Zavrieť

Porady

SZČO finančný príspevok pri poklese príjmov

Dobrý večer,

chcel by som sa poradiť ako je to s nárokom na príspevok od štátu v prípade poklesu tržieb SZČO.
Bol som s pozitívne testovanými osobami a musel som ostať podľa nariadenia vlády v karanténe. Nevolal som ale doktorovi ohľadom toho, že ostávam v karanténe.
Môžem si požiadať o príspevok náhrady príjmu? Nebude s tým problém, že sa nemám ako preukázať, že som skutočne aj bol v tej karanténe týždeň?

Teraz som sa zas dostal, do situácie, že mi po dvoch týždňoch vyšiel pozitívny AG test.
Zas musím do karantény. Týždeň v práci stratený. Ak ma lekár vypíše na PN nemal by som stratiť nárok na príspevok na náhradu poklesu príjmov, nemýlim sa?

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil Šimčo : 07.02.22 at 20:40
14 komentárov     zbaliť
veronikasad Platíš odvody do sociálnej poisťovne a pýtaš sa na nemocenské? Či sa pýtaš na nárok na príspevok pre SZČO z titulu poklesu príjmov - Opatrenie č. 2 ?
Šimčo Opatrenie č.2

Nenahlasoval som karanténu. Schvália mi ho?
veronikasad platíš odvody do SP ako povinne poistená szčo ?
Šimčo Áno, len mi ide o to, aby som nemal nejaké problémy, že som to nejak zneužil, pretože, ak by to niekto kontroloval, môže si opýtať nejaké potvrdenie o karanténe či nie? Nejak predsa musím preukázať, že som z toho dôvodu ako SZČO musel ostať doma v karanténe a preto mi ten príjem klesol.
veronikasad Trošku to máš popletené. Nárok na príspevok z Opatrenia č. 2 vzniká z titulu poklesu tržieb - porovnáva sa aktuálny mesiac s rovnakým mesiacom roku 2016 alebo priemerom roku 2019
UP neskúma dôvod poklesu tržieb, odoslaním výkazu čestne prehlasuješ že splňaš podmienky pre jeho poskytnutie.

Len nerozumiem prečo porušuješ platné nariadenia a karanténu nenahlasuješ svojmu lekárovi. Vystavenie PN-ky nie je povinné.
Šimčo Pokles tržieb môže žiadateľ preukázať jedným zo spôsobov:

Porovnávaním tržby za vykazovaný mesiac s tržbou za rovnaký mesiac roka 2019, 2020 alebo 2021 (napr. pre vykazované obdobie 01/2022 - predchádzajúce je 01/2019, alebo 01/2020, alebo 01/2021).
Porovnávaním priemeru tržieb v roku 2019, 2020 alebo 2021 (teda 1/12 tržieb za rok 2019, 2020 alebo 2021) s tržbou za vykazovaný mesiac - oprávnení sú iba tí, ktorí vykonávali zárobkovú činnosť celý rok 2019 alebo 2020 alebo 2021.
veronikasad čo si tou citáciou chcel povedať ?
Šimčo Že trošku ste sa tam poplietli či sa mýlim?
veronikasad Nepoplietla, citovala som len jednu z možností nároku. Je ich viac, treba si vybrať tú správnu, ktorá sa konkrétneho živnostníka týka, v závislosti od začiatku podnikania.
Šimčo Karanténu som nenahlásil, pretože zom skutočne ostal v izolácii.
veronikasad ale tvoj doktor by o tom mal vedieť. Nie si povinný dať si vystaviť PN-ku keď nechceš poberať nemocenské. A karanténu tiež ukončuje lekár.
Šimčo No áno. Preto som sa opýtal. Ak mám mať problémy z toho, nejdem do toho. Bola to moja chyba.. Ale škoda to nevyužiť, keď mám nárok. Len nemám ten záznam o karanténe nikde v prípade kontroly.
kn-alka Opatrenie č.2 vôbec nesúvisí s karanténou, máš nárok pri poklese tržieb, neskúmajú z akého dôvodu bol pokles tržieb - prečítaj si poriadne podmienky
Šimčo Preštudoval som si to. Je to tak.
Ďakujem za ochotu vysvetliť.

Prajem pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak budeš mať pokles tržieb z dôvodu, že si bol v karanténe (nemusíš byť PN), tak nárok na príspevok samozrejme máš. Veď je to príspevok pri poklese tržieb z dôvodu pandémie a ty si bol v karanténe a z tohto dôvodu máš pokles tržieb. ....samozrejme, že to treba využiť. A máš na to právo.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka netreba k tomu žiadny dôvod, pri poklese tržieb pri opatrení č.2 sa na dôvod vôbec neprihliada.
    mondes Áno, máš pravdu. Len potom pri prípadnej kontrole, ak zistia, že bol na PN z iného dôvodu ako Covid, tak môžu príspevok žiadať späť. ...ja som sa asi zle v príspevku vyjadrila, ale pán sa pýtal, že ak bol v karanténe, či má nárok na príspevok pri poklese tržieb.
    Šimčo Dobrý deň,

    potreboval by som sa ešte poradiť ohľadom vypĺňania výkazu opatrenia č.2.

    Správne rozumiem podmienky oplatnenia príspevku a to tak, že môžem si zvoliť či porovám priemer tržieb za rok 2021 s tržbou za vykazovaný mesiac (v mojom prípade je to január 2022)?

    Nerozumiem velkom kolonkám celkova tržba za predchádzajúce obdobie podľa účtovníctva

    Čiže je to súčet tržieb (faktúr), ktoré mi boli v tom roku uhradené (počíta sa aj faktúra za december 2020 (nakoľko bola uhradená až v roku 2021 (v januári).
    Správne?

    Potom je tam kol9nka celkova tržba za vykazované obdobie podľa účtovníctva.

    To znamená tržby do dnes (čiže decembrová faktúra z 2021 + táto januarová, na ktorej mám pokles?

    Ešte jedna kolonka vo výkaze mi nie je úplne jasná.

    Čistý príjem z pracovného pomeru za žiadaný kalendárny mesiac.

    To znamená faktúra, na ktorej mám pokles mínus soc. a zdravotná?

    Ďakujem za vysvetlenie
    Katy a R čo ti na tom nie je jasné - máš pracovný pomer? - tak tam uvedieš čistý príjem z výplatnej pásky. A mal by si prečítať návod - všetko tam je vysvetlené
    Šimčo Návod som čítal. Nie som zamestnanec.
    kn-alka tak ak nie si zamestnanec, kolonku pre zamestnanca nevyplňuješ - respektívne napíšeš 0
    Šimčo Presne o toto mi ide. V prípade kontroly. Ako sa preukážem? A čím?
      zbaliť
    Šimčo Presne tieto som všetky pozeral.

    SZČO finančný príspevok pri poklese príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.