Zavrieť

Porady

Príležitostný príjem

Zdravím,
potrebovala by som veľkú radu ohľadom príležitostného príjmu. Ide o to, že zamestnávame dohodárov na sezónne práce a teraz si vedenie zmyslelo, že by to bol ako príležitostný príjem. Musí byť na to nejaká zmluva s jednotlivcami, alebo je to bez akéhokoľvek vzťahu?
A je to legálne? zamestnať takto dohodárov? :-(
Je to niekde aj v ZP? Lebo tam som to akosi nenašla.
Moooc ďakujem za rady :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Legálne je zamestnať ich na dohodu o pracovnej činnosti na nepravidelný príjem.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matka35 ok, veď mi ich máme zamestnaných na dohodu a pravidelný príjem, lebo ich vypácame mesačne, ten príležitostný príjem je teda nelegálny??
    JankaO Ak máte na mysli príležitostný príjem v zmysle § 8 zákona o DZP, tak táto Vaša činnosť by bola v rozpore so Zákonníkom práce, lebo ak zamestnanci pracujú na základe pokynov zamestnávateľa, jedná sa o závislú činnosť a tá musí byť vykonávaná len na základe pracovnoprávneho vzťahu...(PP, DoPČ, DoVP, DoBPŠ)
    matka35 Ďakujem veľmi pekne, aj som si to myslela, len som to potrebovala potvrdiť. To si vedenie len teraz zmyslelo túto hlúposť, a ja som sa nevedela nájsť § kde by bolo napísane, že sa to nesmie.
    Ešte raz vďaka
    JankaO Konkrétne je to § 1 odst. 2, 3 Zákonníka práce...
    marjankaj No koho by to napadlo hľadať hneď na začiatku?
      zbaliť

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Netreba si mýliť nepravidelný príjem s príležitostným. Nepravidelný príjem je kategória odmeňovania podľa ZP a sociálneho poistenia. Príležitostný príjem je kategória zdaňovania mimozamestnávateľských príjmov podľa ZoDP. Príležitostný príjem v tvojom prípade ... zabudni a nerieš. Veď samotná dohoda je v zmysle § 223 príležitostná činnosť, vymedzená druhom práce. Normálne legálne zamestnáš dohodárov, uzatvoríš s nimi dohodu na sezónne práce s nepravidelným odmeňovaním po skončení čiastkovej úlohy. Oproti pravidelnému príjmu ušetríš nejaké odvody. Nemôžu dostávať výplatu každý mesiac, lebo to by robilo z nepravidelného príjmu pravidelný. Aj s odvodovými povinnosťami, vyplývajúcimi z pravidelného príjmu.

    Príležitostný príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.