Zavrieť

Porady

Daňové priznanie dôchodcu

Dobrý deň,
neviete mi náhodou niekto poradiť pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov FO typu A?
Dôchodca pracoval na dohodu a mal príjmy zdaňované preddavkovou aj zrážkovou daňou. Podľa príkladu od p.Mihála (tu som niekde našla) som tlačivo vyplnila, len neviem, načo slúži oddiel III. P. Mihál radí, aby sa nevypĺňal.
Ale mňa by zaujímalo, kedy sa vlastne potom vypĺňa, pri akých dôchodkoch alebo v ktorých prípadoch...
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fairy7 je offline (nepripojený) fairy7

    fairy7
    fairy7 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    neviete mi náhodou niekto poradiť pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov FO typu A?
    Dôchodca pracoval na dohodu a mal príjmy zdaňované preddavkovou aj zrážkovou daňou. Podľa príkladu od p.Mihála (tu som niekde našla) som tlačivo vyplnila, len neviem, načo slúži oddiel III. P. Mihál radí, aby sa nevypĺňal.
    Ale mňa by zaujímalo, kedy sa vlastne potom vypĺňa, pri akých dôchodkoch alebo v ktorých prípadoch...
    Ďakujem za pomoc.


    Pomoooooooc...

    uršula5 je offline (nepripojený) uršula5

    uršula5
    podľa mňa by sa v oddiely III mal zaškrtnúť iba riadok 28
    Robila som jednu dôchodkyňu, ktorá mala prijmi nižšie ako 1/2 4025,70 a pokiaľ to nebolo zašrtnuté nevracalo to daň

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    fairy7 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    neviete mi náhodou niekto poradiť pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov FO typu A?
    Dôchodca pracoval na dohodu a mal príjmy zdaňované preddavkovou aj zrážkovou daňou. Podľa príkladu od p.Mihála (tu som niekde našla) som tlačivo vyplnila, len neviem, načo slúži oddiel III. P. Mihál radí, aby sa nevypĺňal.
    Ale mňa by zaujímalo, kedy sa vlastne potom vypĺňa, pri akých dôchodkoch alebo v ktorých prípadoch...
    Ďakujem za pomoc.

    Asi to bude tak, že sa odd. III. vyplní vtedy, ak si dôchodca uplatňuje v r.37 rozdiel (4025,70 - úhrnná suma dôchodku za zdaň. obdobie)....čo zrejme nie je Tvoj prípad.
    Vypĺňa sa, len ak sa uplatňuje zníženie základu dane .

    Juliska2 je offline (nepripojený) Juliska2

    Juliska2
    fairy7 Pozri príspevok
    Pomoooooooc...

    Vypĺňa sa pri dôchodcoch, ktorí poberajú dôchodok od 1.1. a chcú si uplatniť rozdiel medzi NČD a dôchodkom, príp. ak si chcú vrátiť daň pri príjme nižšom ako 1/2 NČD. /tak to viem ja/

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Ahojte,
    tiež sa pokúšam vyplniť DP A dôchodcovi, ktorý mal príjem nižší ako 1/2 NČD ale v oddiely III. sa nedá zaškrtnúť, že poberal dôchodok (r.28) bez toho aby sa zadala výška dôchodku.
    Ako zistím úhrnnú sumu dôchodkov? Z výpisu z účtu?
    Mám to oddiel III. vypĺňať, keď sa nejedná o uplatnenie rozdielu NZČ a dôchodku?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Netka Pozri príspevok
    Ahojte,
    tiež sa pokúšam vyplniť DP A dôchodcovi, ktorý mal príjem nižší ako 1/2 NČD ale v oddiely III. sa nedá zaškrtnúť, že poberal dôchodok (r.28) bez toho aby sa zadala výška dôchodku.
    Ako zistím úhrnnú sumu dôchodkov? Z výpisu z účtu?
    Mám to oddiel III. vypĺňať, keď sa nejedná o uplatnenie rozdielu NZČ a dôchodku?

    Odpoveď v prísp. č. 4 .

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Netka Pozri príspevok
    Ahojte,
    tiež sa pokúšam vyplniť DP A dôchodcovi, ktorý mal príjem nižší ako 1/2 NČD ale v oddiely III. sa nedá zaškrtnúť, že poberal dôchodok (r.28) bez toho aby sa zadala výška dôchodku.
    Ako zistím úhrnnú sumu dôchodkov? Z výpisu z účtu?
    Mám to oddiel III. vypĺňať, keď sa nejedná o uplatnenie rozdielu NZČ a dôchodku?
    citujem z poučenia na vyplnenie DP A :
    Riadky č. 28 a 29 vyplňuje len daňovník - poberateľ dôchodku (ov) uvedených v § 11 ods. 7 zákona, alebo daňovník, ktorému bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku (k 1. januáru) zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva priznaniea ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v ustanovenej výške (§ 11 ods. 7 zákona ) - ak suma dôchodku (ov) v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje vypočítaný základ dane na daňovníka, zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi a vypočítanou sumou nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a vyplatenou sumou dôchodku (ov) podľa pomôcky.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Mätúce je asi to, že ak sa DP vyplňuje na drsr, tak v prípade, že tento odd. nijako nevyplníme, keď nechceme uplatňovať NČZD, tak r. 37 vyznačuje zvýraznene (akoby mal byť vyplnený).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    alušik Pozri príspevok
    Mätúce je asi to, že ak sa DP vyplňuje na drsr, tak v prípade, že tento odd. nijako nevyplníme, keď nechceme uplatňovať NČZD, tak r. 37 vyznačuje zvýraznene (akoby mal byť vyplnený).

    Môže byť, ja tam nechodím vyplňovať, tak nepoznám tento podraz

    Daňové priznanie dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.