Zavrieť

Porady

Prelom rokov

Potrebovala by som poradiť s účtovnými prípadmi na prelome rokov.
Ako mám zaúčtovať tovar, ktorý sme vyfaktúrovali v decembri 2007 ale tento tovar nám príde až v r. 2008 aj s došlou faktúrou. Vystavovali sa ostré faktúry a nie zálohové. Účtujem PU spôsob A.
A čo ešte v prípade predaja na komis. Tovar bol predaný v r. 2007 ale dodávateľ nám vystavil faktúru až v 01/08. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť s účtovnými prípadmi na prelome rokov.
    Ako mám zaúčtovať tovar, ktorý sme vyfaktúrovali v decembri 2007 ale tento tovar nám príde až v r. 2008 aj s došlou faktúrou. Vystavovali sa ostré faktúry a nie zálohové. Účtujem PU spôsob A.
    A čo ešte v prípade predaja na komis. Tovar bol predaný v r. 2007 ale dodávateľ nám vystavil faktúru až v 01/08. Ďakujem za radu.
    1. Nakupujete tovar za účelom jeho ďalšieho predaja? Ak áno, tak ste nemali fakturovať, keď ešte nenastalo dodanie tovaru. Nemôžete predávať niečo, čo nemáte. Mohlo ísť len o zálohové faktúry, ktoré sa neúčtujú a následne podľa platby vyúčtovanie DPH faktúrou.

    2. Komis... Dodávateľ mal vystaviť faktúru s dátumom dodania v 2007 (bez ohľadu dátumu vystavenia). Potom môžeš dať faktúru aj do 2007, alebo cez časové rozlíšenie 131,132/383326 a v 2008 faktúru 383326/321.
    Naposledy upravil Gabi03 : 25.01.08 at 05:58

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    1.Minulý rok sme to robili cez zálohové faktúry ale je to komplikovanejšie tak mi auditorka poveda, že to môžem dať priamo na faktúry a zaúčtovať ako časové rozlíšenie, len neviem či mala pravdu. Skúste mi poradiť čo teraz s tým. Zaúčtovať výnosy do r. 08 alebo r.07
    2. Ak bude faktúra vystavená s dátumom dodania v r.08 nemôže to ísť cez časové rozlíšenie. Ak nie tak čo s tým????

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    A ešte som zabudla dodať k bodu č. 1, že to nešlo na zálohové faktúry z toho dôvodu, že sme si mysleli, že tovar nám dodajú ešte v r.2007.
    Katarína Cigánová
    súhlasím s Gabi v bode č. 1 , ale v bode č. 2 by som účtovala cez nevyfakturované dodávky - k 31.12.2007 131,132/326 , + ešte int : 504/132 , v roku 2008 ked príde fa od dodavatela 326/321. Tým pádom mám v. r2007 v nákladoch predaný tovar a zúčtovávam len nevyfakturovanú dodávku . účet 383 podla mna slúzi na trochu iné pripady

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ivetkavrb Pozri príspevok
    K 1. mám to dať do výnosov r.2007 alebo 2008???
    Ešte raz ďakujem
    V príspevku #2 máš predsa odpoveď. Ak si nič nedodala, nemáš čo faktúrovať... Takže maximálne storno faktúra....

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Chcela by som sa uistiť ako je to s úhradou ZP a SP za december 2008. Môže byť uplatnené do daň. výdavkov, hoci bolo zaplatené v januári 2009 v EUR (sumu si prepočítam na SK a uplatním do výdavkov). Je to tak???

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Poradí niekto: zdravotné a sociálne poistenie za december zaplatené v januári si uplatním do daňových výdavkov za január???

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Už som našla v inej porade, že odvody za december 2008 uhradené v januári 2009 sa zahrnú do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie 2009.

    No ako je to s faktúrou za poskytnuté služby v decembri 2008 (v texte fa je uvedené "za práce vykonané v decembri 2008), ktorá bola uhradená až v januári 2009. Tieto príjmy si daňovník zdaní až v roku 2009??? Musí daňovník, ktorý mal len príjem zo živnosti, a to 20 tis. podať daňové priznanie? Veľmi pekne prosím o radu, za čo vopred ďakujem.

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Prosííííím poradí mi niekto? Ide o jednoduché účt., prípadne evidenciu podľa § 6 ods. 10 ZDzP. Viem, že asi sa pýtam na banality, ktoré sú každému jasné, ale mne predsa nie.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    halimino Pozri príspevok
    Už som našla v inej porade, že odvody za december 2008 uhradené v januári 2009 sa zahrnú do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie 2009.

    No ako je to s faktúrou za poskytnuté služby v decembri 2008 (v texte fa je uvedené "za práce vykonané v decembri 2008), ktorá bola uhradená až v januári 2009. Tieto príjmy si daňovník zdaní až v roku 2009??? Musí daňovník, ktorý mal len príjem zo živnosti, a to 20 tis. podať daňové priznanie? Veľmi pekne prosím o radu, za čo vopred ďakujem.
    Ak sa FA týka roku 2008, tak ju zaúčtuješ do knihy záväzkov.Týmto spôsobom vstúpi do výkazu o majetku a záväzkoch v roku 2008 a prenesie sa Ti ako neuhradený záväzok do roku 2009.

    Ak bola FA uhradená až v roku 2009, bude to Výdavok až v roku 2009. (či ovplyvňujúci základ dane alebo nie záleží na konkrétnom prípade)

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    Vďaka, atka4. Takže aj všetky príjmy za rok 2008, ktoré boli uhradené až v roku 2009 vediem v roku 2008 ako pohľadávky.

    Tým pádom asi aj výdavky za rok 2008 vediem ako záväzky za rok 2008 a môžem si ich uplatniť ako VOZD až v roku 2009 (napr. aj daň z mot. vozidiel za rok 2008), je to tak?????

    halimino je offline (nepripojený) halimino

    halimino
    halimino Pozri príspevok
    Vďaka, atka4. Takže aj všetky príjmy za rok 2008, ktoré boli uhradené až v roku 2009 vediem v roku 2008 ako pohľadávky.

    Tým pádom asi aj výdavky za rok 2008 vediem ako záväzky za rok 2008 a môžem si ich uplatniť ako VOZD až v roku 2009 (napr. aj daň z mot. vozidiel za rok 2008), je to tak?????
    posúvam

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    halimino Pozri príspevok
    Vďaka, atka4. Takže aj všetky príjmy za rok 2008 =pohľadávky zaúčtované v roku 2008, ktoré boli uhradené až v roku 2009 vediem v roku 2008 ako pohľadávky.áno

    Tým pádom asi aj výdavky za rok 2008 vediem ako záväzky za rok 2008 Výdavkami sú až po zaplatení /len nesprávna formulácia, zaúčtované došlé faktúry a iné plnenia napr. zo zmlúv a pod., ale rozumiem, čo chceš povedať.../ a môžem si ich uplatniť ako VOZD až v roku 2009 po úhrade (napr. aj daň z mot. vozidiel za rok 2008), je to tak?????
    áno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.