Zavrieť

Porady

MUSÍM PLATIŤ ODVODY V PRÍPADE, ŽE MÁM DVE ZAMESTNANIA Z OBIDVOCH MIEZD??

Som zamestnaný na trvalý prac. pomer v jednom zamestnaní ako učiteľ, kde platím riadne odvody aj dane. Okrem toho však mám ďalšie zamestnanie, kde mám v plate dve zložky: a) jedna je stabilná - ide o skrátený učiteľský úväzok (130 E brutto) a b) druhá je pohyblivá a je na dohodu - ide o dohodnutú mzdu na hodinu za odpracovaný čas v tom mesiaci.
Poprosil by so o radu, že ako je to s touto druhou mzdou - viem, že z nej platím plnú daň bez odpočítateľnej položky, ale neviem ako je to s odvodmi. Musím ich platiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter N. Pozri príspevok
    Som zamestnaný na trvalý prac. pomer v jednom zamestnaní ako učiteľ, kde platím riadne odvody aj dane. Okrem toho však mám ďalšie zamestnanie, kde mám v plate dve zložky: a) jedna je stabilná - ide o skrátený učiteľský úväzok (130 E brutto) a b) druhá je pohyblivá a je na dohodu - ide o dohodnutú mzdu na hodinu za odpracovaný čas v tom mesiaci.
    Poprosil by so o radu, že ako je to s touto druhou mzdou - viem, že z nej platím plnú daň bez odpočítateľnej položky, ale neviem ako je to s odvodmi. Musím ich platiť?
    Z dohody zamestnanec neplatí žiadne odvody. Keďže nezs.časť základu dane máš uplatnenú u hlavného zamestnávatela, nemôžeš si ju uplatniť pri dohode. Ak tvoj mesačný príjem z dohody nepresiahne cca 165€, je zrazený zrážkovou daňou, ktorá sa považuje za vysporiadanú a nemusíš ho uvádzať v daňovom priznaní.

    Ak však tvoj príjem u hlavného zamestnávatela po odpočítaní odvodov nedosiahne výšku nezd.časti základu dane (pre rok 2010 sumu 4025,70€), môžeš aj príjem z dohody zahrnúť do daňového priznania alebo ročného zúčtovania dane a DU a lebo zamestnávatel ti zrazenú daň (alebo jej časť) vráti.

    Uveď ešte prosím výšku príjmu u hlavného zamestnávatela. Odvody musíš z prac. zmluvy platiť aj na skrátený úväzok, ak však presahujú max. vymer. základ pre jednotlivé druhy poistenia, môžeš požiadať SP o vrátenie preplatku.
    Naposledy upravil veronikasad : 15.12.10 at 15:05

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Marína, Andyke, Katy a R, danushka, Paula, Sabadka, Xanti
    7

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter N. Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, ale neviem koľko je vymeriavací základ (ako ho vypočítam)? a Kedy si môžem uplatniť to vrátenie preplatku v SP? na konci roka? či na začiatku ďalšieho?
    a ešte jedna otázočka: z tej zložky, z ktorej platím odvody (v tom druhom zamestnaní) mi idú peniaze aj do druhého dôchodkového piliera?

    ešte raz vďaka
    (máme totiž na škole totálne neschopnú učtovníčku a má v týchto veciach jeden veľký guláš, a keď si to nezistím sám, prídem o peniaze!
    V tabulke v priloženom príspevku máš aktuálne vymer. základy podla jednotlivých fondov. Ak súčet tvojej mzdy z obidvoch prac. pomerov (nie dohody) prekračuje niektoré maximum, môžeš požiadať o vrátenie preplatku v SP. V zákone nie je stanovené ako často - minimálne pred koncom roka by bolo vhodné.

    http://www.porada.sk/1392368-post2.html

    Ak si prihlásený v II. pilieri, SP odvádza príspevky do príslušnej DSS z obidvoch zamestnaní.

    Otázky na ktoré sa pýtaš nie sú "v pracovnej náplni" mzdovej účtovníčky zamestnávatela. To si musí "ustriehnuť" zamestnanec sám.

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    ďakujem za odpoveď, ale neviem koľko je vymeriavací základ (ako ho vypočítam)? a Kedy si môžem uplatniť to vrátenie preplatku v SP? na konci roka? či na začiatku ďalšieho?
    a ešte jedna otázočka: z tej zložky, z ktorej platím odvody (v tom druhom zamestnaní) mi idú peniaze aj do druhého dôchodkového piliera?

    ešte raz vďaka
    (máme totiž na škole totálne neschopnú učtovníčku a má v týchto veciach jeden veľký guláš, a keď si to nezistím sám, prídem o peniaze!

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    Už tomu rozumiem. Vďaka, vieš to dobre vysvetliť. (Mohla by si byť učiteľkou )
    Ale, nehnevaj sa za poznámku, kto iný by mal vedieť čo mi má dať do výplaty a čo z nej odviesť, keď nie mzdová účtovníčka s personalistkou? Ja som platený, aby som učil deti a ony sú za znalosť zákoníka práce, či sa mýlim?

    Každopádne som rád, že je takáto možnosť rýchlych odpovedí.
    Ešte raz vďaka a pekné sviatky

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter, neodpustím si poznámku tiež - na obhajobu mzdárok (tú vašu nepoznám). Z toho čo si napísal, mzdárka nerobí žiadnu chybu. Len ty ako zamestnanec sa musíš zaujímať, ako dostať euráčiky od štátu, ktoré ti patria. Od toho je tu porada a ochotní ľudia na nej ... ZP týkajúci sa jej práce hádam ovláda. Že niektorí ľudia chcú vedieť viac je výhodou (včera som cestovala v čase-nečase z PD do Blavy, aby som získala informácie k novele zákona o soc. poistení priamo od ministra práce ).

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    Za tvoju poctivosť Ti patrí všetka česť, Veronika, tak by k tomu mal pristupovať, koniec-koncov, každý. Veď aj ja sa každý deň presvedčujem o tom, že čo si nevybavím sám, to za mňa nespraví nikto.
    Hlavné je teraz, že už viem na koho sa v budúcnosti obrátiť

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    Zdravím, zistil som, že do 2. piliera mi idú odvody len z jedného zamestnania, pozrel som si to v aktuálnom výpise s útu v DSS. Kde mám hladať chybu? v Sociálnej poisťovni či u zamestnávateľa?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter N. Pozri príspevok
    Zdravím, zistil som, že do 2. piliera mi idú odvody len z jedného zamestnania, pozrel som si to v aktuálnom výpise s útu v DSS. Kde mám hladať chybu? v Sociálnej poisťovni či u zamestnávateľa?
    v sociálnej poisťovni. Ale "prsty" v tom môže mať aj zamestnávatel, ak neplatí odvody do SP.

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    No tak to bude najkôr v SP, lebo zamestnávateľ platí odvody aj za to, za čo nemá :-))
    Musím tam napísať.
    Vďaka, Veronika, a želám príjemné a oddychové sviatky!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peter N. Pozri príspevok
    Som si istý, pretože to mám na výplatnej páske.
    To že to máš na výplatnej páske neznamená, že odvody išli do SP. Ak je zamestnávatel v platobnej neschopnosti, zrazené poistné neodošle (je to trestný čin) a následne ani SP nepošle do II. piliera.
    Nepamätám si už presné znenie zákona o starobnom dôch. sporení, myslím, že v takomto prípade SP posiela potom odvod do DSS zo svojich prostriedkov a nedoplatok si vymáha od zamestnávatela. Ale je tam časový posun niekolko mesiacov.

    Zoznam neplatičov do SP (nad určitú sumu nedoplatkov) nájdeš tu

    http://www.socpoist.sk/77/487s

    Peter N. je offline (nepripojený) Peter N.

    Peter N.
    No dobre vedieť do budúcnosti..... ale náš prípad to určite nie je, pretože ide o strednú školu s cca 50-60 zamestnancami a keby sme bankrotovali, vedel by som o tom :-)))
    Problém teda bude na 99 perc. v SP, uz som tam napisal mail, uvidime co mi odpisu, dam potom vediet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.