Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely

Idem prvýkrát učtovať v Pohode kurzové rozdiely. Prišla mi faktúra z Čiech. Prosím, môže mi niekto vysvetliť postup podobne ako bolo vysvetlené učtovíctvo v svokrinej kuchyni?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Princíp kurzových rozdielov spočíva v tom, že pri zaúčtovaní zahraničnej faktúry sa použije prepočet na SKK určitým kurzom (obyčajne dňom vystavenia fa). Pri úhrade fa sa prepočítava kurzom platným v deň úhrady. Ak by sa náhodou tieto kurzy zhodovali, kurzový rozdiel ti nevzniká. Predpokladám, že tieto kurzy sú rozdielne. Potom ti na účte záväzku vzniká rozdiel, ktorý sa zúčtuje buď 321/663 alebo 563/321, a to podľa toho, na ktorej strane účtu 321 potrebuješ rozdiel vyrovnať. O kurzových rozdieloch, okrem prípadu prepočtu pri účtovnej závierke, účtuješ teda nie pri zaúčtovávaní fa, ale pri jej úhrade. Nepoznám tvoj SW, ale najnovšie SW sú vybavené tak, že tento kurzový rozdiel počítajú automaticky pri účtovaní banky.

    fajnovka je offline (nepripojený) fajnovka

    fajnovka
    Dobre to vysvetlil Dušan - presne tak to robí aj Pohoda, pri úhrade ti automaticky zaúčtuje kurzový rozdiel - treba kuknúť či máš dobre nastavené účty v Globálnom nastavení - cudzie meny

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    A ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ? Zlikvidovala som faktúru uhradenú v EUR a keď sa nastavím v banke na túto úhradu na záložku Likvidácia vidím tam vzniknutý kurzový rozdiel ale čo s ním ďalej? V peňažnom denníku nikde zaúčtovaný kurzový rozdiel nevidím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.