Zavrieť

Porady

Výdavky budúcich období 383

Dobrý deň poradcovia.

Potrebovala by som Vašu radu. Ako účtujete výdavky budúcich období? Na účte 383 môžem účtovať len presné sumy? Jedná sa mi o faktúru za elektrickú energiu. Neviem teraz presne určiť aká to bude čiastka , viem len to že mi to vyfaktúrujú až v roku 2005 za rok 2004. Neviem zaúčtovať odhadom sumu v roku 2004 účet 502/383 a v roku 2005 to potom preúčtujem 383/321 a doučtujem rozdiel buď + 502/321 alebo – 502/321???

Ďakujem za všetky rady.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Pred časom sa to účtovalo na dohadné účty, ktoré boli zrušené. Dala by som na ostatné rezervy 502/459.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Malo by sa to účtovať ako rezerva na nevyfakturované dodávky (služby) s analytikou, t.j. 554/323.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Nemohla by som to zaúčtovať na ťarchu účtu 552/323 ako zákonné rezervy podľa § 20 ods. 9 a) zákona o dani z príjmu? Bol by to daňový výdavok.

    Ak sa jedná o ostatné rezervy je to nedaňový náklad?
    Ďakujem pekne

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Kľudne účtuj na 554.A - daňový náklad, začiatkom budúceho roka budeš faktúru účtovať nasledovne:
    502/321
    323/654, pričom uvedená rezerva sa rozpúšťa do daňových výnosov.
    Nezabudni na analytiku.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Ešte dodávam, že tvorba rezerv na nevyfakturované dodávky a služby je definovaná ako daňový výdavok v §20 ods.9 pís.a) ZDP.

    Výdavky budúcich období 383

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.