Zavrieť

Porady

Sociálny fond §6

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Sociálny fond nevytváraný zo zisku považujem za prepašovaný kúsok socializmu bývalou pani ministerkou do dnešnej doby. Vzhľadom na to, že môžu byť postihy za jeho nevytváranie prosím o upresenie odstavcov v §6 Zákona o sociálnom fonde.

§ 6
(1) Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa.
Otázka: Aká je definícia osobitného účtu. (Pre JÚ a PÚ)

(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1.
Otázka: Špeciálne účty v bankách pre prostriedky soc. fondu podnikatelia zrušili. Ako sa naplní litera tohoto odstavca.

(3) Zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

(4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka.
Otázka: Technicky čo to znamená zúčtovanie.

Je mi hamba, že o soc. fonde neviem skoro nič, ale je to z dôvodu že v malých firmách bola réžia akolo sociálneho fondu temer rovná výške vytvoreného soc. fondu.

Prosím o informácie.

Ďakujem

apo
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
apo: http://www.porada.sk/t66705-novela-z...-1-2008-a.html
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Práve na základe toho, že som si ráno prečítal odkaz na novelu zákona o soc. fonde účinú od 1.1.2008 som vstúpil sebe do svedomia, že predsa by som nemal sociálny fond ignorovať a naviac, že tento môj negatívny postoj si celkom radi osvojujú aj moji klienti. Keď Inšpektorát práce začne robiť ofuky bude zle.

Ustanovenia paragrafu 6 mi nie sú jasnejšie ani po prečítaní informácie z Draka.

Moja otázka smerovala hlavne k tomu, či musí byť založený samostatný účet v banke, alebo nie. Od ujasnenie si tejto zásady sa ostatné ustanovenia dajú logicky odvodiť.

Takže musí byť pre sociálny fond zriadený v banke samostatný účet aj keď zamestnávateľ má jedného zamestnanca a náklady na vedenie BÚ sú vyššie ako prídel do sociálneho fondu? A je táto požiadavka rovnaká pre vedenie JÚ aj PÚ. Lebo v PÚ si osobitný účet môžem vysvetliť rôzne.

Na túto otázku ak dostanem odpoveď už ďalej si poradím.

Ďakujem pekne za príspevok

apo
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Nie je potrebný samostatný účet v banke na prostriedky SF. Táto povinnosť, ak sa nemýlim zanikla minulý rok.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

smith Pozri príspevok
Nie je potrebný samostatný účet v banke na prostriedky SF. Táto povinnosť, ak sa nemýlim zanikla minulý rok.
Ako splníme v JÚ požiadavku zákona viesť prostriedky sociálneho fondu na osobitnom účte?

Ako to teda urobíme.

apo
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
apo Pozri príspevok
Ako splníme v JÚ požiadavku zákona viesť prostriedky sociálneho fondu na osobitnom účte?

Ako to teda urobíme.

apo
Tvorbu a čerpanie eviduješ v knihe soc.fondu. A do peňažného denníka dostaneš ako nepeňažnú operáciu - tvorbu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

smith Pozri príspevok
Tvorbu a čerpanie eviduješ v knihe soc.fondu. A do peňažného denníka dostaneš ako nepeňažnú operáciu - tvorbu.
Je to pomocná kniha a nie účet. V minulosti som na tento účel spravil knihu soc. fondu vo forme exel tabuľky, lebo som nemal soft ktorý soc. fond mal riadne ošetrený.

A táto nejednoznačnosť ma priviedla k tomu, že som soc. fond prestal účtovať celkom.

Aby sme sa nemotali kolom dokola tak prosím o stanovisko za ktorým si bude diskutujúci stáť, že napríklad pomocná kniha sociálneho fondu napĺňa požiadavku §6 odstavec 1 vedenie sociálneho fondu na osobitnom účte zamestnávateľa.

Ak niekto dá takéto stanovisko, môžeme túto tému uzavrieť.

Ďakujem za príspevky.

apo
Naposledy upravil apo : 13.12.07 at 19:54
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Bude ti to stačiť takto ?

Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.


A zdroj tohto textu je tu :



http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=38&Itemid=68
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Infarkt, to sú argumenty, ktoré som nepoznal a teraz mi nič iné nezostáva len sa sociálnym fondom zaoberať.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

apo
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doplním, že v niektorých detailoch sa od r.2008 postupuje inak, viac viď vyššie priložený link do DRAK-a.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jozef Mihál Pozri príspevok
Doplním, že v niektorých detailoch sa od r.2008 postupuje inak, viac viď vyššie priložený link do DRAK-a.
Práve informácia z Draka o zvýšení prídelu aj tam kde nie sú odbory o 0,5 % navyše v tvorbe fondu je fajn. Ďalej že už v zákone nie je stanovené v % načo sa má fond použiť je dobrá správa.

Takže ako som vyššie uviedol ideme tvoriť sociálny fond a aj ho míňať.

Ďakujem za všetky príspevky.

apo
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

V zákone o sociálnom fonde sa u uvádza, že za určitých mzdových podmienok
/ ak je mzda nižšia ako dvojnásobok životného minima/, že zamestnávateľ povinný uhrádzať zamestnacovi náklady na mesačné cestovné, ktoré ma zamestnanec doložiť. A okrem príspevku do sociálného fondu 0,6%
z hrubej mzdy ešte navyše minimálne 200 Sk na cestivné náklady.
Ale ako to je, ak /konkretný príklad/ zamestnankyňa necestuje do zamestnania
z dediny medzimestkým autobusom /vzdialenosť asi 20 km/, ale osobným automobilom s manželom, tam aj späť. Jej manžel totiž chodí ako živnostník
do toho istého mesta každý deň do svojej prevádzky. Automobilom by chodil
tak či tak. Je potom povinnosť uhrádzať jeho manželke, zamestnankyni cestovné náklady. Manžel ma tento osobný automobil , vedené ako svoje firemné auto.
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

Mám otázku. Môže sa cestovné a sociálny fond zamestnancovi vyplácať
každý mesiac , prípadne štvrťročné / to sa objaví aj vo výplatnej páske/, alebo len raz ročne? Myslím, že je to do konca februára následujúceho roka.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Cestovanie osobným autom nie je postovanie prostriedkom autobusovej dopravy §7 odstavec 3.

apo
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jano23 Pozri príspevok
V zákone o sociálnom fonde sa u uvádza, že za určitých mzdových podmienok
/ ak je mzda nižšia ako dvojnásobok životného minima/, že zamestnávateľ povinný uhrádzať zamestnacovi náklady na mesačné cestovné, ktoré ma zamestnanec doložiť. A okrem príspevku do sociálného fondu 0,6%
z hrubej mzdy ešte navyše minimálne 200 Sk na cestivné náklady.
Ale ako to je, ak /konkretný príklad/ zamestnankyňa necestuje do zamestnania
z dediny medzimestkým autobusom /vzdialenosť asi 20 km/, ale osobným automobilom s manželom, tam aj späť. Jej manžel totiž chodí ako živnostník
do toho istého mesta každý deň do svojej prevádzky. Automobilom by chodil
tak či tak. Je potom povinnosť uhrádzať jeho manželke, zamestnankyni cestovné náklady. Manžel ma tento osobný automobil , vedené ako svoje firemné auto.
Odpoveď je jednoduchá: manžel ako SZČO si účtuje PHL vo svojom účtovníctve firmy. Teda manželka nemá žiadne výdavky.
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jano23 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
Je to možné, ak ho vyplatíte mesačne, tak účtovať mesačne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jano23 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
niečo som zmeškala ? pokiaľ viem, sociálny fond sa nevypláca zamestnancom, ale z neho sa im prispieva na rôzne účely podľa zákona..... najčastejšie na stravovanie a v tom prípade každý mesiac.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

liba2 Pozri príspevok
niečo som zmeškala ? pokiaľ viem, sociálny fond sa nevypláca zamestnancom, ale z neho sa im prispieva na rôzne účely podľa zákona..... najčastejšie na stravovanie a v tom prípade každý mesiac.
On asi myslel ten doplatok cestovného na cestu do zamestnania, aspoń som to tak pochopila.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tweety Pozri príspevok
On asi myslel ten doplatok cestovného na cestu do zamestnania, aspoń som to tak pochopila.
O.K. takže tiež príspevok na dopravu...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

liba2 Pozri príspevok
O.K. takže tiež príspevok na dopravu...
Hoci v jeho prípade diskutabilný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať