Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie dohodára - európsky poistenec

Máme zamestnaného dohodára na DoVP, ktorý má však zdravotné poistenie v zahraničí v EÚ, kde aj pracuje. Trvalý pobyt na SK. Momentálne je na SK a robí pre nás na krátke obdobie na dohodu. Ja som poslala oznámenie za zametnávateľa do ZP, ktorú mi však systém nespracoval. V poisťovni mi povedali, že musíme počkať kým sa zamestnanec prihlási v ZP ako poistenec. Lenže môže byť prihlásený aj v EÚ aj tu doma ak pracuje momentálne u nás? Lebo on si asi poistenie v EÚ neukončil...
Naposledy upravil romy16 : 10.04.17 at 09:23
Oliwa Aj Slovensko je v EÚ. Nebude si predsa platiť poistenie /teoreticky/ v každom štáte EÚ, v ktorom pracuje. Pokiaľ viem, platí si len v jednom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Musí si v štáte bydliska (prípadne trvalého zamestnania) vyžiadať formulár A1, ktorým mu určia príslušnosť k právnym predpisom. Zrejme mu určia zahraničnú, potom budete postupovať podľa zahraničných predpisov v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia. Kým vám A1 nepredloží, prihlásite ho v SP na Slovensku a platíte poistné do SP na Slovensku. ZP sa nedá. Po predložení A1, ak bude mať inú príslušnosť, SP zrušite spätne a budete opravovať a opravovať.
    romy16 Čiže do zdravotnej poisťovne nemáme odiesť za neho odvody ani ho uvádzať v mesačnom výkaze? Asi by nám neprešiel...Takto však budeme dlžníkmi aj my aj zamestnanec...
    Jana Motyčková Keďže tu nie je poistenec, nebude dlžníkom v ZP nik. Zdravotné poistenie sa platí len za zdravotne poistené osoby v SR. Ibaže by mu v A1 určili príslušnosť slovenskú, potom by si tu musel vybaviť preukaz poistenca a potom by sa opravovalo ZP.

    Zdravotné poistenie dohodára - európsky poistenec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.