Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti a prechod na plný úväzok

Zdravím,

mám otázku ohľadom mojej terajšej situácie. Založil som si 10/2010 živnosť - účelovo. Tento účel pominul a našiel som si novú prácu, kde nastupujem na plný úväzok do zamestnaneckého pomeru. Moja otázka znie:

Dá sa zrušiť živnosť tak, že:
- ukončím ju k 30.8.2011...tým, že nastupujem 5.9.2011 (vikend+sviatok) budem musiet ist tieto dni doplatit na VSZP

alebo

- ukončím živnosť k 5.9.2011. Nerad by som platil dalsi mesiac do VSZP, tak neviem ci je to mozne ukončiť aj k 5. dňu v mesiaci resp. zaplatil by som len pomernú časť?

alebo mi poradte iny postup, dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ThePuk Pozri príspevok
    Zdravím,

    mám otázku ohľadom mojej terajšej situácie. Založil som si 10/2010 živnosť - účelovo. Tento účel pominul a našiel som si novú prácu, kde nastupujem na plný úväzok do zamestnaneckého pomeru. Moja otázka znie:

    Dá sa zrušiť živnosť tak, že:
    - ukončím ju k 30.8.2011...tým, že nastupujem 5.9.2011 (vikend+sviatok) budem musiet ist tieto dni doplatit na VSZP

    alebo

    - ukončím živnosť k 5.9.2011. Nerad by som platil dalsi mesiac do VSZP, tak neviem ci je to mozne ukončiť aj k 5. dňu v mesiaci resp. zaplatil by som len pomernú časť?

    alebo mi poradte iny postup, dakujem
    Ak nie si povinným platitelom odvodov do SP, pomernú časť poistného na zdr.poistenie zaplatíš v rovnakej výške, či budeš SZČO, alebo samoplatitel. Je len na tvojom rozhodnutí k akému dátumu sa rozhodneš živnosť ukončiť.

    ThePuk je offline (nepripojený) ThePuk

    ThePuk
    Čiže...v žiadosti o ukončenie, ktorú pošlem na živnostenský úrad uvediem dátum 4.9.2011. Následne na účet VSZP zašlem platbu za august v plnej výške a taktiež v 10. mesiaci za 4 dni? potom už nič lebo som zamestnaný a platí všetko zamestnávateľ, je tak?

    nie, zatial neplatím do SP, len VSZP

    ThePuk je offline (nepripojený) ThePuk

    ThePuk
    Poradte mi prosim ako by ste to urobili v mojej situaci...nech to urobim spravne a nemam z toho ziadne dalsie opletacky...dakujem

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    ThePuk Pozri príspevok
    Poradte mi prosim ako by ste to urobili v mojej situaci...nech to urobim spravne a nemam z toho ziadne dalsie opletacky...dakujem
    Tie platby musia byť tak, aby sa ti všetko časovo pekne prelínalo a nemal si nevykryté obdobie. Zdravotné uhradiť k predchádzajúcemu dňu, ako ideš do PP. Predpokladám, že ťa zamestnávateľ ihneď prihlási do SP a ZP.

    ThePuk je offline (nepripojený) ThePuk

    ThePuk
    To predpokladam aj ja..

    Cize postup bude nasledovny:
    1. poslem na ZU list s ukoncenim zivnosti k 4.9. (5.9. nastupujem na TPP) spolu s ZL a kartickou DIC
    2. za 8/2011 zaplatim plnu sadzbu do VSZP a za 9/2011 alikvotnu cast za 4 dni

    mam si dat pozor este na nieco alebo je este nieco okrem tohoto potrebne urobit? dakujem velmi pekne za rady

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ThePuk Pozri príspevok
    To predpokladam aj ja..

    Cize postup bude nasledovny:
    1. poslem na ZU list s ukoncenim zivnosti k 4.9. (5.9. nastupujem na TPP) spolu s ZL a kartickou DIC
    2. za 8/2011 zaplatim plnu sadzbu do VSZP a za 9/2011 alikvotnu cast za 4 dni

    mam si dat pozor este na nieco alebo je este nieco okrem tohoto potrebne urobit? dakujem velmi pekne za rady
    na ŽU choď radšej osobne. Neviem, či kartičku DIČ nie je potrebné vrátiť priamo na DU. Zo ZP ťa ako SZČO ŽU odhlási.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    veronikasad Pozri príspevok
    na ŽU choď radšej osobne. Neviem, či kartičku DIČ nie je potrebné vrátiť priamo na DU. Zo ZP ťa ako SZČO ŽU odhlási.
    Len doplním, kartičku o pridelení DIČ je treba vrátiť do 15 dní od ukončenia podnikania.

    Ukončenie živnosti a prechod na plný úväzok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.