Zavrieť

Porady

náhrada príjmu pri dočasnej PN

Prosím skúsených mzdárov o radu: zamestnanec odpracoval riadnu pracovnú smenu dňa 05 08. Večer v domácnosti sa mu stal úraz. PN je vypísaná odo dňa 05.08.2016. Ako mám postupovať pri náhrade príjmu /prvých 10 dní/, keď odpracoval smenu? Budem posudzovať len ďaľších 9 dní, t.j. od 06.08 do 14.08? Na dotaz v soc poist. som dostala len odkaz, že postupujem podľa zákona 462, ale nevedeli podať praktickú radu.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    5.8.2016 bude mať zaplatenú smenu. Ty mu zaplatíš náhradu príjmu od 6.8. do 14.8.2016, t.j. 9 kal. dní. Alebo mu vrátiš PN, aby lekár opravil začiatok PN od 6.8.2016 a potom zaplatíš náhradu príjmu od 6.8.-15.8.2016.

    Zákon 462/2003

    § 4
    Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre
    chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného3
    )
    na výkon činnosti zamestnanca alebo mu
    bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného
    predpisu4) (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“)
    a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný
    príjem podľa osobitných predpisov,5) ak tento zákon
    neustanovuje inak.
    Naposledy upravil katka50 : 15.08.16 at 06:59
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zorenka1 ďakujem za rýchlu odpoveď. Pn mu vracať nebudem, je v nemocnici, stav si vyžadoval operáciu /zlomenina/. Môžem uznať na dni 6-7.08 25% a ďaľších 7 dní //od 08 do 14.08/ 55%?ďakujem za odpoveď Katka
    katka50 Áno, presne tak. Len budeš mať problém so Soc. poisťovňou, lebo ona bude evidovať PN od lekárky od 5.8.2016 a Ty vykážeš v Mesačnom výkaze o 1 deň v v počte kal. dní viac. Mala som podobný prípad a riešila som ho opravou PN.
    Zorenka1 Ak máš túto skúsenosť, určite budem mať problém ten istý. Môžem sa tomu vyhnúť, ak mzdu v úkole za 05.08 mu prepočítam k predošlým pracovným dňom a PN mu vykážem od 05.08. Faktom je, že na PN nie je evidovaná hodina úrazu, len dátum.
      zbaliť

    náhrada príjmu pri dočasnej PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.