Zavrieť

Porady

Davka v hmotnej nudzi - obcan v resoc. zariadeni

Moj syn prave dovrsil 18 rokov, je v resocializacnom zariadeni (uz rok a este tam zostane). Potrebuje si vybavit davku v hmotnej nudzi.
Mam nasledovne otazky:

1. Musi byt zaregistrovany ako nezamestnany ? Podla mna nie. Zakon 599/2003 Zz. paragraf 7:
" Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma,
...g)ak ide o občana, ktorý sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou."

2. Musi ziadost o davku v hmornej nudzi podat OSOBNE na UPSVaR alebo staci pisomne - POSTOU ?
(Zakon 599/2003 Zz. paragraf 25 odsek 3 hovori "Konanie sa začína podaním písomnej žiadosti občana...") Podla mna staci postou.

3. Ake doklady su nevyhnutne k uspesnemu vybaveniu davky v hmotnej nudzi v tomto pripade ?

Nie som pravnik, moja interpretacia zakonov nemusi byt spravna, preto sa pytam.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    poradahn Pozri príspevok
    Moj syn prave dovrsil 18 rokov, je v resocializacnom zariadeni (uz rok a este tam zostane). Potrebuje si vybavit davku v hmotnej nudzi.
    Mam nasledovne otazky:

    1. Musi byt zaregistrovany ako nezamestnany ? Podla mna nie. Zakon 599/2003 Zz. paragraf 7:
    " Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma,
    ...g)ak ide o občana, ktorý sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou."

    2. Musi ziadost o davku v hmornej nudzi podat OSOBNE na UPSVaR alebo staci pisomne - POSTOU ?
    (Zakon 599/2003 Zz. paragraf 25 odsek 3 hovori "Konanie sa začína podaním písomnej žiadosti občana...") Podla mna staci postou.

    3. Ake doklady su nevyhnutne k uspesnemu vybaveniu davky v hmotnej nudzi v tomto pripade ?

    Nie som pravnik, moja interpretacia zakonov nemusi byt spravna, preto sa pytam.
    poradahn Pozri príspevok
    Dakujem ale toto je presne ten typ odpovede o aky nemam zaujem, vobec neodpoveda na otazky ktore som polozil.
    Všetko nájdeš tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226 aj žiadosť a tlačivá.
    Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neviem, ako to funguje, ked je dieta v resocializacnom zariadeni, ale standardne plati, ze kvoli naroku na davku v hmotnej nudzi sa dieta do 25 rokov posudzuje spolocne s rodicmi a mladsimi surodencami.
    A ak nebyva s rodicmi (co moze byt tento pripad), pre narok na davku v hmotnej nudzi musi mat od rodicov urcene vyzivne. Az ked jeho vyska nedosiahne zivotne minimum, tak sa uvazuje o davke v hm.nudzi.

    poradahn je offline (nepripojený) poradahn

    poradahn
    Dakujem ale toto je presne ten typ odpovede o aky nemam zaujem, vobec neodpoveda na otazky ktore som polozil.

    Davka v hmotnej nudzi - obcan v resoc. zariadeni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.