Zavrieť

Porady

Odchod do predčasného dôchodku.

Som ročník narodenia december 1959.Odchod do dôchodku 62 rokov 10 mesiacov.Nakoľko mi v októbri tohoto roku vznikol nárok na odchod do predčasného dôchodku ,rozhodol som sa potiahnuť v práci ešte ďalšie 4 mesiace ,aby zrážky neboli 12 % ,ale len 10 %.Ekonómky mi odporučili ,aby som išiel po rozviazaní pracovného pomeru na úrad práce ,kde by som teoreticky odbúral ďalšie 3%.Myslíte ,že je tento postup správny ,alebo mám požiadať v marci pri rozviazaní pracovného pomeru rovno o dôchodok.Zaujíma ma ,či moja evidencia na úrade práce /6 mesiacov/ nebude nebude mať negatívny vplyv na výšku dôchodku.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ten postup je dobry, 3% na vyske dochodku je uz celkom dost a ak mas narok na podporu v nezamestnanosti ,tak bez prijmu nezostanes.
    Evidencia na UP nebude mat ziadny vplyv na dochodok, ten rok sa ti uz nebude pocitat.
    Dáša_ a keby si bol napríklad chorý, tak aj PN v správnom období by ti to zase predĺžila odchod a znížila percento Len teda v tom prípade prídeš o odchodné z práce, ak máš naň nárok

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak poziadas o PSD do konca roka 2021 tvoja evidencia na UP nebude mať negatívny dopad na výšku PSD, naopak ušetrís 3% na krateni. Z roku, v ktorom poistenec žiada o dochodok sa osobný mzdový bod nepocita, teda ani neovplyvní priemerný osobný mzdový bod, ktory je jednou z velicin pre výpočet dôchodku.
    veronikasad Ešte doplním, ak chceš znížiť krátenie pri PSD a máš zdravotné problémy, choď sa zaevidovať po skončení prac.pomeru na UP a do 7 kal.dní k lekárovi, ktorý ti vystaví PN-ku z ochrannej doby (nie na tlačive UP). Počas poberania nemocenského sa ti pozastaví poberanie dávky v nezam. a obnoví sa až po ukončení PN. O PSD treba požiadať koncom roka 2021, aby sa ti rok 2021 nezapočítal vo vymer.základu.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Raz do roka môžeš požiadať o výpočet predčasného dôchodku. Keď mi vypočítali dôchodok tak som to zobral 4 mesiace pred riadnym.

    Odchod do predčasného dôchodku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.