Zavrieť

Porady

registrácia DPH obrat 1500000.-

Prosím poradiť, v Novembri dosiahnem obrat 1500000.- čiže do 25 decembra sa budem musieť registrovať za platcu DPH a od 1.Januára budem plátca DPH. CHcem sa tomu vyhnuť tak, že v januári zruším živnosť na jeden mesiac a potom vo februári si znovu založím živnosť a tým pádom nebudem platca DPH Môže to tak byť ? dakujem za radu.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Iruška Pozri príspevok
Prosím poradiť, v Novembri dosiahnem obrat 1500000.- čiže do 25 decembra do 20. sa budem musieť registrovať za platcu DPH a od 1.Januára budem plátca DPH. CHcem sa tomu vyhnuť tak, že v januári zruším živnosť na jeden mesiac požiadate DU o zrušenie platiteľa DPH z dôvodu (2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane. DU Vám oznámi, že Vaše posledné obdobie je 1.štvrťrok 2009.
Potom vo februári si znovu založím živnosť a tým pádom nebudem platca DPH ešte stále budeš platiteľ DPH Môže to tak byť ? dakujem za radu.
...v texte
A podľa mňa ak by si aj začala neskôr napr. v máji, tak aj tak si počítaš 12 mesiacov dozadu /teda aj z pôvodnej živnosti/ a od nového roku už len 35000 EUR
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Tiež ma zaujíma táto téma.Odpísali ste mi už - nútený platca DPH, no rôzne. Keď SZČO ku koncu roka k 31.12.2008 dosiahne obrat menší ako 1500000, ale väčší ako 35000 eur, je povinný dať žiadosť na registráciu už do 20. januára? Niekto písal, že až 20.2., nakoľko počítam obrat až ku koncu mesiaca, teda ku koncu januára? Čo je teda správne? Dať žiadosť do 20. januára alebo do 20. februára? A ešte jedna vec- ak je napr. platca od 1. februára, príp. od 1. marca ako sa počítajú štvrťroky na výkazy? Berie sa vždy kalendárny štvrťrok? Teda prvý štvrťrok v roku 2008 by mal len 1 alebo 2 mesiace? Poraďte, či je to správne. Budem vďačná za každú reakciu na túto tému. Príjemný večer. E.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Príroda Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma táto téma.Odpísali ste mi už - nútený platca DPH, no rôzne. Keď SZČO ku koncu roka k 31.12.2008 dosiahne obrat menší ako 1500000, ale väčší ako 35000 eur, je povinný dať žiadosť na registráciu už do 20. januára? Niekto písal, že až 20.2., nakoľko počítam obrat až ku koncu mesiaca, teda ku koncu januára? Čo je teda správne? Dať žiadosť do 20. januára alebo do 20. februára? A ešte jedna vec- ak je napr. platca od 1. februára, príp. od 1. marca ako sa počítajú štvrťroky na výkazy? Berie sa vždy kalendárny štvrťrok? Teda prvý štvrťrok v roku 2008 by mal len 1 alebo 2 mesiace? Poraďte, či je to správne. Budem vďačná za každú reakciu na túto tému. Príjemný večer. E.


Doporučujem začať tu :

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...01-2008-a.html
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Príroda Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma táto téma.Odpísali ste mi už - nútený platca DPH, no rôzne. Keď SZČO ku koncu roka k 31.12.2008 dosiahne obrat menší ako 1500000, ale väčší ako 35000 eur, je povinný dať žiadosť na registráciu už do 20. januára? Niekto písal, že až 20.2., nakoľko počítam obrat až ku koncu mesiaca, teda ku koncu januára? Čo je teda správne? Dať žiadosť do 20. januára alebo do 20. februára? A ešte jedna vec- ak je napr. platca od 1. februára, príp. od 1. marca ako sa počítajú štvrťroky na výkazy? Berie sa vždy kalendárny štvrťrok? Teda prvý štvrťrok v roku 2008 by mal len 1 alebo 2 mesiace? Poraďte, či je to správne. Budem vďačná za každú reakciu na túto tému. Príjemný večer. E.
Do 31.12.2008 platí obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov, t.j. 1. - 12. 2008.
Od 1.1.2009 platí obrat 35 tis. € za posledných 12 mesiacov, t.j. 2.2008 - 1.2009.
Štvrťročný platiteľ DPH robí DP vždy za kalendárny štvrťrok. Ak nie je platiteľom celý štvrťrok, tak zahrnie do DP len tie mesiace štvrťroka, počas ktorých bol platiteľom.
Viac sa dozvieš tu, (vrátane tabuľky na sledovanie obratu):
http://www.porada.sk/t87786-p2-zmena...gistraciu.html
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Príroda Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma táto téma.Odpísali ste mi už - nútený platca DPH, no rôzne. Keď SZČO ku koncu roka k 31.12.2008 dosiahne obrat menší ako 1500000, ale väčší ako 35000 eur, je povinný dať žiadosť na registráciu už do 20. januára?
Nie.
Príroda Pozri príspevok
Niekto písal, že až 20.2., nakoľko počítam obrat až ku koncu mesiaca, teda ku koncu januára? Ak za posledných Čo je teda správne? Dať žiadosť do 20. januára alebo do 20. februára?
Ak za posledných 12 mesiacov(v tvojom prípade 01/2008-12/2008) obrat dosiahne 35000 €(1.054.410 Sk), odpoveď je 20.1.2009, ak dosiahne 35000 €(1.054.410 Sk) za 02/2008-01/2009, odpoveď je 20.2.2009.
Príroda Pozri príspevok
A ešte jedna vec- ak je napr. platca od 1. februára, príp. od 1. marca ako sa počítajú štvrťroky na výkazy? Berie sa vždy kalendárny štvrťrok? Teda prvý štvrťrok v roku 2008 by mal len 1 alebo 2 mesiace? Poraďte, či je to správne. Budem vďačná za každú reakciu na túto tému. Príjemný večer. E.
Na všetky otázky je odpoveď áno.
Naposledy upravil Marína : 07.11.08 at 18:21
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

A ked založím živnosť v marci, už nebudem musieť byť plátca DPH. Alebo nebolo by výhodnejšie zrušiť živnosť k 31.12.2008 ? Dakujem pekne za odpoveď
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Bez rozdielu "živnosti - neživnosti" platí:

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

a ďalej..
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

Ja si myslím, že keď zruším živnosť v Decembri a v januári otvorím novú živnosť nemal by sa rátať obrat za rok 2008, ked živnosť začínam v Januári 2009. Myslím si že ten rok sa počíta ked je živnosť nepretržite otvorená. Ak to tak nie je vyvedte ma z omylu. Ďakujem.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Iruška Pozri príspevok
Ja si myslím, že keď zruším živnosť v Decembri a v januári otvorím novú živnosť nemal by sa rátať obrat za rok 2008, ked živnosť začínam v Januári 2009. Myslím si že ten rok sa počíta ked je živnosť nepretržite otvorená. Ak to tak nie je vyvedte ma z omylu. Ďakujem.
Ja si to nemyslím, prečítaj ešte raz pozorne predchádzajúci príspevok od Mušky. Ak sa niekto chce "vyhnúť" registrácii za platcu DPH z dôvodu prekročenia obratu, nič mu nebráni ukončiť živnosť, resp. utlmiť živnosť a otvoriť jednoosobové s.r.o.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Iruška Pozri príspevok
Ja si myslím, že keď zruším živnosť v Decembri a v januári otvorím novú živnosť nemal by sa rátať obrat za rok 2008, ked živnosť začínam v Januári 2009. Myslím si že ten rok sa počíta ked je živnosť nepretržite otvorená. Ak to tak nie je vyvedte ma z omylu. Ďakujem.
Stále ste jednou a tou istou zdaniteľnou osobou. Obrat sa neviaže na živnosť, ale na zdaniteľnú osobu, t.j. na osobu, kt. vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť ( § 3/1 zák. 222/2004 ) . Čo sa rozumie pod ekonomickou činnosťou vysvetľuje hneď následujúci odstavec spomenutého §.

Ak ako fyzická osoba mám príjem zo živnosti, ďalej napr. z prenájmu, na základe iného ako živnostenského oprávnenia ( znalec, daňový poradca, ... ), obratom na účely DPH sa rozumie súhrn príjmov z týchto činností ( s miestom dodania v tuzemsku ), nie obrat každej činnosti zvlášť.

Zrušenie živnosti a založenie novej nemá vplyv na spôsob počítania obratu. To by muselo dôjsť k zrušeniu zdaniteľnej osoby, čo v prípade FO je úmrtie. No to už by asi nechcela táto FO ďalej podnikať.
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Už týždeň brázdim Poradu v súvislosti s DPH a nepodarilo sa mi zistiť, či do obratu firmy //SZČO/ sa zarátava preplatok na dani z príjmu a preplatok ZP. Prosím Vás, nekameńujte ma, ale radšej sa pýtam.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
do obratu pre účely dph nevstupuje ani jedno ani druhé
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

ďakujem, myslela som si to, ale čím viac čítam, tým viac som dopletená...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

klikni
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
0 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

Ešte raz ďakujem, aspoň som sa ubezpečila, že tomu rozumiem.
Pekný deň
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Keď som bol do 30.6.2008 platiteľ DPH a od 1.7.2008 som už zase neplatiteľ, predpokladám, že rátam v januári 2009 obrat len 7/2008 - 1/2009.

Alebo sa mýlim?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M3G Pozri príspevok
Keď som bol do 30.6.2008 platiteľ DPH a od 1.7.2008 som už zase neplatiteľ, predpokladám, že rátam v januári 2009 obrat len 7/2008 - 1/2009.

Alebo sa mýlim?
veruže sa mýliš

..počítaš 12 kalendárnych mesiacov dozadu - čiže 2/2008 - 1/2009
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Dobrý deň, môže mi niekdo poradiť?
Už viem, že v 01/2009 budem platiteľom DPH, môj obrat presiahne o niečo viac ako 1 500 000 Sk, budem môcť byť šrvrťročným platiteľom DPH? A ešte jedna otázka, doteraz som do knihy jázd učtovala sumu za benzín aj s DPH. Keď budem platiteľom DPH ako to bude? Učtuejem v ALFE JU.
´Dakujem
0 0
eripot eripot

eripot je offline (nepripojený) eripot

pracujem ako prevádzková účtovníčka - ekonomika predajných činností v a.s. , momentálne som na rodičovskom príspevku ...viac
Nevie mi niekto povedať, podľa akých kritérií sa stávam platiteľom DPH mesačným a podľa akých štvrťročným? Ktorý § to v zákoni o DPH rieši? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marta bodonova Pozri príspevok
Dobrý deň, môže mi niekdo poradiť?
Už viem, že v 01/2009 budem platiteľom DPH, môj obrat presiahne o niečo viac ako 1 500 000 Sk, budem môcť byť šrvrťročným platiteľom DPH? A ešte jedna otázka, doteraz som do knihy jázd učtovala sumu za benzín aj s DPH. Keď budem platiteľom DPH ako to bude? Učtuejem v ALFE JU.
´Dakujem
eripot Pozri príspevok
Nevie mi niekto povedať, podľa akých kritérií sa stávam platiteľom DPH mesačným a podľa akých štvrťročným? Ktorý § to v zákoni o DPH rieši? Ďakujem.
zo zákona
§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať