Zavrieť

Porady

Sociálne odvody (ako sa ráta 12 mesiacov)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, dočítal som sa tu na porade, že ako živnostník musím platiť sociálne odvody od istej sumy príjmu (3500€ či 3900€ už presne neviem, ale nie je to čistý zisk len príjem ).

No a mňa by zaujímalo, ako sa toto ráta čo sa 12 mesiacov týka ? Ide o kalendárny rok (čiže od 1. januára do 31. decembra) alebo 12 mesiacov po sebe alebo ako ?

Živnosť som si založil 3. marca 2011, takže prvý rok viem, že neplatím sociálne odvody, takže sa mi to bude rátať do 3.marca 2012 a potom sa spočítajú všetky príjmy a ak presiahnem hranicu tak budem nasledujúci celý rok platiť alebo ako ?

Vopred ďakujem za Vaše rady...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ivanval Pozri príspevok
    A koľko je teda ten minimálny vymeriavaci základ pre rok 2011 ?
    339,89 x 12

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do úvahy sa berie príjem = tržby za kal. rok, bez ohladu na počet mesiacov podnikania.
    Ak príjem presiahne 12-násobok minimálneho vymer.základu, živnostník sa stáva povinným platitelom odvodov do SP od 1.7. nasl. kal.roku.

    Sociálne odvody (ako sa ráta 12 mesiacov)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.