Zavrieť

Porady

Náklady na kúrenie v neobývanom byte

Vlastním byt v bytovke, ktorý v súčasnosti neobývam. Bytovku spravuje spoločenstvo vlastníkov bytov. Byt je na poslednom poschodí a so susedom máme spoločnú len 1 stenu. Radiátory máme úplne vypnuté. Zaujímalo by ma , akú časť nákladov na kúrenie, by sme mali platiť . Nemáme namontované merače tepla. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Typické správanie vlastníka, ktorý nepotrebuje kúriť.

    Tvoje správanie má istú logiku. Nekúriš v byte, dom má menšie náklady na teplo. Tým je aj menší náklad na jednotku rozpočítania nákladov. Vo vašom prípade na jeden m2, keďže nemáte meranie v bytoch uhradíš priemernú úhradu za svoj byt. Ak sú všetky byty rovnako veľké, je aj rovnaká úhrada bez rozdielu, či sa v byte kúri, alebo nekúri.

    Ak by ste mali meranie, tak len 60 % z priemeru na tvoj byt, prípadne aj menej, ak by tak vlastníci rozhodli.

    Ale, logicky, nebojíš sa, že ti ten byt splesnie? Veď teplotu v ňom ti zabezpečuje len byt pod tvojím a cez tú jednu susedovu stenu. Myslíš, že to stačí? Ešte keby si mala byt v strede, to by šlo.

    Takže, niečo ušetríš, ale aby si to v budúcnosti nepreplatila na odstránení dopadu nevykurovania bytu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze nemate namontovane merace, ci kuris alebo nie, rozpocitava sa kurenie podla m2 (zvycajne). To, ze tam nebyvas, nema vplyv.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Indeed Pozri príspevok
    Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......
    o - montér, 100 % súhlasím, ale ako, ako potom nechať otvorené radiátory? Čo je čo, to správne v dome, ako ich zatvoriť? Ako sa podieľať na tom, ako znetvoriť obchod s teplom v prospech posledných, vlastníkov, teda seba?

    Keď, akože som eskimák, mam viac, a či ako masaj, mám menej v tom našom strednom pásme, skákať? Či podľa našej strednej, priemernej teploty, vraj 20 °C sa treba držať. Alebo eskimák, môže odhodiť kožuch, ktorý si môže zdvihnúť, masaj. Veď sú v strede, že by aklimatizácia, nebola možná?

    Černoch na severnom, alebo južnom póle je ešte rarita, či kukluxklan?

    A kde to sme? Najmocnejší muž sveta a biela sila. Ktorá vraždí?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    IvanPK Pozri príspevok
    Predpokladám, že máte vlastnú kotolňu...presne ako píše ivka a sito....
    Ja skôr nepredpokladám.

    Ivan, vy ste zatiaľ, unikát!

    Ale, ak vám to vyhovuje ...

    A nie je to v rozpore so zákonom!

    Vaša vec!

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Indeed Pozri príspevok
    Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......
    Nechal by som ventily na radiatoroch pootvorené asi na 1 cm , čo je asi 1/6 plneho otvorenia ventilu.
    Indeed to:mravecs : tak nechám pootvorené na 0,7 cm, čo je 1/5 plného otvorenia ventilu, zmení sa vysledok ??

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Indeed Pozri príspevok
    Ak tam nie su namontované merače tepla,tak by som rozhodne nenechával radiatory zatvorené......
    A keby boli merače, tak by si radiátory úplne zatvoril?
    Indeed tak by som tie hlavice nastavil asi rovnakým sposobom to znamená na "mesiačik" alebo tesne pred "2" , ešte niečo chceš vedieť ?
    marjankaj Tak to je teda naozaj rozdiel s meračmi a bez meračov.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    mravecs, normálne na rúrke otočíš zo šiestich dielikov na prvý. podstatné je cez zimu nevypínať úplne, ale mierne temperovať.

    zknihy je offline (nepripojený) zknihy

    zknihy
    Braňo Pozri príspevok
    mravecs, normálne na rúrke otočíš zo šiestich dielikov na prvý. podstatné je cez zimu nevypínať úplne, ale mierne temperovať.
    Poznám.

    To vo firme (mi predošlý energetik asi šporuval ) zavreli taký 1/2" ochoz a potom mrazy potrhali asik na 5 miestach 100 potrubie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.