
    Prosím o radu, či si môžem uplatniť odpočet DPH pri obstaraní nehnuteľnosti.
    Danú nehnutedľnosť má podnikateľ vo vlastníctve a dodávateľsky ju rekonštruuje. Vďaka! šošonka
    Celkom nerozumiem otázke, ale ak myslíš, či si môže uplatňovať DPH z faktúr od dodávateľov za rekonšktrukciu, tak áno. Môže.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Skúste formulovať zadanie otázky podrobnejšie. Čo je to za nehnuteľnosť ?

    šošonka je offline (nepripojený) šošonka

    šošonka
    Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    [quote=šošonka;630335]Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu[/quote
    FA chodia na časť ešte neskolaudovanú alebo na časť po kolaudácii?

    šošonka je offline (nepripojený) šošonka

    šošonka
    Nie, celá budova je už skolaudovaná, ale majiteľ to dal skolaudovať, len preto aby nemal problém v tomto roku problém, lebo stavby, ktoré sa prenajímajú musia mať od nového roku nejaký energetický audit a to sú peniaze navyše. Takže stavba sa ďalej dorába, aj keď už v podstate podľa kolaudácie je hotová.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... a problém je vlastne v čom ? Existuje predsa technické zhodnotenie ... Daňovo odpisovať nemusíš - je tu možnosť prerušenia, účtovné odpisy sa prerušiť nedajú.
    A teraz pre zmenu nerozumiem prvej vete v pôvodnom zadaní ... to je iný príbeh ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    šošonka Pozri príspevok
    Daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve FO - podnikteľa, nehnuteľnosť celú rekonštruuje, ale časť z nej už používa na prenájom. Túto druhú časť vo 2/07 skolaudoval a v 12/07 mi povedal, aby som ju zaevidovala na kartu investič. majetku, ale neodpisovala, neviem čo s tým, pretože ešte aj v tomto roku stále prichádzajú faktúry na túto rekonštrukciu
    šošonka Pozri príspevok
    Nie, celá budova je už skolaudovaná, ale majiteľ to dal skolaudovať, len preto aby nemal problém v tomto roku problém, lebo stavby, ktoré sa prenajímajú musia mať od nového roku nejaký energetický audit a to sú peniaze navyše. Takže stavba sa ďalej dorába, aj keď už v podstate podľa kolaudácie je hotová.
    Tak ako to je ? Radi poradíme, ale nemôže byť v každom druhom príspevku iná verzia .

    šošonka je offline (nepripojený) šošonka

    šošonka
    Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
    Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    šošonka Pozri príspevok
    Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
    Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka
    Prečo iba časť faktúry si započítala do ceny nehnuteľnosti, a nie celú?

    šošonka je offline (nepripojený) šošonka

    šošonka
    Lebo iba časť z tej faktúry bola zaplatená a oveľa vyššia čiastka bola uhradená až v januári. Hodnotu nehnuteľnosti načítavam iba z uhradených faktúr, nie z došlých. šošonka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    šošonka Pozri príspevok
    Lebo iba časť z tej faktúry bola zaplatená a oveľa vyššia čiastka bola uhradená až v januári. Hodnotu nehnuteľnosti načítavam iba z uhradených faktúr, nie z došlých. šošonka
    A prečo?

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    šošonka Pozri príspevok
    Neviem, či ma rozumiete, ale mne sa zdá divné to, že zaradím do používania v decembri 07 budovu a už v nasledujúcom roku účtujem o technickom zhodnotení. Ide mi hlavne o to, že v 12/07, keď som nehnuteľnosť zaradila, do hodnoty tej budovy som započítala iba časť jednej faktúry, ktorá bola uhradená v decembri, ale ostatok z tej faktúry, keďže nebola uhradená v 12/07 už započítam do technického zhodnotenia v nasledujúcom roku.
    Neviem to zrozumiteľnejšie objasniť. Veľká vďaka za každú radu. šošonka
    Myslím, že nemáš čo objasňovať, lebo postup ktorý opisuješ je zlý.

    1. rok 07 a rok 08 sú dve rozdielne účtovné obdobia. Ak v priebehu roku 07 v ktorom zaradíš nehnuteľnosť dostaneš ešte jednu fa viažucu sa k zaradenej nehnuteľnosti, pôjde o zvýšenie vstupnej ceny.
    Ak dostaneš fa v nasledujúcom roku v Tvojom prípade v 08 a v 07 si nehnuteľnosť zaradila, pôjde o technické zhodnotenie.
    Je úplne normálne v 12/07 zaradiť a v 1/2008 technicky zhodnotiť.

    2. Uhradenie alebo neuhradenie fa nemá vplyv na zaradenie nehnuteľnosti. Možno Ťa mýli jednoduché účtovníctvo, kedy je príjmom alebo výdavkom iba to, čo si zaplatila. To však v Tvojom prípade neplatí.

    3. Do vstupnej ceny nehnuteľnosti si mala započítať všetky fa, ktoré máš k dispozícii a aj všetky doklady súvisiace so stavbou. Nie iba časť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.