Zavrieť

Porady

polovičný invalid-predčasný dôchodca

Prajem pekny den,chcela by som sa spytat na jednu vcec.Moja mamina si podala v decembri ziadost o predcasny dochodok.bola na polovicnom invalidnom dochodku a pracovala na polovicny uvazok.priznali jej ho od 1.1.2009,prislo jej to akurat dnes.je teda na predcasnom dochodku o cca 1 rok a 5 mesiacov.zaujima nas,kedze este pracuje a chcela by este aspon niekolko mesiacov pracovat,ci to ma nahlasit zamestnavatelovi,alebo socialnej poistovni,alebo kde to ma vlastne nahlasit.alebo ked este pracuje to netreba nikde nahlasovat?ako ma postupovat?ma nejaku povinnost nieco niekde vybavit?dakujem vopred za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fairy je offline (nepripojený) Fairy

    Fairy
    Treba to nahlásiť zamestnávateľovi - do mzdovej účtarne a na personálne oddelenie.

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    Vdaka za info a este sa spytam ako je to z marodkou ked by nahodou marodovala,ma to potom neplatene volno,alebo ako to je? a tiez ci je narok na dovolenku.dakujem pekne.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ak je zamestnaná na základe pracovnej zmluvy, má nárok prvých 10 kalendárnych dní na náhradu príjmu (to platí zamestnávateľ) a ak by PN pokračovala, nemocenské dávky potom vypláca sociálna poisťovňa.
    Má aj nárok na dovolenku ak je zamestnaná na základe pracovnej zmluvy.

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    Dakujem za info ,tak ak som teda spravne pochopila,plati pre nu nadalej vsetko ako aj ked bola zamestnana,hoci je uz teraz zamestnana ako dochodca?ma normalne pracovnu zmluvu,nie dohodu.
    Dakujem!

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zmena je len v tom, že nebude mať nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, t.z., že bude platiť vyššiu daň z príjmu.
    To, že je dôchodkyňa musi oznámiť v mzdovej učtárni a na personálnom oddelení.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    renkav Pozri príspevok
    priznali jej ho od 1.1.2009
    Čo už na toto povedať...

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    dakujem za odpovede a este sa spytam,musi predlozit na mzdovej uctarni resp.personalnom oddeleni aj vymer o dochodku ktory jej prisiel?
    A ESTE MA ZAUJIMA ohladne tych dani.ked bude pracovat uz asi len 6 mesiacvo,mesacny prijem cca 4000Sk.ako sa to bude ratat potom v danovom priznani?bude sa ratat celkova suma zarobku ten dochodok + zarobok alebo len ten zarobok?
    ta nezdanitelna polozka teda uz pre nu nebude platit?bude musiet teda celu zarobenu ciastku zdanit?dakujem.

    polovičný invalid-predčasný dôchodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.